TikTok ma poważne problemy! Sprawdź listę artystów, których piosenek nie usłyszysz już na tej platformie

Universal Music Group, czyli światowa korporacja odpowiedzialna za wydawanie utworów największych artystów na świecie, poinformowała, że zakończyła negocjacje z TikTokiem w kwestii ewentualnego przedłużenia umowy na rozpowszechnianie jej muzyki w obrębie popularnej aplikacji. Rozmowy między przedstawicielami obu marek zakończyły się niestety fiaskiem, co w praktyce oznacza, że piosenki wielu sławnych twórców mogą wkrótce zniknąć z omawianej platformy.

Dlaczego Universal Music Group nie przedłuży umowy z TikTokiem?

Na oficjalnym twitterowym profilu Universal Music Group pojawiły się obszerne wyjaśnienia, w których firma doprecyzowuje powody rozstania z TikTokiem. Czytamy w nich, że: “Warunki naszej współpracy z TikTokiem określa umowa, która wygasa 31 stycznia 2024 roku. Podczas rozmów dotyczących jej przedłużenia zależało nam na trzech kluczowych kwestiach: odpowiednim wynagradzaniu naszych Artystów, ochronie praw prawdziwych Artystów przed szkodliwymi aspektami Al oraz cyberbezpieczeństwie użytkowników TikToka.

Podczas negocjacji TikTok usiłował zmusić nas do podpisania umowy mniej korzystnej niż obecna, znacznie poniżej wartości rynkowej i nieodzwierciedlającej gwałtownego rozwoju platformy. Jak próbowano nas zastraszyć? Poprzez usunięcie muzyki niektórych naszych rozwijających się Artystów, przy jednoczesnym zachowaniu treści największych światowych gwiazd, którzy napędzali ruch na platformie”.

Całe stanowisko marki zostało napisane w analogicznym stylu, a jego autorzy wielokrotnie podkreślają, że problem leży po stronie TikToka, który jako drapieżna korporacja stara się zdominować swoich potencjalnych współpracowników. Jest to oczywiście tylko jedna strona medalu, ponieważ chińska firma dość szybko odpowiedziała na wspomniane zarzuty i sugeruje w nich, że Universal Music Group przekłada swoje własne korzyści nad dobro artystów, których twórczość może być promowana na TikToku.

Jacy artyści należą do Universal Music Group?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która ze stron ma w tym sporze rację i osobiście nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że zarówno jedna, jak i druga korporacja troszczy się przede wszystkim o swoje własne zyski. Nie sądzę więc, aby Universal Music Group kierował się jedynie górnolotnie przedstawioną misją ochrony swoich artystów, ale jednocześnie rozumiem jak ważna dla rozwoju TikToka jest muzyka tego wydawcy i uważam, że powinien on być odpowiednio opłacany. Jeśli jednak sytuacja nie ulegnie złagodzeniu, to wielu popularnych artystów może całkowicie zniknąć z platformy.

  • Kendrick Lamar
  • Drake
  • Steve Lacy
  • Billie Eilish
  • The Weeknd
  • Justin Bieber
  • Post Malone
  • Pearl Jam
  • SZA
  • Taylor Swift

Pełna lista muzyków współpracujących z Universal Music Group miałaby zapewne kilka stron, a więc poszczególne nazwiska związane z tym wydawnictwem możecie prześledzić na jego oficjalnej stronie.