Star Wars: The Acolyte — kiedy premiera? Już wiemy! Sprawdź, o czym opowie nowy serial na Disney Plus. Trailer, obsada, ciekawostki

Disney wchodzi w nową erę Gwiezdnych wojen, a mało znane do tej pory czasy Wysokiej Republiki zostaną nam po raz pierwszy przedstawione w serialu Star Wars: The Acolyte. Co o nim wiemy? Kiedy odbędzie się jego premiera? Sprawdźcie.

O czym opowie nam serial The Acolyte?

Star Wars: The Acolyte to obecnie jeden z najważniejszych projektów Disney’a. Jest to bowiem pierwsza produkcja filmowo-telewizyjna, która przeniesie nas w czasy Wysokiej Republiki, czyli na około 100 lat przed wydarzeniami z filmu Mroczne Widmo.

Za serial odpowiada m.in. Leslye Headland — showrunnerka, która prywatnie jest ogromną fanką Gwiezdnych wojen. Nie ukrywa ona przy tym swojego zamiłowania do Expanded Universe (obecnie znanego jako Star Wars Legends), czyli wszystkich licencjonowanych i drugoplanowych historii z uniwersum Gwiezdnych Wojen, które nie uchodzą za kanoniczne. Kathleen Kennedy — stojąca na czele Lucasfilm, tak oto opisała Leslye Headland.

Leslye Headland jest gigantyczną fanką Gwiezdnych Wojen. Wspaniałe w Leslye jest to, że wie wszystko. To znaczy, przeczytała mnóstwo książek wewnątrz Expanded Universe. Jest wiele małych fragmentów, z których czerpie inspiracje, a których nikt jeszcze nie eksplorował w opowiadaniu historii na ekranie.

Z dotychczasowych informacji wynika, że podobnie jak Andor, The Acolyte będzie skierowany do nieco starszych widzów. Serial zapowiadany jest bowiem jako mroczny thriller, w którym główną rolę odegrają użytkownicy mocy, w tym Jedi, choć nie tylko. Głównymi bohaterami serialu będą młoda Jedi oraz jej były mistrz, którzy spotykają się, aby rozwiązać zagadkę brutalnych zbrodni. Ich śledztwo zaprowadzi ich na trop Ciemnej Strony Mocy. Oficjalny opis serialu brzmi:

The Acolyte to mroczny thriller, który zabierze widzów do galaktyki pełnej mrocznych sekretów i wyłaniających się mocy Ciemnej Strony w ostatnich dniach ery Wysokiej Republiki. Była padawanka ponownie spotyka się ze swoim mistrzem Jedi, aby zbadać serię zbrodni, ale siły, z którymi się konfrontują, są bardziej złowieszcze, niż przypuszczali.

W The Acolyte pojawi się więcej Jedi niż w jakimkolwiek innym filmie lub serialu Star Wars

Leslye Headland — showrunnerka serialu The Acolyte, zdradziła nam kilka ciekawych smaczków na temat serialu. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że widowisko skupi się na użytkownikach Mocy. Serial na tle innych opowieści z uniwersum Gwiezdnych wojen wyróżnia to, że przedstawi on nam Galaktykę oczami “tych złych”.

To, co sprawia, że ten serial jest inny i interesujący, to to, że jest on z perspektywy złych facetów lub złoczyńców z Gwiezdnych Wojen. Są to ludzie, którzy używają Mocy na swój własny sposób, zanurzając się w ciemne strony Mocy i robią to bez sankcji ze strony większej instytucji, którą w tym przypadku są Jedi — Leslye Headland.

Oczywiście w serialu nie zabraknie Jedi, co więcej showrunner podkreśla, że w żadnym innym filmie czy serialu Star Wars nie wystąpiło ich więcej. The Acolyte nie będzie również klasyczną opowieścią walki dobra ze złem. Nie wszystko w serialu ma być czarne i białe.

Myślę, że w Gwiezdnych Wojnach zawsze chodzi o jakąś formę walki słabszego z instytucją, a ja po prostu pomyślałam, że to bardzo interesujące zrobić serial o tych złych. To prawie odwrócone. Mamy więcej Jedi niż widzieliście w jakiejkolwiek treści Gwiezdnych Wojen, ale jednocześnie myślę, że widzicie więcej moralnie niejednoznacznych postaci — Leslye Headland.

Star Wars The Acolyte Jedi

Star Wars: The Acolyte — kiedy premiera?

Prace nad Star Wars: The Acolyte ucierpiały przez strajki scenarzystów i aktorów w Hollywood. Disney jednak potwierdził już, że premiera The Acolyte odbędzie się w 2024 roku, a dokładnie 5 czerwca. Wówczas otrzymamy dostęp do dwóch premierowych odcinków serialu. Kolejne będą prezentowane w tygodniowych odstępach czasu.

Przypomnijmy, że oprócz The Acolyte w 2024 roku na Disney Plus mają zadebiutować:

Niestety żaden z powyższych seriali nie ma konkretnej daty premiery. Na pocieszenie pozostaje nam 3. sezon The Bad Batch, który zadebiutował na Disney Plus 21 lutego, a jego wielki finał został zaplanowany na 1 maja.

Czy jest już dostępny trailer Star Wars: The Acolyte?

Disney wreszcie udostępnił pierwszy trailer The Acolyte. Zwiastun, prezentuje nam kilka kluczowych scen ujawniających narrację serialu. W jednej z nich mistrz Jedi (Lee Jung-Jae) uczy dzieci w Świątyni Jedi. Następnie możemy zobaczyć jak zamaskowana wojowniczka (Amandla Stenberg) pojedynkuje się z mistrzynią Jedi (Carrie-Ann Moss). Ze zwiastuna Wysoka Republika jawi nam się jako czasy pokoju i stabilizacji, jednak da się wyczuć nadciągający konflikt, za którym najpewniej stoją użytkownicy Ciemniej Strony Mocy. W finałowej scenie widzimy, że ktoś władający Ciemną Stroną Mocy stanie do pojedynku z grupą Jedi.

Gwiazdorska obsada The Acolyte

Disney nie ukrywa, że wiąże ogromne nadzieje z The Acolyte, który ma być jednym z najdroższych seriali z uniwersum Star Wars. Pomóc w osiągnięciu sukcesu ma gwiazdorska obsada wypełniona zarówno weteranami, jak i młodymi aktorami oraz aktorkami. Kogo dokładnie zobaczymy w obsadzie The Acolyte?

Star Wars The Acolyte Indara Carrie-Anne Moss

Na pierwszy plan wysuwa się Carrie-Anne Moss znana m.in. z roli Trinity w serii filmów Matrix, która wcieli się w mistrzynię Jedi — Indarę. Na planie towarzyszyć jej będzie Lee Jung-jae, czyli jeden z najbardziej utalentowanych południowokoreańskich aktorów, który większą rozpoznawalność zyskał po premierze serialu Squid Game. Lee Jung-jae będzie mistrzem Jedi o imieniu Sol, którego byłą padawankę — Mae, (i jednocześnie główną bohaterkę The Acolyte) będzie odgrywać Amandla Stenberg. Listę głównych bohaterów uzupełnia Manny Jacinto, który tak oto określa swoją postać:

Jest obywatelem, jest zwykłym facetem w tej galaktyce, który zostaje wciągnięty w tę większą misję w Wysokiej Republice i związaną z Jedi. Czy mu się to podoba, czy nie.

Kogo jeszcze zobaczymy w The Acolyte? Oto pełna lista oficjalnie potwierdzonych aktorów i aktorek, które pojawią się w serialu.

 • Carrie-Anne Moss — mistrzyni Jedi Indara
 • Lee Jung-jae — mistrz Jedi Sol
 • Amandla Stenberg — Mae
 • Manny Jacinto
 • Dafne Keen
 • Jodie Turner-Smith
 • Rebecca Henderson
 • Dean-Charles Chapman
 • Charlie Barnett
 • Joonas Suotamo
 • Margarita Levieva

Keanu Reeves w The Acolyte? Czy pojawi się Darth Sidious i Revan? Sprawdzam, wszystkie teorie

Choć The Acolyte dzieje się na długo przed wydarzeniami z czasów trzech filmowych trylogii i seriali, to w serialu ma nie zabraknąć znajomych twarzy i niespodzianek dla największych fanów Gwiezdnych wojen. Spekuluje się o obecności samego Darth Sidiousa, co jednak może być nieco problematyczne. Dlaczego? Otóż okres wysokiej Republiki datuje się na lata 500 BBY do 100 BBY (BBY oznacza “Before Battle of Yavin” / Przed bitwą o Yavin). Rok 0 BBY to słynna bitwa o Yavin i zniszczenie Gwiazdy Śmierci przez Luke’a Skywalkera i towarzyszy (ukazane m.in. w filmie Nowa Nadzieja).

Wiemy, że Darth Sidious znany również jako Palpatine urodził się w roku 84 BBY, co oznacza, że w The Acolyte jeszcze po prostu go nie ma. Nie wiemy jednak, jak będzie prezentowała się dokładnie fabuła serialu. Możliwe, że wydarzenia zostaną nam ukazane na przestrzeni kilkunastu lat, wówczas moglibyśmy zobaczyć młodego Palpatine’a i jego początki jako Sitha.

Jeśli użytkownicy Ciemnej Strony mocy mają odegrać kluczową rolę w Star Wars: The Acolyte, to szansę na pojawienie się ma mistrz Sidiousa i jeden z najciekawszych oraz najbardziej tajemniczych Sithów w historii, czyli Darth Plagueis. Wiemy, że żył on w tamtym okresie, więc jego pojawienie się miałoby sens.

W odniesieniu do The Acolyte pojawiło się sporo plotek wiążących z serialem jedną z najsłynniejszych postaci z całego uniwersum Star Wars, a więc Revana. Postać ta odgrywała kluczową rolę w grze Star Wars: Knights of The Old Republic, ale regularnie pojawia się również w wielu innych dziełach z tzw. Expanded Universe, znanego również jako Star Wars Legends. Revan to wyjątkowy bohater, który był zarówno Sithem, jak i Jedi i kilkukrotnie zmieniał strony, aby ostatecznie swobodnie władać obiema stronami Mocy bez konieczności podporządkowanie się konkretnej grupie.

Zdaniem wielu fanów Gwiedznych Wojen, historia Revana należy do jednych z najciekawszych w całym uniwersum. Od lat spekuluje się o ewentualnej ekranizacji, ale nigdy nie przybrały one na sile, tak mocno jak teraz. Szczególnie gdy plotkuje się, że w Revana miałby wcielić się sam Keanu Reeves, który ma pojawić się gościnnie w serialu The Acolyte.

Warto tu jednak podkreślić, że jeśli do tego dojdzie, to zarówno rola Revana, jak i Keanu Reevesa będzie miała charakter symboliczny. Dlaczego? Otóż właściwa akcja Star Wars: Knights of The Old Republic dzieje się na około 4000 lat BBY, co oznacza, że Revan już dawno nie żyje. Najbardziej prawdopodobne jest to, że bohater pojawi się jedynie w formie retrospekcji bądź jak Duch Mocy.

To wszystko, co wiemy obecnie na temat serialu The Acolyte na Disney Plus. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje, to powyższy wpis zostanie zaktualizowany.