Patch 5 do Baldur’s Gate 3 jest wielkości DLC. Co w nim znajdziemy?

Od kilku dni przedstawiciele studia Larian zapowiadali, iż nie mogą się doczekać, aż patch 5 do Baldur’s Gate 3 trafi w nasze ręce. Zespół był bardzo podekscytowany, a teraz już wiemy dlaczego. Najnowsza aktualizacja do gry wprowadza nie tylko mnóstwo poprawek i usprawnień, ale również nową zawartość.

Baldur’s Gate Patch 5 już jest — co w nim znajdziemy?

Lista zmian i poprawek jest tak długa, że nawet Larian na swojej oficjalnej stronie zaprezentował jej nieco uproszczoną wersję. Na pierwszy plan w patchu 5 wychodzi jednak nowa zawartość. Wielu graczy narzekało bowiem, że epilog Baldur’s Gate 3 jest za krótki i nie pozwala odpowiednio pożegnać się ze swoimi towarzyszami. Deweloperzy już wcześniej wprowadzali małe korekty w tym zakresie, jednak teraz zdecydowali się na wprowadzenie całkowicie nowej sekcji na końcu gry, która pozwoli nam na spokojnie i właściwie pożegnać się z naszymi towarzyszami.

To jednak nie koniec nowości, do gry trafiły również dwa nowe tryby rozgrywki: Honour Mode oraz Custom Mode. Pierwszy z nich ma stanowić wyzwanie dla największych weteranów Baldur’s Gate 3.

Wyłącza on możliwość ręcznego zapisywania gry, usuwa niektóre exploity, zwiększa poziom trudności walki i konwersacji, a także wprowadza nowy system zwany “Legendary Action” do walk z bossami. Tryb Honoru to tak naprawdę hardkorowa wersja gry Baldur’s Gate 3, gracze mają bowiem tylko jedno życie. Jeśli zginą w którymkolwiek momencie, będą zmuszeni do wyłączenia trybu honorowego i zostaną im przedstawione statystyki z ich dotychczasowej podróży. Nagrodą za ukończenie gry na tym najbardziej wymagającym poziomie będzie skórka kości K20 o kolorze złotym do wykorzystania podczas dowolnej rozgrywki.

Baldur's Gate 3 premiera

Custom Mode (Tryb Własny) z kolei pozwoli nam dowolnie dostosować trudność poszczególnych elementów rozgrywki. Wśród najważniejszych zmian i nowości, które wprowadza patch 5 do Baldur’s Gate 3, znajdują się również:

  • Epilog: Zupełnie nowa sekcja na końcu gry po pokonaniu (SPOILER), która ma na celu zapewnienie zasłużonego poczucia pożegnania z sojusznikami.
  • Dwa nowe tryby rozgrywki: Tryb Honoru i Tryb Własny.
  • Wiele ulepszeń wydajności, szczególnie w Akcie III.
  • Dodano dynamiczną rozdzielczość dla PS5.
  • Gracze grający na komputerach z małą ilością pamięci VRAM/RAM powinni zauważyć poprawę wydajności.
  • Podczas pobytu w obozie można teraz uzyskać dostęp do ekwipunku towarzyszy spoza aktywnej drużyny i zarządzać nim.
  • Dodano zupełnie nową walkę w Wieży Ramazitha, jeśli zdradzisz tam Nightsong.
  • Strój Orina wypada teraz jako łup i może być noszony przez każdego. Nadaliśmy mu również odpowiednio obrzydliwy opis i nazwę.

Studio Larian szykuje się teraz do premiery gry Baldur’s Gate 3 na konsolach Xbox Series X|S, która ma odbyć się w grudniu 2023 r. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości dowiemy się czegoś nowego na temat ewentualnego DLC do gry.