Jak ustawić split screen w Baldur’s Gate 3 na PC? To bardziej skomplikowane niż Ci się wydaje

Długo wyczekiwana premiera Baldur’s Gate 3 już za nami. Miliony graczy mogą już ponownie zwiedzać Zapomniane Krainy. Twórcy gry, studio Larian, jak to mają w zwyczaju, przygotowali dla nas rozbudowany tryb multiplayer, w tym możliwość wspólnego grania na jednym PC. Tryb dzielonego ekranu (split screen), to już właściwe znak rozpoznawczy gier od Larian Studios. Jak się jednak okazuje, w przypadku Baldur’s Gate 3 nie jest on tak intuicyjny, jakby mogło się wydawać.

Baldur’s Gate 3 multiplayer, jak działa?

W Baldur’s Gate 3 mamy trzy główne tryby multiplayer:

  • Online. Standardowy tryb sieciowej kooperacji, który pozwoli nam na stworzenie drużyny z maksymalnie 4 graczy. Poszczególni uczestnicy mogą powołać do życia własne awatary bądź wcielić się w NPC. Co istotne, postęp rozgrywki zachowuje tylko host. Oznacza to, że nie będziecie mogli wykorzystać postaci stworzonych na potrzeby rozgrywki multiplayer w trybie dla jednego gracza i na odwrót.
  • LAN. Kooperacja w trybie LAN nie różni się niczym (poza aspektami technicznymi) od tej za pośrednictwem internetu.
  • Split screen. Wreszcie przechodzimy do najbardziej nas interesującego trybu multiplayer, a więc lokalnej kooperacji split screen (podzielony ekran). Jest ona dostępna już od dnia premiery na PC i będzie dostępna również w wersji na PlayStation 5. Niestety, w trybie split screen wspólnie może bawić się jedynie dwóch graczy jednocześnie.

Jak uruchomić split screen w Baldur’s Gate 3 na PC?

Wbrew pozorom, uruchomienie trybu split screen w Baldur’s Gate 3 na PC nie należy do najbardziej intuicyjnych. W grze nie znajdziemy ani jednej podpowiedzi, czy informacji, jak bawić się wspólnie na jednym ekranie. Nie pomoże nam również zakładka multiplayer, która jest dedykowana rozgrywce online bądź LAN. Co zatem trzeba zrobić, aby uruchomić tryb kooperacyjny split screen w Baldur’s Gate 3?

W pierwszej kolejności najlepiej rozpocząć rozgrywkę dla jednego gracza. Następnie czeka na nas krótkie wprowadzenie i kreator postaci. Właśnie w tym momencie może już dołączyć drugi gracz. Samo dołączanie jest bardzo proste pod warunkiem, że macie dwa pady. Niestety, ale tryb split screen w Baldur’s Gate 3 na PC działa jedynie, gdy każdy z graczy posiada własny pad. Nie ma możliwości wspólnej zabawy, gdy jeden z graczy korzysta z myszki i klawiatury, a drugi z pada.

Dołączenie do zabawy jest banalnie proste. Wystarczy, że drugi gracz podłączy swój kontroler, wciśnie jakikolwiek przycisk, a po chwili będzie już w świecie gry. Co istotne, nowy gracz może dołączyć do rozgrywki w dowolnym momencie. Jeśli chcecie zacząć rozgrywkę we dwoje od samego początku, to wówczas już w kreatorze postaci będziecie mogli stworzyć swoje unikalne awatary. Jeśli jednak drugi gracz chce do was dołączyć już w trakcie trwania wasze sesji, to wciąż jest to możliwe. Wówczas będzie on mógł przejąć kontrolę nad jedną z istniejących postaci bądź (jeśli w drużynie jest wolne miejsce) stworzyć własną całkowicie od podstaw.

Jak dzielić się drużyną w kooperacji?

Przy rozgrywce na podzielonym ekranie, to host (gospodarz) będzie liderem drużyny. Oczywiście drugi z graczy również może rozmawiać z innymi postaciami, handlować, walczyć, a nawet romansować. Jeśli jednak chcemy przydzielić “pod władanie” danego gracza określonych bohaterów NPC, to musimy wejść w menu główne, a następnie wybrać opcję “sesja”.

Następnie w menedżerze sesji możemy już dowolnie przestawiać i ustawiać skład drużyny.

To tyle jeśli chodzi o tryb kooperacji split screen w Baldur’s Gate 3 na PC. Mam nadzieję, że artykuł był pomocny, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Baldur’s Gate 3, to zapraszamy do naszego obszernego artykułu, w którym przedstawiamy wszystkie dostępne w grze klasy postaci, rasy i wiele innych ciekawostek.