Avowed — data premiery, gameplay, trailer. Wszystko, co wiemy o RPG od twórców Pillars of Eternity i Fallout New Vegas

Premiera długo oczekiwanego RPG od Obsidian Entertainment jest coraz bliżej. Zbieramy wszystkie informacje na temat Avowed. Co już wiemy?

Czym jest Avowed?

Avowed to najnowsza gra od studia Obsidian Entertainment, które słynie z tworzenia znakomitych gier RPG. Zespół ma na swoim koncie takie produkcje jak:

 • Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
 • Neverwinter Nights 2
 • Fallout: New Vegas
 • South Park: Kijek Prawdy
 • Pillars of Eternity

Szczególnie istotny jest ostatni tytuł, a więc Pillars of Eternity, bowiem to właśnie do uniwersum z tego klasycznego, izometrycznego RPG powrócimy w Avowed. Eora to kraina pełna magii, ale i nauki. Nie brakuje tu zatem magów, wojowników, łotrzyków, jak i uzbrojonych w broń palną (choć głównie jednostrzałową) strzelców. Avowed ma być grą RPG z krwi i kości, w której nie zabraknie rozbudowanych dialogów, licznych wyborów i licznych starć z przeciwnikami.

Główna fabuła gry pokieruje naszego bohatera do krainy znanej w Eorze jako Żyjące Ziemie (oryg. Living Lands), w której to wybuchła nieznana plaga, a naszym zadaniem jest odkrycie jej źródła. Śmiało możemy założyć, że to jedynie wstęp do wielowątkowej i rozbudowanej historii.

Screenshot z Avowed

Pod względem rozgrywki Avowed bliżej będzie do The Elder Scrolls V: Skyrim niż do Pillars of Eternity. Rozgrywkę będzie bowiem obserwować głównie z perspektywy pierwszej osoby, chociaż pojawiły się również sugestie, że momentami będziemy przełączać się do widoku trzecioosobowego. Możliwe jednak, że będzie to powiązane z efektami konkretnych zaklęć bądź umiejętności specjalnych.

Walka z perspektywy pierwszej osoby była dla nas bardzo ważna. Wprowadziliśmy wiele sposobów walki z florą i fauną Żywych Ziem. Do dyspozycji będą miecze, tarcze, pistolety, magiczne zaklęcia i nie tylko, w tym możliwość podwójnego władania bronią, tworząc ogromną liczbę kombinacji do wyboru — Feargus Urquhart, dyrektor generalny studia Obsidian Entertainment.

Z opublikowanych dotąd informacji wynika, że otrzymamy ogromną swobodę w tworzeniu naszej postaci. Nic nie stanie zatem na przeszkodzie, aby stworzyć klasycznego wojownika dzierżącego miecz i tarczę, maga władającego żywiołami czy połączyć te dwa style rozgrywki. Śmiało możemy założyć, że otrzymamy także dostęp do zróżnicowanych ras Eory jak:

 • Ludzie
 • Elfy
 • Krasnoludy
 • Boscy
 • Orlanie
 • Aumauanie

W Avowed ma również nie zabraknąć towarzyszy, a pierwszego z nich — Kaia, którego tak opisuje Feargus Urquhart — dyrektor generalny Obsidian Entertianment:

Kai to Aumauanin, który obecnie przebywa na Żywych Ziemiach i jest jedną z niewielu przyjaznych twarzy, jakie tu znajdziesz. Jest byłym żołnierzem, a jego idealistyczny i pragmatyczny temperament pomoże ci wyruszyć na tę dziką granicę.

Porównania do Skyrim sprawia, że wielu graczy zastanawia się, czy Avowed zaoferuje nam równie duży, otwarty świat? Niestety, raczej nie. Twórcy przyznali, że ich produkcji pod względem rozmiarów znacznie bliżej do The Outer Worlds czy Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Na świat gry ma składać się kilka dużych, otwartych obszarów, ale o pełnym otwartym świecie możemy najprawdopodobniej zapomnieć.

Avowed świat

Avowed — gameplay

Choć o Avowed po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2021 roku, to wówczas otrzymaliśmy jedynie krótki teaser. Następnie przez długi czas nie otrzymywaliśmy żadnych informacji na temat gry, aż do prezentacji pierwszego gameplay’u.

Podczas Xbox Developer Direct 2024 otrzymaliśmy obszerny materiał z Avowed, w którym twórcy omawiają m.in. system walki i design świata przedstawionego.

https://www.youtube.com/watch?v=Ni50utYFq14

Avowed — kiedy premiera?

Microsoft i studio Obsidian Entertianment potwierdzili już, że premiera Avowed odbędzie się dopiero w ostatnim kwartale 2024 roku. Kiedy dokładnie? Tego jeszcze nie ujawniono. Więcej informacji na temat gry mamy poznać w kolejnych miesiącach.

Avowed zrzut ekranu

Czy w Avowed zagram na PS5?

Avowed to produkcja tworzona z myślą o PC i konsolach Xbox Series X|S, w dniu premiery RPG trafi także do Xbox Game Pass. Niestety, nie ma najmniejszych szans, aby gra trafiła na konsole PS5.

Wymagania Avowed na PC

Niestety, obecnie nie znamy jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych Avowed na PC. Jednak gdy, tylko pojawi się taka informacja, to od razu damy wam znać.