Kupowałeś bilety na Ticketmaster i LiveNation? To masz problem. Sprawdź, czy twoje dane nie wyciekły do sieci

Dane blisko 560 milionów klientów Ticketmaster i LiveNation wyciekły do sieci wskutek ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy wykradli między innymi: imiona i nazwiska klientów, adresy e-mail i zamieszkania, a także numery telefonu czy karty płatniczej. Jak sprawdzić, czy twoje dane zostały wykradzione? Czytaj dalej.

Ostatnio regularnie docierają do nas informacje o kolejnych atakach hakerów na bazy danych. W kwietniu tego roku wiele emocji wywołał wyciek danych z Pandabuy, czyli jednego z największych azjatyckich serwisów do zakupów online. Wówczas mówiono o 1,3 milionach kont użytkowników, których szczegółowe informacje trafiły w ręce cyberprzestępców. Tym razem jednak atak był znacznie większy i dotyczy jednej z najpopularniejszych platform do zakupu biletów na świecie, czyli mowa o Ticketmaster od LiveNation.

Kupowałeś bilety na Ticketmaster? Sprawdź, czy twoje dane są zagrożone

Jeśli w ostatnim czasie kupowałeś bilety na Ticketmaster, to możesz mieć uzasadnione powody do obaw. Jak donosi niezawodny serwis Niebezpiecznik, jesteśmy właśnie świadkami ogromnego wycieku danych blisko 560 milionów klientów Ticketmaster. Do ataku przyznała się już grupa hakerska o nazwie ShinyHunters, która zażądała w dark web pół miliona dolarów za dostęp do wszystkich wykradzionych informacji.

Jak hakerom udało się wykraść tak pokaźną liczbę danych? Przedstawiciele ShinyHunters twierdzą, że włamali się do konta pracownika firmy Snowflake, która świadczy usługi związane z chmurą danych. Informacje o ataku potwierdzili już przedstawiciele firmy w oficjalnym oświadczeniu, jednak podkreślili oni przy tym, że hakerzy włamali się do konta byłego pracownika Snowflake, które nie ma dostępu do danych klientów chmury.

Co ciekawe, również główny poszkodowany, a więc firma Ticketmaster nie wskazuje na Snowflake jako źródło wycieku danych. Nie zmienia to jednak faktu, że wrażliwe dane użytkowników i klientów trafiły do sieci i obejmują one m.in.:

  • adresy e-mail,
  • adresy zamieszkania,
  • numery telefonu,
  • numery karty płatniczej,
  • historie transakcji
  • imiona i nazwiska.

Jak sprawdzić, czy twoje dane stały się częścią wycieku z Ticketmaster?

Istnieje kilka prostych sposobów, które mogą ci pomóc w zweryfikowaniu, czy twoje dane wyciekły do sieci wskutek ataku na Ticketmaster (LiveNation). Nieocenioną pomocą jest tutaj strona HaveIBeenPwned, gromadząca informacje na temat aktualnych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć możesz sprawdzić, czy twój adres e-mail został wykradziony. Jeśli wszystko jest w porządku, to twoim oczom powinna ukazać się taka grafika:

pandabuby wyciek jak sprawdzić swoje dane

Jeśli jednak twój adres był częścią wycieku, to pojawi się następująca informacja.

pandabuby wyciek lista

Co więcej, HaveIBeenPwned jest w stanie dostarczyć Ci informacje, w wyniku którego wycieku danych, twoje informacje zostały wykradzione.

pandabuby wyciek list

Alternatywą dla HaveIBeenPwned jest rządowa strona bezpiecznedane.gov.pl, jednak posiada ona nieco uboższą bazę danych. Oczywiście, pamiętaj przy tym, że serwisy te nie są w 100% skuteczne. Oznacza to, że nawet gdy wszystko zaświeci Ci się na zielono, nie daje ci to całkowitej gwarancji, że twoje dane nie zostały wykradzione.