Baldur’s Gate 3 trafi do PS Plus i Xbox Game Pass? Szef Larian wyjaśnia

Baldur’s Gate 3 to jedna z najlepszych gier 2023 roku. Od jej premiery minęło już jednak kilka miesięcy i coraz częściej pojawiają się pytania odnośnie dostępności gry w najpopularniejszych usługach abonamentowych jak PS Plus i Xbox Game Pass? Czy rzeczywiście jest na to szansa?

Baldur’s Gate 3 w PS Plus i Game Pass? Czy to w ogóle możliwe?

Rok 2023 zdecydowanie należał do Baldur’s Gate 3. Najnowsza gra studia Larian nie tylko zdobyła uznanie graczy i recenzentów, ale również znakomicie się sprzedała i została wybrana najlepszą grą roku podczas rozdania najbardziej prestiżowych nagród w branży, czyli The Game Awards.

Baldur’s Gate 3 na początku sierpnia 2023 zadebiutował na PC, miesiąc później na PS5, a w grudniu pojawił się na konsolach Xbox Series X/S. Wielu graczy zastanawia się, czy jest szansa, aby tytuł Larian Studios trafił do jednej z usług abonamentowych, jak choćby PS Plus czy Game Pass. Szczególnie że ponoć w maju 2022 roku Microsoft był bliski zapewnienia sobie Baldur’s Gate 3 w Game Pass już w dniu premiery. Jednak ostatecznie zrezygnował, bowiem decydenci firmy nie chcieli zaryzykować 5 milionów dolarów. Z perspektywy czasu wiemy już, że Microsoft bardzo mocno nie docenił gry studia Larian. Czy jednak jest szansa na debiut Baldur’s Gate 3 w Game Pass bądź innej usłudze abonamentowej? Lider studia — Swen Vincke, nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Postać z gry Baldur's Gate 3

We wpisie na platformie X (dawny Twitter), Vincke odniósł się do zmieniających się trendów w branży i coraz większej popularności usług abonamentowych. Deweloper zdradził również, co według niego jest najlepszym przepisem na sukces.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądać przyszłość gier, zawartość zawsze będzie najważniejsza. O wiele trudniej będzie jednak uzyskać dobrą zawartość, jeśli subskrypcja stanie się dominującym modelem, a wybrana grupa będzie decydować o tym, co trafi na rynek, a co nie. Bezpośredni kontakt deweloperów z graczami to droga do sukcesu — Swen Vincke.

Deweloper podkreśla, że rozumie rolę subskrypcji w branży i również dostrzega pewne jej korzyści, jednak sam nie ma zamiaru dołączyć do tego trendu i zapewnił, że gry Larian, a w tym Baldur’s Gate 3, nigdy nie trafią do usług abonamentowych na wzór Game Pass czy PS Plus.

Podsumowując, nie znajdziesz naszych gier w usługach opartych na subskrypcji, nawet jeśli szanuję to, że dla wielu deweloperów stanowi to okazję do stworzenia gry. Nie mam z tym problemu. Chcę tylko upewnić się, że inny ekosystem nie umrze, ponieważ jest cenny — Swen Vincke.

Wypowiedź ta definitywnie zamyka już dyskusję na temat obecności Baldur’s Gate 3 w Xbox Game Pass bądź PlayStation Plus. Najnowsze dzieło Larian wciąż nie schodzi z ust graczy, a co więcej studio pracuje już nad swoją kolejną grą. Wciąż nie wykluczono też szansy na DLC do Baldur’s Gate 3. Na brak pracy i zainteresowanie graczy deweloperzy z pewnością nie mogą zatem narzekać.