Jak oglądać MCU? Chronologia wydarzeń w kinowym uniwersum Marvela. Lista filmów i seriali

Już od 16 lat Disney rozwija kinowe uniwersum Marvela. Obecnie jednak w skład MCU wchodzą już nie tylko filmy, ale również seriale na Disney+. Postronnemu widzowi może być coraz trudniej odnaleźć się w chronologii wydarzeń. Postanowiłem w tym wam pomóc i podpowiadam, w jakiej kolejności należy oglądać filmy i seriale Marvel Studios.

W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale MCU?

MCU, czyli Marvel Cinematic Universe jest z nami od 2008 roku. Wówczas zadebiutowały dwa pierwsze filmy wchodzące w skład nowego uniwersum, za które odpowiada Disney, a były to Iron Man i Incredible Hulk. Można się spierać, który film tak naprawdę otwiera MCU, nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie od w 2008 roku narodziło się Marvel Cinematic Universe. Na przestrzeni kolejnych lat otrzymaliśmy mnóstwo filmów i seriali, zarówno wprowadzających nowych bohaterów, jak i rozwijających wątki całego uniwersum. Z pewnością przełomem był film Avengers: Endgame, który był zakończeniem głównego wątku fabularnego, na którego zbierały się historie prezentowane w latach 2008 – 2019.

Superbohaterowie Marvel

Uniwersum Marvela podzielone jest na tak zwane fazy. Filmy Endgame i debiutujący po nim Spider-Man: Daleko od domu zakończyły fazę 3. Obecnie natomiast trwa 5. już faza, która rozwija tzw. multiwersum. Zwieńczenia tej historii możemy się jednak spodziewać dopiero wraz z końcem 6. fazy MCU. Brzmi skomplikowanie? Trochę tak, dlatego postanowiłem zebrać wszystkie produkcje, które oficjalne wchodzą w skład Marvel Cinematic Universe i uporządkować je pod względem chronologicznym. Mam nadzieję, że ułatwi wam to nie tylko oglądanie kolejnych filmów i seriali, ale również odnalezienie się na linii czasu podczas premier nowych widowisk.

MCU – kolejność chronologiczna (filmy)

1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (premiera: 2011)

Steve Rogers chce zaciągnąć się do wojska i walczyć na froncie w czasie drugiej wojny światowej. Niestety jego słaba postura go dyskwalifikuje. Z tego powodu bierze udział w tajnym eksperymencie, który czyni z niego superżołnierza — Kapitana Amerykę, który walczy z tajemniczą organizacją: Hydrą.

2. Kapitan Marvel (2019)

Pilotka Carol Danvers zostaje uprowadzona przez rasę Kree. Po powrocie na Ziemię odzyskuje swoje wspomnienia i wielką moc, dzięki której staje się jednym z najpotężniejszych bohaterów wszechświata.

Kapitan Marvel

3. Iron Man (2008)

Miliarder Tony Stark, zajmuje się produkcją i dostawami broni dla rządu USA. Po uwięzieniu przez terrorystów, Tony Stark tworzy unikalną zbroję do walki ze złem. Bohater, już jako Iron Man, musi walczyć o swoje życie i przyszłość Stark Industries.

4. Iron Man 2 (2010)

Gdy świat jest już świadomy jego tożsamości jako Iron Mana, Tony Stark musi zmagać się zarówno z pogarszającym się stanem zdrowia, jak i mściwym szaleńcem powiązanym z dziedzictwem jego ojca.

5. Thor (2011)

Potężny, ale arogancki bóg Thor zostaje wyrzucony z Asgardu, aby żyć wśród ludzi w Midgardzie (Ziemia), gdzie wkrótce staje się jednym z ich najlepszych obrońców.

6. The Incredible Hulk (2008)

Naukowiec Bruce Banner zostaje napromieniowany, przez co w stanie wyjątkowego stresu przemienia się w potężnego i szalonego Hulka. Banner stara się znaleźć antidotum, które pozwoli mu się uwolnić od potwora. W tym samym czasie musi walczyć z przedstawicielami rządu USA, którzy chcą wykorzystać moc i siłę Hulka dla siebie.

7. Avengers (2012)

Najpotężniejsi bohaterowie Ziemi muszą się zjednoczyć i nauczyć walczyć jako drużyna, jeśli chcą powstrzymać podstępnego Lokiego i jego armię kosmitów przed zniewoleniem ludzkości.

8. Thor: Mroczny Świat (2013)

Kiedy Mroczne Elfy próbują pogrążyć wszechświat w ciemności, Thor musi wyruszyć w niebezpieczną i osobistą podróż, która ponownie połączy go z doktor Jane Foster.

9. Iron Man 3 (2013)

Kiedy świat Tony’ego Starka zostaje rozdarty przez działania tajemniczego Mandaryna. Iron Man wyrusza w podróż, której jedynym celem jest zemsta za dokonane mu krzywdy.

10. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014)

Podczas gdy Steve Rogers stara się zaakceptować swoją rolę we współczesnym świecie, łączy siły z innym Avengerem i agentką S.H.I.E.L.D., Czarną Wdową, aby walczyć z nowym zagrożeniem — zabójcą znanym jako Zimowy Żołnierz.

11. Strażnicy Galaktyki Vol. 1 (2014)

Grupa międzygalaktycznych przestępców z Peterem Quillem na czele, musi się zjednoczyć, aby powstrzymać fanatycznego wojownika — Ronana, który chce posiąść jeden z Kamieni Nieskończoności.

12. Strażnicy Galaktyki Vol. 2 (2017)

Strażnicy starają się utrzymać razem jako zespół, jednocześnie radząc sobie z osobistymi problemami rodzinnymi, w szczególności dotyka to Star-Lorda, który poznaje swojego ojca — Ego.

strażnicy galaktyki 3 gdzie obejrzeć

13. Avengers: Czas Ultrona (2015)

Tony Stark i Bruce Banner tworzą sztuczną inteligencję, Ultrona, który uwalnia się spod ich kontroli i planuje unicestwić ludzkość. Najpotężniejsi bohaterowie Ziemi — Avengersi, ponownie muszą zebrać drużynę i ocalić świat przed zagładą.

14. Ant-Man (2015)

Oszust Scott Lang, wyposażony w kombinezon pozwalający na zmniejszanie się, pomaga swojemu mentorowi, Hankowi Pymowi, zrealizować plan, który uratuje świat.

15. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (2016)

Światowe rządy chcą kontrolować działanie superbohaterów i ograniczyć ich swobodę. Doprowadza to do rozłamu i konfliktu między Kapitanem Ameryką a Iron Manem.

16. Czarna Wdowa (2021)

Natasha Romanoff konfrontuje się z demonami przeszłości. Gdy pojawia się niebezpieczny spisek związany z jej przeszłością, musi ponownie zjednoczyć swoją rodzinę i stawić czoła organizacji, dzięki której stała się jedną z Wdów.

17. Czarna Pantera (2018)

T’Challa, spadkobierca ukrytego, ale zaawansowanego królestwa Wakandy, musi wystąpić, aby poprowadzić swój lud w nową przyszłość. Po przejęciu tytułu Czarnej Pantery musi stawić czoła przeciwnikowi z przeszłości swojego kraju.

18. Spider-Man: Homecoming (2017)

Peter Parker godzi życie zwykłego ucznia liceum w Queens ze swoim superbohaterskim alter-ego Spider-Manem i trafia na trop nowego zagrożenia grasującego na niebie Nowego Jorku.

19. Doktor Strange (2016)

Najlepszy nowojorski neurochirurg doznaje wypadku, po którym jego kariera dobiega końca. Licząc na uzdrowienie i powrót do zawodu, udaje się do Nepalu. Tam zostaje jednak wciągnięty w świat sztuk mistycznych.

20. Thor: Ragnarok (2017)

Uwięziony na planecie Sakaar, Thor musi ścigać się z czasem, aby powrócić do Asgardu i powstrzymać Ragnarök, nordycką apokalipsę, zesłaną przez Helę — jego mroczną siostrę.

21. Avengers: Wojna bez granic (2018)

Avengersi i ich sojusznicy muszą być gotowi poświęcić wszystko, aby pokonać Thanosa — potężnego tytana, który w końcu zebrał Kamienie Nieskończoności rozsiane po całej galaktyce.

22. Ant-Man i Osa (2018)

Równolegle do wydarzeń przedstawionych w Avengers: Wojna bez granic, Scott Lang balansuje między byciem superbohaterem i ojcem. Z kolei Hope van Dyne i dr Hank Pym przygotowują nową pilną misję, w której Ant-Man walczy u boku Osy, aby odkryć sekrety z ich przeszłości.

23. Avengers: Endgame (2019)

Po tragicznych wydarzeniach z filmu Avengers: Wojna bez granic, wszechświat legł w gruzach. Z pomocą pozostałych sojuszników Avengers zbierają się ponownie, aby odwrócić działania Thanosa i przywrócić równowagę we wszechświecie.

24. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021)

Shang-Chi, mistrz Kung Fu, jest zmuszony skonfrontować się ze swoją przeszłością, po tym, jak zostaje wciągnięty w sieć tajemniczej organizacji Dziesięciu Pierścieni.

25. Spider-Man: Daleko od domu (2019)

Po wydarzeniach z Avengers: Koniec gry, Peter Parker próbuje odnaleźć się w świecie i wyrusza na szkolne wakacje do Europy. Jednak bardzo szybko będzie musiał przywdziać kostium Spider-Mana i stawić czoła nowym zagrożeniom

26. Eternals (2021)

Saga o Eternals, rasie nieśmiertelnych istot, które żyły na Ziemi i ukształtowały jej historię i cywilizacje.

27. Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)

Po tym, jak świat dowiedział się, że Peter Parker jest Spider-manem, nastolatek zwraca się o pomoc do Doktora Strange’a. Kiedy zaklęcie idzie nie tak i zaczynają pojawiać się niebezpieczni wrogowie z innych światów, Peter musi odkryć, co tak naprawdę oznacza bycie Spider-Manem.

28. Doktor Strange w multiwersum obłędu (2022)

Multiwersuum to pojęcie, o którym wiemy zatrważająco niewiele… Doctor Strange łączy siły z tajemniczą nastolatką ze swoich snów, aby zmierzyć się z zupełnie innym przeciwnikiem… sobą samym.

29. Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu (2022)

Po śmierci króla T’Challi, mieszkańcy Wakandy, w tym: królowa Ramonda, Shuri, M’Baku, Okoye i Dora Milaje stają w obronie swojego domu przed interwencją światowych mocarstw. Otwierają tym samym nowy rozdział historii swojego królestwa.

30. Thor: Miłość i grom (2022)

Thor werbuje do pomocy Walkirię, Korga i byłą dziewczynę Jane Foster, by walczyć z Gorrem Rzeźnikiem, który zamierza doprowadzić do wyginięcia bogów.

31. Ant-Man i Osa: Kwantomania (2023)

Scott Lang i Hope Van Dyne zostają wciągnięci do Królestwa Kwantowego wraz z rodzicami Hope i córką Scotta, Cassie. Razem muszą znaleźć sposób na ucieczkę, ale jakie sekrety skrywa matka Hope? I kim jest tajemniczy Kang?

32. Strażnicy Galaktyki: Volume 3 (2023)

Wciąż zrozpaczony po stracie Gamory, Peter Quill zbiera swoją drużynę, by bronić wszechświata i jednego z nich — Rocketa. Jeśli misja ta się nie powiedzie, może to oznaczać koniec Strażników.

33. Marvels (2023)

Carol Danvers łączy swoje moce z mocami Kamali Khan i Moniki Rambeau, zmuszając je do współpracy w celu ocalenia wszechświata.

MCU — jak oglądać? Kolejność chronologiczna (filmy i seriale)

Jak doskonale wiadomo, MCU to nie tylko filmy kinowe. Od lat uniwersum rozwija się także za pomocą seriali, które obecnie możemy już oglądać tylko i wyłącznie na Disney Plus. Co jednak istotne, nie wszystkie seriale Marvela należą do głównego nurtu MCU. Tym samym nie wszystkie łączą się fabularnie z filmami i całym uniwersum. Jak zatem prezentuje się właściwa chronologia Marvel Cinematic Universe? Poniżej znajdziecie kompletną, ułożoną chronologiczne listę filmów i serial wchodzących w skład kanonu MCU.

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 2. Agentka Carter (sezon 1)
 3. Agentka Carter (sezon 2)
 4. Kapitan Marvel
 5. Iron Man
 6. Iron Man 2
 7. Thor
 8. The Incredible Hulk
 9. Avengers
 10. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 1, odc. 1-7)
 11. Thor: Mroczny Świat
 12. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 1, odc. 8-15)
 13. Iron Man 3
 14. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 1, odc. 16)
 15. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz
 16. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 1, odc. 17-22)
 17. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 2, odc. 1-2)
 18. Strażnicy Galaktyki Vol. 1
 19. Ja jestem Groot (sezon 1, odc. 1)
 20. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 2, odc. 3)
 21. Strażnicy Galaktyki Vol. 2
 22. Ja jestem Groot (sezon 1, odc. 2-5)
 23. Ja jestem Groot (sezon 2)
 24. Daredevil (sezon 1)
 25. Jessica Jones (sezon 1)
 26. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 2, odc. 4-19)
 27. Avengers: Czas Ultrona
 28. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 2, odc. 20-22)
 29. Daredevil (sezon 2, odc. 1-6)
 30. Ant-Man
 31. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 3, odc. 1-8)
 32. Daredevil (sezon 2, odc. 7-13)
 33. Luke Cage (sezon 1)
 34. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 3, odc. 9-19)
 35. Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów
 36. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 3, odc. 20-22)
 37. Czarna Wdowa
 38. Czarna Pantera
 39. Iron Fist (sezon 1)
 40. Spider-Man: Homecoming
 41. Defenders (sezon 1)
 42. The Punisher (sezon1)
 43. Doktor Strange
 44. Cloak & Dagger (sezon 1)
 45. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 4, odc. 1-8)
 46. Agenci T.A.R.C.Z.Y.: Slingshot (sezon 1)
 47. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 4, odc. 9-12)
 48. Jessica Jones (sezon 2)
 49. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 4, odc. 13-22)
 50. Luke Cage (sezon 2)
 51. Daredevil (sezon 3)
 52. Cloak & Dagger (sezon 2)
 53. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 5, odc. 1-10)
 54. Thor: Ragnarok
 55. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 5, odc. 11-13)
 56. Iron Fist (sezon 2)
 57. Jessica Jones (sezon 3)
 58. Punisher (sezon 2, odc. 1-5)
 59. Ant-Man i Osa
 60. Punisher (sezon 2, odc. 6-13)
 61. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 5, odc. 14-22)
 62. Avengers: Wojna bez granic
 63. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 6)
 64. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (sezon 7)
 65. Avengers: Endgame
 66. Loki (sezon 1)
 67. Loki (sezon 2)
 68. What If…? (sezon 1)
 69. What if…? (sezon 2)
 70. WandaVision
 71. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
 72. Falcon i Zimowy Żołnierz
 73. Spider-Man: Daleko od domu
 74. Eternals
 75. Spider-Man: Bez drogi do domu
 76. Doktor Strange w multiwersum obłędu
 77. Hawkeye
 78. Moon Knight
 79. Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
 80. Echo
 81. She-Hulk
 82. Ms. Marvel
 83. Thor: Miłość i grom
 84. Werewolf by Night
 85. Ant-Man i Osa: Kwantomania
 86. Strażnicy Galaktyki: Volume 3
 87. Tajna inwazja
 88. Marvels

Marvel. Jakie filmy i seriale zobaczymy w 2024 roku?

Pomimo licznych problemów, Disney nie ma zamiaru rezygnowania z MCU. Co więcej, pierwsza tegoroczna premiera – serialu Echo, sprawiła, że włodarze wytwórni zdecydowali się oficjalnie wciągnąć do kanonu MCU seriale, które oryginalne stworzył Netflix, a więc m.in: Daredevil, Punisher, Jessica Jones czy Luke Cage. Wiemy już także, że w kolejnym serialu, zatytułowanym Daredevil Born Again powrócą nie tylko dobrze znani nam bohaterowie, ale i aktorzy, którzy wcielali się w nich w poprzednich produkcjach. Co jednak zobaczymy z logiem Marvela w 2024 roku? Oprócz wspomnianego już Echo, czeka nas jeszcze kilka premiar, a będą to:

 • Deadpool 3 – 26 lipca 2024
 • Agatha: Darkhold Diaries – końcówka 2024
 • Eyes of Wakanda – 2024
 • Your Friendly Neighborhood Spider-Man – 2024