reklama

Dane blisko 560 milionów klientów Ticketmaster i LiveNation wyciekły do sieci wskutek ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy wykradli między innymi: imiona i nazwiska klientów, adresy e-mail i zamieszkania, a także numery telefonu czy karty płatniczej. Jak sprawdzić, czy twoje dane zostały wykradzione? Czytaj dalej.

Ostatnio regularnie docierają do nas informacje o kolejnych atakach hakerów na bazy danych. W kwietniu tego roku wiele emocji wywołał wyciek danych z Pandabuy, czyli jednego z największych azjatyckich serwisów do zakupów online. Wówczas mówiono o 1,3 milionach kont użytkowników, których szczegółowe informacje trafiły w ręce cyberprzestępców. Tym razem jednak atak był znacznie większy i dotyczy jednej z najpopularniejszych platform do zakupu biletów na świecie, czyli mowa o Ticketmaster od LiveNation.

Kupowałeś bilety na Ticketmaster? Sprawdź, czy twoje dane są zagrożone

Jeśli w ostatnim czasie kupowałeś bilety na Ticketmaster, to możesz mieć uzasadnione powody do obaw. Jak donosi niezawodny serwis Niebezpiecznik, jesteśmy właśnie świadkami ogromnego wycieku danych blisko 560 milionów klientów Ticketmaster. Do ataku przyznała się już grupa hakerska o nazwie ShinyHunters, która zażądała w dark web pół miliona dolarów za dostęp do wszystkich wykradzionych informacji.

reklama

Jak hakerom udało się wykraść tak pokaźną liczbę danych? Przedstawiciele ShinyHunters twierdzą, że włamali się do konta pracownika firmy Snowflake, która świadczy usługi związane z chmurą danych. Informacje o ataku potwierdzili już przedstawiciele firmy w oficjalnym oświadczeniu, jednak podkreślili oni przy tym, że hakerzy włamali się do konta byłego pracownika Snowflake, które nie ma dostępu do danych klientów chmury.

Co ciekawe, również główny poszkodowany, a więc firma Ticketmaster nie wskazuje na Snowflake jako źródło wycieku danych. Nie zmienia to jednak faktu, że wrażliwe dane użytkowników i klientów trafiły do sieci i obejmują one m.in.:

  • adresy e-mail,
  • adresy zamieszkania,
  • numery telefonu,
  • numery karty płatniczej,
  • historie transakcji
  • imiona i nazwiska.

Jak sprawdzić, czy twoje dane stały się częścią wycieku z Ticketmaster?

Istnieje kilka prostych sposobów, które mogą ci pomóc w zweryfikowaniu, czy twoje dane wyciekły do sieci wskutek ataku na Ticketmaster (LiveNation). Nieocenioną pomocą jest tutaj strona HaveIBeenPwned, gromadząca informacje na temat aktualnych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć możesz sprawdzić, czy twój adres e-mail został wykradziony. Jeśli wszystko jest w porządku, to twoim oczom powinna ukazać się taka grafika:

Jeśli jednak twój adres był częścią wycieku, to pojawi się następująca informacja.

Co więcej, HaveIBeenPwned jest w stanie dostarczyć Ci informacje, w wyniku którego wycieku danych, twoje informacje zostały wykradzione.

Alternatywą dla HaveIBeenPwned jest rządowa strona bezpiecznedane.gov.pl, jednak posiada ona nieco uboższą bazę danych. Oczywiście, pamiętaj przy tym, że serwisy te nie są w 100% skuteczne. Oznacza to, że nawet gdy wszystko zaświeci Ci się na zielono, nie daje ci to całkowitej gwarancji, że twoje dane nie zostały wykradzione.

Share.

Łączenie pasji z pracą to marzenie wielu ludzi, a ja mam to szczęście, że udało mi się to osiągnąć. Obecnie jako redaktor naczelny w 3D-Info.pl. Jeśli zobaczycie moje nazwisko przy artykule, to możecie być pewni, że dotyczyć on będzie najczęściej tematyki gamingowej, chociaż nie zabraknie też informacji i ciekawostek ze świata filmów i seriali. Ogólnie nic co popkulturowe nie jest mi obce.   Najczęściej skupiam się na obszernych i stale aktualizowanych materiałach dotyczących konkretnych gier, filmów i seriali, jak choćby: Starfield, 3. sezon Wiedźmina czy Black Mirror 6, tak abyście w jednym miejscu mieli wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danej produkcji. Wiele radości sprawia mi możliwość dzielenia się z wami moim wrażeniami, dlatego też regularnie przygotowuję recenzje, jak choćby tą poświęconą grze The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.   Moja ścieżka zawodowa nie jest przypadkowa. Ukończyłem studia na kierunkach dziennikarstwo i kulturoznawstwo, co idealnie wpasowuje się w moje pasje i zamiłowania. Karierę zawodową zacząłem jeszcze na studiach. Pierwszym serwisem technologicznym, który mnie przygarnął był portal PCArena.pl. W kolejnych latach zajmowałem się kilkoma mniejszymi i większymi projektami, w tym miałem okazję pisać dla magazynu Mobility czy serwisu PCWorld.pl.   Jak już wspominałem praca to moja pasja, więc pewnie nie zaskoczy was wiadomość, że najwięcej z wolnego czasu spędzam przy konsoli bądź PC, zagrywając się w RPG, souls-like'i, gry akcji i w zasadzie wszystko, co mi wpadnie w ręce. Nie pogardzę również dobrym filmem, serialem, książką czy planszówką (choć na te ostatnie mam zdecydowanie za mało czasu). Staram się również utrzymać odpowiednią formę dlatego najlepszą formą relaksu, jest dla mnie wizyta w siłowni.

Exit mobile version