Baldur’s Gate 3 DLC. Czy popularny RPG otrzyma dodatek fabularny? Sprawdź, co już wiadomo

Po latach oczekiwania Wrota Baldura ponownie otworzyły się dla graczy na całym świecie. Choć od premiery gry minęło dopiero kilka dni, to już teraz najwięksi fani serii zastanawiają się, jak długo to ogromne RPG będzie wspierane przez twórców i czy otrzyma DLC? Sprawdzamy, czy są na to szanse.

Premiera Baldur’s Gate 3 ogromnym sukcesem

Premiera Baldur’s Gate 3 już za nami, od 3 sierpnia wszyscy gracze mogą oddać się rozgrywce w wersji na PC. Nie jest zatem wielkim zaskoczeniem fakt, że gra dosłownie podbiła platformę Steam.

Już w dniu premiery liczba graczy na Steam wyniosła ponad 470 tysięcy. To jednak nic, w porównaniu do tego, co wydarzyło się w kolejnych dniach. Jak podaje serwis SteamDB Baldur’s Gate 3 udało się osiągnąć maksymalną liczbę graczy wynoszącą dokładnie 875,343. Jest to nie tylko drugi wynik w tym roku (tuż za Hogwarts Legacy), ale również 9 najlepszy wynik w historii platformy Steam!

Ogromny sukces Baldur’s Gate 3 zrobił wrażenie również na twórcach gry. Swen Vincke, CEO studia Larian, przyznał ostatnio, że realnie zakładał, iż maksymalna liczba jednocześnie grających graczy wyniesie około 100 tysięcy. Różnice pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością jest zatem ogromna. Czy sukces Baldur’s Gate 3 skłoni deweloperów do popremierowego wsparcia?

Baldur's Gate 3 premiera

Baldur’s Gate 3 na PC już jest, co dalej z wersjami na PS5 i Xbox?

Baldur’s Gate 3 jest obecnie dostępny jedynie na PC. Przed Larian Studios jeszcze sporo pracy, gracze wyłapują zarówno pomniejsze, ale irytujące błędy, jak i problemy, które mogą doprowadzić do utraty zapisanych danych. Na horyzoncie natomiast widać już zbliżającą się premierę gry na PS5, do której dojdzie już 6 sierpnia 2023 roku.

W kolejce czeka również wydanie na konsole Xbox Series X|S, chociaż tutaj twórcy mają poważny problem z optymalizacją niektórych aspektów gry (szczególnie dla Xbox Series S). Włodarze Larian Studios zapowiadają, że ich RPG na pewno trafi na Xboxa, ale sami nie wiedzą jeszcze kiedy, chociaż premiera Baldur’s Gate 3 na Xbox Series X|S w 2023 roku jest mało prawdopodobna.

Czy jest szansa na DLC do Baldurs Gate 3?

Baldur’s Gate 3 to ogromna gra, która jest w stanie zapewnić nawet setki godzin znakomitej zabawy. Czy to w ramach jednej rozgrywki, czy sprawdzając różne klasy postaci bądź rozwiązania fabularne. Dodatkowo gra oferuje rozbudowany tryb multiplayer, w tym split screen. Zawartości tu nie brakuje. Pytanie jednak brzmi, czy po 6 latach ciężkiej pracy twórcy będą ot, tak chcieli opuścić projekt i przejść do kolejnego, czy być może wydłużyć żywotność gry licznymi dodatkami i zbudować wokół niej zaangażowaną społeczność?

Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest inna gra RPG w rzucie izometrycznym: Solasta: Crown of the Magister. Przez ponad dwa lata od oficjalnego debiutu (w 2021 roku), tytuł ten doczekał się licznych DLC. Do graczy trafiły zarówno mniejsze dodatki wprowadzające nowe klasy postaci, zaklęcia i ekwipunek, jak i duże rozszerzenia z nową historią czy obszarami. Czy tą samą drogą podąży Larian?

Na początek trochę historii. Zarówno pierwsza część Wrót Baldura, jak i Baldur’s Gate 2: Cienie Amn doczekały się obszernych rozszerzeń. Były to kolejno Opowieści z Wybrzeża Mieczy i Tron Bhaala. Z drugiej strony w portfolio studia Larian próżno szukać dużych dodatków czy rozszerzeń. Jedynym wyjątkiem jest tu Divinity II: Flames of Vengeance, DLC do wydanego w 2009 roku Divinity II: Ego Draconis. Belgijski deweloper nie ma zatem w zwyczaju tworzyć rozbudowanych DLC do swoich produkcji, czy zmieni swoje podejście w przypadku Baldur’s Gate 3?

Cóż, pewne nadzieje daje nam delikatna zmiana polityki względem DLC w ogóle. Larian już na dzień premiery Baldur’s Gate 3 przygotował bowiem kosmetyczne DLC, które wchodzą w skład gry w wersji Deluxe Edition. Co więcej, w rozmowie z serwisem Bloomberg, Sven Vincke wspomniał, że choć nie wie jeszcze, czym jego zespół zajmie się po Baldur’s Gate 3, to chciałby realizować kilka projektów jednocześnie, nawet gdyby miały być one mniejszej skali niż Wrota Baldura 3.

Baldur's Gate 3 premiera

W idealnym dla wielu graczy scenariuszu, jeden z zespołów Larian Studios po wdrożeniu niezbędnych poprawek i dopracowaniu wersji na PS5 oraz Xbox, mógłby zająć się stworzeniem DLC do Baldur’s Gate 3, a w tym samym czasie pozostali deweloperzy mogliby realizować zupełnie nowy projekt. Czy tak będzie w rzeczywistości? Cóż, na to pytanie odpowiedzi otrzymamy najwcześniej po wydaniu wersji na Xbox, a te według ostatnich informacji mogą trafić na rynek dopiero w 2024 roku.

Baldur’s Gate 3 z zapowiedzią nowości, twórcy potwierdzają prace nad nowymi funkcjami (aktualizacja 16.08.2023)

Swen Vincke ujawnił na Twiterze harmonogram aktualizacji, które otrzyma Baldur’s Gate. Lider studia Larian potwierdził, że zespół pracuje obecnie nad dużą aktualizacją, która wprowadzi ponad 1000 poprawek i ulepszeń. W planach studia jest również patch numer 2, który zawierać ma dodatkowo nowe funkcje, które zasugerowali gracze. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim, o możliwość zmiany wyglądu postaci już po rozpoczęciu rozgrywki (obecnie jest to niemożliwe).

Imponujące tempo prac i zaangażowanie studia Larian w Baldur’s Gate 3 pozwala nam żywić nadzieje, że zespół będzie chciał/mógł przygotować pełnoprawne DLC do gry.

Larian Studios ujawnia dalsze plany rozwoju Baldur’s Gate 3. Szanse na DLC rosną! (aktualizacja 30.08.2023)

Do Baldur’s Gate 3 trafił już pierwszy duży patch, który wprowadza ponad 1000 poprawek (pełną listę poprawek znajdziecie na oficjalnej stronie Larian). To jednak nie koniec wsparcia gry. Włodarze studia Larian postanowili w otwartym liście do fanów podzielić się planami na przyszłość.

Przede wszystkim zespół pracuje nad drugą dużą aktualizacją. Oprócz likwidacji błędów skupi się ona na poprawie wydajności gry, szczególnie w jej późniejszych etapach. Twórcy wciąż pozostają w kontakcie ze społecznością Baldur’s Gate 3 i podkreślają, że głos graczy jest dla nich bardzo ważny. Pokłosiem tego są zapowiedzi kilku nowości, które trafią do gry już niebawem.

Oprócz wspomnianej już, możliwości zmiany postaci dostaniemy także opcję wyrzucania niechcianych członków drużyny w grze kooperacyjnej dzięki funkcji „Withers’ Wardrobe of Wayward Friends„. To jednak nie koniec. Wraz z debiutem 2. patcha do Baldur’s Gate 3 pojawi się opcjonalny epilog historii związanej z Karlach. Twórcy podkreślają też, że to nie koniec wsparcia gry, a dopiero jej początek.

Podkreśla to Tom Butler – senior product manager w Larian, który w jednym z ostatnich wywiadów stwierdził, że wewnątrz studia już teraz prowadzone są rozmowy związane z przyszłością Baldur’s Gate 3.

Będziemy kontynuować łatanie przez jakiś czas, a potem wszyscy weźmiemy urlop, następnie zastanowimy się, co dalej. Ale już w tej chwili prowadzimy prawdziwe dyskusje. Chcemy zrobić coś więcej. Nie wiemy jeszcze co dokładnie — Tom Butler.

Po ogromnym sukcesie Baldur’s Gate 3 na PC szanse na DLC wydają się rosnąć z dnia na dzień. Możemy być jednak pewni, że na oficjalne potwiedzenie (bądź zaprzeczenie) będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Belgijski deweloper jest obecnie skupiony na poprawkach, a także na premierach gry na konsole. W przypadku PS5 nastąpi to już 6 września. Natomiast na Xbox Series X|S do premiery dojdzie jeszcze w tym roku, choć wersja na słabszą konsolę Microsoftu zostanie pozbawiona jednej z kluczowych funkcji.

To na razie wszystko, co wiemy na temat DLC do Baldur’s Gate 3, ale możecie być pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje w tej sprawie, to od razu damy Wam znać w aktualizacji tego materiału.

Ten tekst może zawierać linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.