8 gier RPG, na które czekam w 2024 roku

Przedstawiam wam najważniejsze premiery gier RPG, które czekają na nas w 2024 roku na PC, PlayStation oraz Xbox.

Najlepsze gry RPG 2024 roku. W te tytuły po prostu trzeba będzie zagrać

Gry RPG to gatunek, który cenię sobie ponad wszystkie inne. Konsumuje je w niemal każdej postaci, bez względu na to, czy to klasyka w rzucie izometrycznym, czy bardziej współczesne otwarte światy, czy też charakterystyczne japońskie RPG. Gry fabularne kocham za nietuzinkowe, fantastyczne światy, wciągające historie, czy bohaterów, których losy faktycznie nas obchodzą, a po zakończeniu przygody wspominamy ich po latach.

Tak się składa, że po znakomitym roku 2023 (z Baldur’s Gate 3 na czele), w kolejnych 12 miesiącach również będziemy mieli powody do radości bowiem ciekawie zapowiadających się RPG-ów, nie brakuje. Jeśli i wy uwielbiacie ten gatunek, to z pewnością zainteresuje was ta lista 8 najbardziej oczekiwanych gier RPG 2024.

Like a Dragon: Infinite Wealth

Like a Dragon: Infinite Wealth to najnowsza — dziewiąta już odsłona serii (z głównego cyklu), która dawniej nazywała się Yakuza. Choć nie każdemu może przypaść ona do gustu, głównie ze względu na charakterystyczny styl i humor, to trzeba oddać, że próżno na rynku szukać gier tak wyjątkowych i tworzonych z pasji jak te z serii Yakuza/Like a Dragon. Infinite Wealth połączy stare z nowym, a głównymi bohaterami będą kultowy już Kiryu i Ichiban, który powraca po debiucie w Like a Dragon. Możemy liczyć na usprawniony, turowy system walki, mnóstwo aktywności pobocznych i zupełnie nowy obszar — piękne Hawaje.

 • Data premiery: 26 stycznia 2024
 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

Persona 3 Reload

Kompletny remake kultowej Persony 3 z 2006 roku. Możemy liczyć na znakomitą oprawę graficzną, ulepszone udźwiękowienie, a także liczne zmiany w samej rozgrywce. Twórcy sami określają Personę 3 Reload mianem finałowej, ostatecznej wersji ich gry. W oczekiwaniu na Persona 6 jak znalazł.

 • Data premiery: 2 lutego 2024
 • Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

Banishers: Ghosts of New Eden

Po małych problemach i obsunięciu premiery, najnowsza gra studia Dontnod zmierza bezpiecznie do swojej premiery. Banishers: Ghosts of New Eden przenosi nas do 1695 roku, gdzie przemierzać będziemy ostępy i osady Ameryki Północnej jako para kochanków Antea Duarte i Red mac Raith. Problem w tym, że jedno z nich nie żyje. Dontnod Entertainment to mistrzowie historii, nie można nie docenić znakomitego Life is Strange, czy Vampyra. Banishers: Ghosts of New Eden przenosi nas w czasy tak rzadko wykorzystywane w grach, a dodatkowo oferuje ciekawie zapowiadającą się historię, w której będziemy polować na duchy i ostatecznie sami będziemy musieli zdecydować, czy damy im okazję na zaznanie spokoju, czy skażemy je na wieczne potępienie. Banishers: Ghosts of New Eden to rasowy RPG z rozbudowanym dialogami, rozwojem postaci czy systemem rzemiosła. Dla mnie top 3 2024 roku.

 • Data premiery: 13 lutego 2024
 • Platformy: PC, PS5, Xbox Series X/S

Final Fantasy VII Rebirth

W 2020 roku Final Fantasy VII Remake był dla mnie jedną z najważniejszych premier roku. Kontynuacja, podzielonego na części, remake’u nie wzbudza już u mnie, aż takich emocji, ale z całą pewnością jest to jeden z najciekawiej zapowiadających się jRPG’ów roku. Możemy spodziewać się nie tylko kolejnych przygód naszych bohaterów, ale również licznych zmian w samej rozgrywce, w tym możliwości eksploracji znacznie większej części świata niż w części pierwszej.

 • Data premiery: 29 lutego 2024
 • Platformy: PS5

Rise of the Ronin

Team Ninja to jedno z najbardziej zasłużonych studiów w branży gier. To właśnie im zawdzięczmy tak znakomite i kultowe serie jak: Dead or Alive czy Ninja Gaiden. W ostatnich latach deweloperzy wyspecjalizowali się jednak w grach RPG akcji w stylu “soulslike”. Dwie części serii Nioh, Wo Long: Fallen Dynasty czy Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin prezentowały bardzo wysoki poziom. Wydaje się jednak, że Opus magnum studia dopiero nadchodzi. Rise of the Ronin to największa produkcja w historii Team Ninja. Akcja gry rozgrywa się w okresie Edo, pod koniec XIX wieku podczas Bakumatsu, czyli ostatnich lat tego okresu. Były to czasy zwane również “Zmierzchem Samurajów“, odchodziło się wówczas bowiem od tradycji, a wpływy zachodu były coraz silniejsze. Rise of Ronin to pierwsza gra z otwartym światem od Team Ninja, możemy przy tym spodziewać się dynamicznego systemu walki i wysokiego poziomu trudności.

 • Data premiery: 22 marca 2024
 • Platformy: PS5

Dragon’s Dogma 2

Jeśli miałbym wskazać absolutnie najbardziej oczekiwaną przeze mnie grę 2024 roku, to będzie to właśnie Dragon’s Dogma 2. Pierwsza część to jeden z najbardziej niedocenionych RPG w historii. Znakomity system walki i rozwoju postaci. Niezwykły klimat utrzymany w stylu klasycznej fantastyki znanej z D&D, ale znacznie bardziej “brudny” i wyjątkowy sposób narracji sprawił, że Dragon’s Dogma to jedna z tych gier, które uważam za najważniejsze w historii branży. Z dotychczasowych materiałów jasno wynika, że twórcy nie silili się na rewolucję. Zamiast tego dopracowali oraz ulepszyli wszystkie elementy pierwowzoru i zapewnili mu współczesną oprawę graficzną. Dragon’s Dogma 2 to tytuł, w który po prostu trzeba zagrać.

 • Data premiery: 22 marca 2024
 • Platformy: PC, PS5, Xbox Series X/S

Avowed

Najnowsza gra od mistrzów gatunku — Obsidian Entertainment, na którą czekamy już zdecydowanie za długo. Avowed to pierwszoosobowy RPG, który na myśli przywodzi nam coś pomiędzy The Outer Worlds, Fallout New Vegas i The Elder Scrolls V: Skyrim. Niestety wciąż stosunkowo niewiele wiemy na temat gry. Fanów poprzednich produkcji Obsidian Entertainment z pewnością ucieszy jednak fakt, że akcja gry została osadzona w tym samym świecie co seria Pillars of Eternity, gdzie magia często łączy się z nauką. Nie jest to zatem typowy, klasyczny świat fantasy. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby zamiast miecza i tarczy wyposażyć się w dwa pistolety i siać postrach wśród nieprzyjaciół. Niestety Avowed nie ma jeszcze ustalonej daty premiery. Póki co wiemy jedynie, że gra zadebiutuje w ostatnim kwartale 2024 roku.

 • Data premiery: ostatni kwartał 2024
 • Platformy: PC, Xbox Series X/S

Vampire: The Masquerade — Bloodlines 2

Nie będzie przesadą jeśli stwierdzę, że Vampire: The Masquerade — Bloodlines 2 to jedna z najbardziej oczekiwanych kontynuacji w historii gamingu. Następca kultowego Vampire: The Masquerade — Bloodlines z 2004 roku nie ma jednak lekko. Po raz pierwszy grę zapowiedziano na początku 2019 roku. Wstępną datą premiery był marzec 2020. Jednak już w październiku 2019, zmieniono datę premiery na bardzo ogólny 2020 rok. Następnie jeszcze kilkukrotnie przekładano premierę, aż do czasu gdy projekt stanął na krawędzi. Projekt zabrano deweloperom z Hardsuit Labs i przekazano do The Chinese Room. Ta niezwykle burzliwa produkcja wydaje się pomału dobiegać końca. Obecnie grę można już zamawiać w przedsprzedaży, a jej datę premiery ustalono na ostatni kwartał 2024 roku. Wciąż wierzę w Vampire: The Masquerade — Bloodlines 2, już Dead Island 2 udowodnił, że pomimo licznych zawirowań w procesie produkcji, ostatecznie może powstać znakomita gra.

 • Data premiery: ostatni kwartał 2024
 • Platformy: PC, PS5, Xbox Series X/S

I to tyle, jeśli chodzi o najbardziej oczekiwany gry RPG 2024 roku. Oczywiście na horyzoncie jest jeszcze co najmniej kilka ciekawie zapowiadających się tytułów, jednak powyższa 8 wyróżnia się na ich tle.