Gry bawią i uczą. Tak jest od lat, a Wargaming jest tego doskonałym przykładem

To, że gry poza walorem rozrywkowym posiadają także ten edukacyjny, wiemy od lat. Doskonałym tego przykładem jest firma Wargaming, która kolejny raz przypomina o ważnych wydarzeniach.

Podobnie jak wiele innych osób w dzieciństwie często słyszałem, że zamiast siedzieć przed komputerem, lepiej by było gdybym poczytał książkę. Jest w tym twierdzenie wiele prawdy, jednak warto wziąć pod uwagę, że gry też potrafią nas wiele nauczyć. Ja sam jestem tego przykładem, gdzie zaraz właśnie po książkach, to gry dostarczyły mi największą dawkę wiedzy. Nie będę ukrywał i wstydził się tego, że o operacji na plaży Omaha w Normandii dowiedziałem się z gry Medal of Honor Allied Assault. Ta produkcja zaszczepiła w młodym chłopaku iskierkę zainteresowania, którą później na własną rękę poszerzyłem.

Takie tradycje stara się przez cały czas kontynuować firma Wargaming, producent gier jak World of Tanks czy World of Warships.

Rocznica, o której trzeba pamiętać

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Wydarzenie to, które znane jest także jako D-Day miało miejsce 6 czerwca 1944 roku. Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych i najbardziej kluczowych operacji, która miała ogromny wpływ na losy II wojny światowej. Co więcej, była to największa operacja pod względem użytych sił w historii.

Wydarzenie to już wiele razy było upamiętniane nie tylko w filmach, takich jak popularny Szeregowiec Ryan czy D-Day 6.6.1944, ale także w grach. Poszczególne misje dostępne były we wspomnianym przeze mnie wcześniej Medal of Honor Allied Assault, ale także w takich produkcjach jak Call of Duty, Call of Duty 2 czy Company of Heroes.

Teraz swoją cegiełkę kolejny raz dokłada do tego Wargaming z grami World of Tanks oraz World of Warships.

World of Tanks ze specjalnym trybem

Od dzisiaj gracze World of Tanks mogą brać udział w specjalnym wydarzeniu PvE, które jest inspirowane Operacją Overlord. Będziemy mogli zasiąść za sterami czołgów M4A3E8 Sherman. Naszym celem będzie przebicie się przez linię wroga. Na polu bitwy jednak nie zostaniemy sami, ponieważ jak na prawdziwej wojnie, będziemy mogli skorzystać np. ze wsparcia artyleryjskiego.

Jak wspominałem wcześniej, będzie się można także wiele nauczyć, ponieważ twórcy zadbali o specjalną kampanię składająca się z trzech rozdziałów historii D-Day. Co więcej, dostępna jest także interaktywna mapa, na której będziemy mogli zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami związanymi z rocznicą oraz wziąć udział w misjach tematycznych.

Na 8 czerwca zaplanowana jest także specjalna transmisja na platformie Twitch, która zostanie przeprowadzona z LCT 7074, czyli jedynego ocalałego czołgu wojsk Angielskich, który brał udział w wydarzeniach w Normandii.

Gratka dla fanów okrętów

Wiele atrakcji czeka także graczy World of Warships. Na początku czerwca do gry trafiła kampania Skyreaper from the Lowlands. Każdy, kto ukończy to wyzwanie wraz ze 100 kamieniami milowymi, otrzyma holenderski krążownik premium VII poziomu – De Zeven Provincien. Dodane zostały także misje tematyczne związane z rocznicą lądowania w Normandii. Po ich ukończeniu gracze otrzymają karty kolekcjonerskie, które wypełnione są informacjami o samym wydarzeniu, okrętach, które brały w nim udział oraz o odznaczeniach wojskowych. Po ukończeniu wszystkich zadań możliwe będzie odblokowanie francuskiego pancernika III poziomu Courtbet 1944, który jest wyposażony w specjalny kamuflaż D-Day.

Ku chwale bohaterom

Wargaming przygotował także we współpracy z organizacją FORCE BLUE specjalny dokument, który honoruje bohaterów morskich działach specjalnych. Materiał opowiada historię działań oddziałów saperskich, które dzisiaj znane są jako Navy SEALS.

Frog Fathers: Lessons from the Normandy Surf to opowieść o weteranach, którzy po latach wracają na plaże w Normandii, aby oddać hołd odwadze i męstwu tym, którzy brali udział w inwazji w trakcie II wojny światowej. Film jest dostępny na kanale YouTube World of Warships.