Steam Deck OLED — premiera już dziś. Sprawdź, o której godzinie rozpocznie się sprzedaż w Polsce

Niespodziewanie Valve postanowiło zaprezentować nam nową wersję swojej przenośnej konsoli – Steam Deck. Producent wyraźnie zainspirował się pracą Nintendo i rozwojem popularnego Switcha. Na co dokładnie możemy liczyć? Czy warto kupić Steam Deck OLED w 2023 roku? Sprawdźmy.

Premiera Steam Deck OLED — kiedy w Polsce?

Valve idealnie wybrało moment debiutu swojej najnowszej konsoli. Premiera Steam Deck OLED odbędzie się 16 listopada 2023 roku. Zamówienia na konsolę będziecie mogli składać od godziny 19:00 czasu polskiego.

Najważniejsze zmiany w Steam Deck OLED

Jak sama nazwa wskazuje, główną nowością Steam Deck OLED jest nowy ulepszony ekran. Tym razem do naszej dyspozycji oddano 7,4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli wykonany w technologii OLED ze wsparciem dla HDR. Nowy Stem Deck otrzyma także większą baterię, która pozwoli na zabawę od 3 do nawet 12 godzin bez potrzeby ładowania. Producent zadbał także o ulepszony moduł Wi-Fi (6E) oraz chłodzenie. Wydajność urządzenia pozostanie bez zmian, jednak warto podkreślić, że będzie one nieco lżejsze o starszego modelu.

Konsola Steam Deck OLED front

Steam Deck OLED vs LCD

Standardowy Steam Deck i Steam Deck OLED nie różnię się od siebie, aż tak znacząco, ale warto porównać sobie specyfikację obydwu urządzeń.

Specyfikacja Steam Deck

ProcesorAMD Zen 2, 2,4-3,5 GHz
Karta graficznaAMD RDNA 2, 1-1,6 GHz
Pamięć RAM16 GB
Dysk64 GB / 256 GB / 512 GB
Ekran7-calowy ekran dotykowy LCD
Rozdzielczość1280 × 800
Częstotliwość odświeżania60 Hz
Audio/łączność audioGłośniki stereo, mini jack 3,5 mm, USB-C, Bluetooth
ŁącznośćWi-Fi 5, Bluetooth, USB-C Display Port
Bateria40 Wh (od 2 do 8 godzin rozgrywki)
WagaOkoło 670 g
Slot na kartę pamięci microSDtak

Specyfikacja Steam Deck OLED

ProcesorAMD Zen 2, 2,4-3,5 GHz
Karta graficznaAMD RDNA 2, 1-1,6 GHz
Pamięć RAM16 GB
Dysk512 GB / 1 TB
Ekran7,4-calowy ekran dotykowy OLED z HDR
Rozdzielczość1280 × 800
Częstotliwość odświeżania60 Hz
Audio/łączność audioGłośniki stereo, mini jack 3,5 mm, USB-C, Bluetooth
ŁącznośćWi-Fi 6E, Bluetooth, USB-C Display Port
Bateria50 Wh (od 3 do 12 godzin rozgrywki)
WagaOkoło 640 g
Slot na kartę pamięci microSDtak

Steam Deck OLED — cena

Jak można było się spodziewać, nowa konsola od Valve do najtańszych należeć nie będzie, choć trzeba przyznać, że producent zastosował tu bardzo przyjemną i uczciwą dla użytkowników strategię. Zacznijmy jednak od konkretów — Steam Deck OLED będzie dostępny w dwóch wariantach:

  • Konsolę z 512 GB dyskiem SSD wyceniono na 2599 złotych
  • Konsolę z 1 TB dyskiem SSD wyceniono na 3099 złotych

Jeśli śledziliście dotychczasowe ceny Steam Decka, to pewnie jesteście zaskoczeni, że ceny OLED’a prezentują się identycznie jak standardowe modele z 256 GB i 512 GB, otóż jest to już nieaktualne. Valve postanowiło mocno obniżyć ceny wszystkich dotychczasowych modeli i obecnie prezentują się one następująco:

  • Steam Deck z 64 GB dyskiem – 1699 zł
  • Steam Deck z 256 GB dyskiem – 1899 zł
  • Steam Deck z 512 GB dyskiem – 2099 zł

Warto przy tym podkreślić, że są to historycznie najniższe ceny Steam Decka. Wydaje się zatem, że to najlepszy moment na zakup przenośnej konsoli (PC) od Valve.

Steam Deck OLED to nie Steam Deck 2

Valve przy okazji prezentacji nowego Steam Decka podkreśliło, że nie jest to jeszcze nowa generacja konsoli, a jedynie ulepszona, odświeżona wersja dobrze nam znanego sprzętu. Jest to zatem identyczna sytuacja jak w przypadku konsoli Nintendo Switch, która po kilku latach od premiery również otrzymała wersję OLED. Co jednak bardziej interesujące, włodarze firmy Valve potwierdzili, że trwają już prace na Steam Deck 2, jednak na premierę urządzenia poczekamy jeszcze kilka lat.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.