PS5 Slim – premiera, cena, specyfikacja. Czym różni się od PS5? Sprawdź, co wiemy o nowej konsoli Sony

Po miesiącach plotek i spekulacji Sony dość niespodziewanie i po cichu zapowiedziało nową konsolę PlayStation 5 Slim, która zastąpi wydaną w 2020 roku PS5. Co wiemy o nowym sprzęcie? Co się w nim zmieni i czy warto się nim zainteresować? Sprawdźmy.

PS5 Slim vs PS5 – wszystkie zmiany

PS5 Slim, jak wskazuje sama nazwa, będzie konsolą znacznie mniejszą od standardowego PS5. Sony utrzymuje, że objętość nowej PS5 została zmniejszona o ponad 30%, a waga o 18% i 24% w porównaniu do poprzednich modeli. Zmieni się również nieco wygląd urządzenia, na bokach konsoli pojawiło się wyraźnie wycięcie, które dzieli je na cztery oddzielne panele, z których górna część jest błyszcząca, a dolna matowa. Nowy wygląd z pewnością dodaje konsoli charakteru, jednak personalizacja konsoli wydaje się być jeszcze trudniejsza, a sympatycy PS5 i tak musieli bardzo długo czekać na dedykowane panele boczne (jak choćby te z nadchodzącej gry Spider-Man 2) do swoich urządzeń.

PS5 Slim vs PS5 – waga i rozmiary

 • PlayStation 5 – 390 x 104 x 260 (szerokość x wysokość x głębokość), około 4,5 kg
 • PS5 Digital Edition – 390 x 92 x 260 (szerokość x wysokość x głębokość), około 3,9 kg
 • PlayStation 5 Slim – 358 x 96 x 216 (szerokość x wysokość x głębokość), około 3,2 kg
 • PS5 Slim Digital Edition – 358 x 80 x 216 (szerokość x wysokość x głębokość), około 2,6 kg

Do sieci trafiły już pierwsze materiały, w których możemy zobaczyć PlayStation 5 Slim “na żywo”, jak również jej bezpośrednie porównanie do standardowego PS5.

Specyfikacja PlayStation 5 Slim

Niestety, jak można było się spodziewać, specyfikacja PS5 Slim względem starego modelu zmieni się tylko nieznacznie. Największą nowością jest zastosowanie nowych dysków SSD o pojemności 1 TB zarówno w modelu standardowym (z napędem Blu-ray), jak i w Digital Edition. Ciekawostką jest również fakt, że posiadacze wersji “cyfrowej” będą mogli zakupić w późniejszym terminie napęd Blu-ray i z łatwością zamontować go w swoim modelu. Sony tak zaprojektowało bowiem konsolę, żeby dodanie nowego elementu było niezwykle proste. Napęd Blu-ray do PS5 Slim Digital Edition wyceniono na 119,99 Euro, co przy aktualnym kursie walut przekłada się na około 543 złote.

Pozostała część specyfikacji PlayStation 5 Slim prezentuje się następująco:

 • CPU: 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2
 • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2
 • Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6/256-bit
 • Przepustowość pamięci: 448 GB/s
 • Pamięć wewnętrzna: dedykowany dysk SSD 1 TB
 • Przepustowość I/O (wejście/wyjście): 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana)
 • Pamięć zewnętrzna: wsparcie dla dysków HDD poprzez USB, dysk optyczny 4K UHD Blu-ray (nie dotyczy Digital Edition)

Ile wyniesie cena PS5 Slim?

Sony nie zamierza iść na żadne ustępstwa i PlayStation 5 Slim, będzie konsolą równie kosztowną co obecnie dostępne modele.

PlayStation 5 Slim (z Blu-ray) wyceniono na 549.99 EUR, z kolei PS5 Slim Digital Edition na 449,99 EUR. Jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek, to możemy się spodziewać, że ceny nowego PS5 w Polsce nie będą różnić się od dotychczasowych i za model standardowy zapłacimy około 2600 złotych, natomiast za Digital – 2149 zł.

Sony ujawniło także, że już na początku 2024 roku do sprzedaży trafią różnokolorowe panele obudowy PS5 Slim. Będziemy mogli liczyć m.in. na czarne, czerwone, niebieskie i srebrne wykończenia konsol. Ceny obudów będą zaczynać się od 55 Euro.

Wśród dodatkowych akcesoriów znajdzie się również nowa podstawka, która pozwoli postawić konsolę w pionie. Za ten gadżet będziemy musieli zapłacić około 30 Euro.

PS5 Slim – premiera

Kiedy możemy liczyć na debiut nowej konsoli od Sony? Z oficjalnych informacji wiemy jedynie, że premiera PS5 Slim odbędzie się w listopadzie 2023 roku. Sprzęt ma w pierwszej kolejności trafić do USA, a w przeciągu kolejnych miesięcy na pozostałe rynki.

Ciekawe informacje na temat daty premiery przekazuje nam niezawodny leakster billbil-kun, który twierdzi, że premiera PS5 Slim odbędzie się w USA dokładnie 10 listopada. Informacje te zbiegają się z otwarciem przedsprzedaży na nowe PlayStation 5 w Japonii. Niektóre sklepy już zbierają zamówienia i część z nich również wskazało datę 10 listopada jako potencjalną datę debiutu nowej konsoli Sony. Kiedy “Slimka” trafi do Polski? Tego niestety jeszcze nie wiemy.

Warto również pamiętać, że obecnie dostępna wersja PlayStation 5 przestanie być produkowana i gdy tylko jej zapasy się wyczerpią, zniknie z rynku.

To już wszystko, co wiemy obecnie o nowej konsoli Sony. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje, to powyższy wpis zostanie zaktualizowany.