TOP 9 najlepszych gier kooperacyjnych na PC, PlayStation 5, Xbox Series X|S i Nintendo Switch

Kanapowe granie umarło? Nic bardziej mylnego. Co więcej, śmiało możemy stwierdzić, że obecnie lokalna kooperacja przeżywa prawdziwy rozkwit. Granie online ze znajomymi czy przyjaciółmi to świetna zabawa, ale czy może coś zastąpić bezpośrednią rywalizację z poziomu jednej kanapy? Wątpię. Jeśli i wy lubicie gry kooperacyjne, a także dzielić się swoją pasją z najbliższymi, to mam dla was kilka propozycji, które idealnie się do tego nadają.

Tiny Tina’s Wonderlands

Na początek najnowsza odsłona kultowej serii Borderlands, a w zasadzie jej spin-off, czyli – Tiny Tina’s Wonderlands. Tytułowa bohaterka zabiera nas w szaloną i fantastyczną podróż dzięki rozgrywce w fikcyjnej grze RPG Bunkers & Badasses. Tiny Tina’s Wonderlands to szalone połączenie fantastyki rodem z Dungeons & Dragons oraz klimatu Borderlands. Czeka tu na nas zatem zwariowany humor, ale przede wszystkim intensywna rozgrywka, w której będziemy regularnie korzystać nie tylko z broni palnej, ale również białej. Do tego dochodzą unikalne zdolności, wybranej przez nas klasy. W Tiny Tina’s Wonderlands, jak na porządnego RPG-a przystało, możemy od podstaw stworzyć własną postać.

Wspólna eksploracja świata gry i walka z hordami przeciwników nie jest jednak dostępna dla wszystkich. Tryb lokalnej kooperacji jest dostępny jedynie na konsolach PlayStation i Xbox. Gracze PC-towi niestety muszą obejść się smakiem.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga

Choć może być to dla wielu z Was zaskoczenie, to Lego Star Wars: The Skywalker Saga jest jedną z najlepszych gier zarówno dla fanów Gwiezdnych wojen, jak i Duńskich klocków. Studio Traveller’s Tales przygotowało bowiem swój Opus Magnum. Lego Star Wars: The Skywalker Saga urzeka zarówno na poziomie technicznym, to bez wątpienia najlepiej wyglądająca gra Lego, jak i gameplay’owym. Co więcej, twórcy przygotowali wręcz absurdalną ilość zawartości. Na główną kampanię gry składa się 45 unikatowych etapów, które w specyficznym, humorystycznym stylu opowiadają historię zawartą we wszystkich dziewięciu filmach z głównej sagi Star Wars.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga oferuje tryb lokalnej kooperacji dla dwóch osób, na wszystkich dostępnych platformach, czyli na PC oraz konsolach PlayStation, Xbox i Nintendo Switch.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

Jeśli lubicie Wojownicze Żółwie Ninja, to obecnie trudno o lepszą grę z tymi klasycznymi bohaterami niż Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge. Mamy tu do czynienia z urokliwym, utrzymanym w pixel artowej grafice beat’em up’em. Oczywiście można w niego grać solo, ale to absolutnie mija się z celem. Szczególnie że twórcy zadbali o rozbudowany tryb lokalnej kooperacji.

Na PC, Xbox One, Xbox Series X|S i Nintendo Switch na jednym urządzeniu może wspólnie bawić się aż 6 graczy. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak przyjemnie chaotyczna potrafi być taka rozgrywka. Niestety, twórcy napotkali pewne ograniczenia techniczne i wersje gry przeznaczone na PS4 i PS5 oferuję maksymalnie zabawę w 4 osoby.

It Takes Two

W ostatnich latach myśląc o najlepszych tytułach z kategorii gry kooperacyjne, do głowy przychodzi mi tylko jedno studio – Hazelight, którego deweloperzy w zasadzie wyspecjalizowali się w tworzeniu wyjątkowych gier dla dwóch graczy. Po znakomitym A Way Out z 2018 roku, trzy lata później otrzymaliśmy It Takes Two, które w pełni zasłużenie otrzymało tytuł najlepszej gry roku podczas The Game Awards 2021. W It Takes Two śledzimy losy Cody’ego i May – małżeństwa, które, delikatnie to ujmując, najlepsze czasy ma już za sobą. Skłóceni małżonkowie, będą jednak musieli na nowo sobie zaufać i odbudować relację, bowiem za sprawą życzenia córki zostali zamienieni w szmaciane lalki i przeniesieni do fantastycznego świata.

It Takes Two angażuje obu graczy i wymaga od nich prawdziwej kooperacji, aby poradzić sobie ze wszystkim przeszkodami, które stawia gra. Wspólna zabawa jest możliwa lokalnie na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S i Nintendo Switch.

Darksiders: Genesis

Darksiders: Genesis to mocno niedoceniony tytuł. Szkoda, bowiem to jedna z najlepszych odsłon tego cyklu. W Darksiders: Genesis rozgrywkę obserwujemy w rzucie izometrycznym, co bardziej upodabnia grę do np. serii Diablo niż do starszych odsłon. Zmiana sposobu prezentowania rozgrywki nie wpłynęła jednak na schemat zabawy. Wciąż mamy do czynienia z krwawą i brutalną grą akcji, w której liczne starcia przeplatają się z zagadkami logicznymi i zręcznościowymi. Bohaterami produkcji są bracia — Wojna i Waśń, czyli dwóch z czwórki jeźdźców apokalipsy i to właśnie w nich wcielają się gracze.

Tryb lokalnej kooperacji pozwala na wspólną zabawę na podzielonym ekranie. Zabawa w ten sposób jest dostępna na wszystkich platformach, na których ukazała się gry, czyli na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, PC i Nintendo Switch.

Divinity: Original Sin 2

Na mojej liście nie mogło zabraknąć wysłużonego, ale wciąż znakomitego RPGa od belgijskiego studia Larian, czyli Divinity: Original Sin 2. Choć tytuł ten ma już 5 lat, to wciąż należy do grona najlepszych RPG’ów na rynku i gier, w które po prostu trzeba zagrać. Znakomita fabuła i rozbudowane możliwości taktyczne podczas starć sprawiają, że najlepiej przygody w świecie Rivellon przeżywać wspólnie. Na szczęście jest to możliwe dzięki trybowi lokalnej kooperacji.

Divinity: Original Sin 2 oferuje nam klasyczny split-screen dla dwóch graczy na PC oraz konsolach PlayStation i Xbox. Warto jednak przy tym podkreślić, że konfiguracja lokalnej kooperacji na PC jest nieco bardziej skomplikowana i gra do zabawy wymaga dwóch kontrolerów, po jednym dla każdego gracza. Jeśli naprawdę lubicie gry kooperacyjne, to po prostu musicie w to zagrać.

Diablo 4

Diablo 4, czyli najnowszy hit Blizzard Entertainment oferuje oczywiście możliwość kooperacji online, ale co ważniejsze, gracze konsolowi otrzymali również dostęp do lokalnego coop-a. Twórcy zrezygnowali z klasycznego „podzielonego ekranu”, i zamiast tego zastosowali tzw. shared screen. Oznacza to, że obraz widziany przez graczy nie jest w żaden sposób sztucznie podzielony, tylko wyświetlany w naturalny sposób, jak podczas rozgrywki solowej. Jeśli np. oddalicie się zbytnio od swojego partnera, kamera nieco się oddali, aby ułatwić nam rozgrywkę.

Twórcy zadbali o odpowiednią optymalizację lokalnej kooperacji w Diablo 4 i dzięki temu na wspólną zabawę przy jednej konsoli będą mogli wybrać się zarówno posiadacze najnowszych urządzeń Sony, jak i Microsoftu, a więc PS5 i Xbox Series X|S, jak również właściciele PS4 oraz Xbox One. Niestety, lokalna kooperacja całkowicie ominie PC.

Mario Kart 8 Deluxe

Mario Kart 8 Deluxe to już żywa legenda. Tytuł ten zajmuje 1. miejsce wśród najpopularniejszych gier na Nintendo Switch. Nie specjalnie to dziwi, bowiem jest to znakomity tytuł do zabawy zarówno dla młodszych, jak i starszych użytkowników. Szalone wyścigi, w których udział biorą najpopularniejsze postacie od Nintendo, pozwalają na wspólną zabawę przy jednej konsoli.

Co oczywiste w Mario Kart 8 Deluxe zagramy tylko i wyłącznie na konsoli Nintnedo Switch.

Baldur’s Gate 3

Ponad 20 lat przyszło nam czekać na powrót do Wrót Baldura, czyli kultowej serii gier RPG. Za wskrzeszenie marki odpowiada niezawodna ekipa z Larian Studios. Podobnie, jak w przypadku innej gry studia — Divinity Original Sin 2, tak i tutaj belgijskie studio zadbało o tryb lokalnej kooperacji. Co istotne, jest on dostępny zarówno na PC, PS5, jak i Xbox Series X. Warto przy tym podkreślić, że choć gra jest dostępna na Xbox Series S, to na tej konsoli nie oferuje trybu lokalnej kooperacji.

Tryb lokalnej kooperacji w Baldur’s Gate 3 pozwoli na wspólną zabawę dwóm graczom. Ograniczenie to jest spowodowane ogromną swobodą, jaką oferuje gra. Według twórców będziemy mogli niemal niezależnie od naszego partnera poznawać świat gry. Na przykład, gdy jeden z graczy będzie akurat robił zakupy u pobliskiego alchemika, drugi może wyruszyć poza mury miasta i walczyć z grupą bandytów.

Więcej o Baldur’s Gate 3 przeczytacie w naszym obszernym materiale, w którym przedstawiamy podstawy rozgrywki, klasy, rasy, historię i wiele innych ciekawych elementów.

Najlepsze gry kooperacyjne 2023 roku. Co jeszcze?

To już wszystkie gry kooperacyjne, które dla was przygotowałem. Oczywiście jest to tylko ułamek tego, w co możemy obecnie zagrać. Możecie być pewni, że powyższa lista najlepszych gier z trybem lokalnej kooperacji stale będzie powiększana o nowe pozycje. Kanapowe granie z całą pewnością jednak nie umarło, a co więcej ma się bardzo dobrze.