Mass Effect 5 – kiedy premiera? Jak nowa gra połączy się ze starszymi częściami? Z ilu odsłon składa się cała seria?

Prace nad kolejną grą z uniwersum Mass Effect zostały oficjalnie potwierdzone, ale ilość informacji, którymi BioWare podzieliło się ze swoimi fanami jest – delikatnie mówiąc – bardzo skąpa. W niniejszej publikacji znajdziecie więc wszystkie najważniejsze wiadomości, przecieki oraz teorie na temat nowej odsłony jednej z najważniejszych serii w historii współczesnych gier Sci-Fi.

Mass Effect 5 – kiedy premiera? Czy przed pokazem gry zobaczymy debiut serialu?

Liara z Mass Effect

Pierwszy zwiastun Mass Effect’a 5 pojawił się w sieci 3 lata temu. Od tamtego czasu otrzymaliśmy jeszcze jeden krótki teaser, ale żaden z wypuszczonych trailerów nie zdradzał oficjalnej daty premiery produkcji. Z większości branżowych przecieków wynika natomiast, że moment debiutu dzieła w oficjalnej dystrybucji może być bardzo odległy. Część źródeł przywołuje w tym miejscu rok 2029, a inne sugerują nieco szybszą premierę – w każdym przypadku mówimy jednak o kilku latach oczekiwania zanim do recenzentów trafi pierwsza grywalna wersja produkcji.

Co ciekawe w 2021 roku zrobiło się głośno o serialu z uniwersum Mass Effect’a, za którego powstanie miał być odpowiedzialny Amazon Prime. W sieci pojawiały się wówczas plotki sugerujące, że rolę głównego protagonisty w tytule obejmie Henry Cavill, czyli amerykański aktor znany ze swojej pasji do gier. Niestety od tamtego czasu w branżowych mediach nie pojawiły się żadne nowe informacje na temat produkcji, a to oznacza, że jej ewentualny debiut stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Jak Mass Effect 5 będzie łączył się z poprzednimi odsłonami produkcji?

Zacznę może od samego nazewnictwa, ponieważ w sieci pojawiają się dwie różne metody określania zapowiadanej produkcji. Część fanów tytułuje ją mianem Mass Effect’a 4, natomiast druga grupa (w której znajduję również i ja) sugeruje, że nowa część zostanie oznaczona numerem 5. Uzasadnieniem pierwszego podejścia jest istnienie tak naprawdę tylko trzech numerowanych części Mass Effect’a. Mowa oczywiście o oryginalnej trylogii, do której należą Mass Efect 1, 2 oraz 3.

W 2017 roku pojawiła się najnowsza obecnie odsłona produkcji, której podtytuł brzmiał Andromeda. Nie posiadała ona jednak żadnego dodatkowego oznaczenia i była spin-off’em historii przedstawionej w pierwszych częściach, nie rozwijając ich fabuły. Mimo to podejrzewam, że nowa odsłona Mass Effect’a będzie nosiła miano 5-tki lub otrzyma zupełnie nowy, oryginalny tytuł. Swoje przekonania w tym aspekcie opieram głównie na intrygującym poście reżysera Michael’a Gamble’a – pracującego w studiu BioWare.

W jednym ze swoich wpisów umieścił on zagadkowy kod binarny, który został rozszyfrowany jako Epsilon. Niedługo później w sieci pojawiła się pierwsza część pokazanego później traileru (były ich w sumie 3) o tej samej nazwie. Epsilon jest piątą literą w greckim alfabecie, a fani połączyli ten fakt z potencjalną nazwą kolejnej odsłony Mass Effect’a. Dodatkowo w sieci pojawiły się informacje sugerujące, że akcja gry może rozgrywać się w 2819 roku i nawiązywać do wydanej w 2017 roku Andromedy.

Gdzie obejrzeć zwiastun gry Mass Effect 5

Nowa odsłona Mass Effect’a posiada obecnie dwa zwiastuny, a każdy z nich możecie znaleźć w niniejszej publikacji. Pierwszy teaser pojawił się na YouTubie w 2021 roku i momentalnie rozbudził wyobraźnie fanów. Deweloperzy zdecydowali się bowiem umieścić w nim przedstawicielkę rasy Asari, która do złudzenia przypomina Liarę z oryginalnej trylogii. Pokazane wówczas plakaty sugerowały również, że w nowej odsłonie istotną rolę odegra rasa syntetycznych Gethów, co spostrzegawczy fani wywnioskowali po kształcie jednej z formacji skalnych na materiale promocyjnym.

Ile części posiada seria gier z uniwersum Mass Effect?

Turianin, człowiek i Kroganin z gry Mass Effect

Oryginalna seria gier z uniwersum Mass Effect’a składa się z 3 części. Ostatnia z nich została zaprezentowana w 2012 roku, a 5 lat później do fanów trafił spin-off zatytułowany Mass Effect Andromeda.

  • Mass Effect 1
  • Mass Effect 2
  • Mass Effect 3
  • Mass Effect Andromeda

Andromeda odbiega jednak od scenariusza pierwszych 3 części, które skupiają się głównie na walce Przymierza z tajemniczymi Żniwiarzami.