Fallout 5 dopiero w 2033 roku? Nieważne, nadchodzi Fallout London

Na kolejną odsłonę serii Fallout będziemy musieli jeszcze poczekać, ale na szczęście czas ten może nam umilić Fallout London, czyli wyjątkowy projekt, który już niedługo zostanie oddany w nasze ręce.

Fallout 5 dopiero w 2033 roku? Tak i to przy dobrych wiatrach

Jeśli przyjrzymy się twórczości studia Bethesda, to zauważymy, że podobnie jak choćby Rockstar Games czy CD Projekt Red jest to deweloper, który lubi dopieścić swoje gry. Co więcej, Bethesda dopiero co wydała Starfield, a prace nad kolejnym tytułem — The Elder Scrolls 6, dopiero się rozpoczęły. Zerknij zresztą na harmonogram premier Bethesdy w ostatnich latach.

 • 2006 – The Elder Scrolls 4: Oblivion
 • 2008 – Fallout 3
 • 2011 – The Elder Scrolls 5: Skyrim
 • 2015 – Fallout 4
 • 2018 – Fallout 76
 • 2023 – Starfield
 • 2028? – The Elder Scrolls 6

Widać wyraźnie, że w najlepszym przypadku na kolejną odsłonę z głównej serii gier trzeba było czekać, w przypadku Bethesdy, co najmniej 5 lat. Nie liczę tu przerwy pomiędzy Fallout 4 i Fallout 76, ta ostatnia to w zasadzie sieciowy spin-off zbudowany na szybko, na fundamentach Fallouta 4.

Zakładając najbardziej optymistyczny wariant, czyli taki w którym deweloperzy z Bethesdy będą wydawać swoje gry co około 4-5 lat, to na Fallout 5 będziemy musieli poczekać najwcześniej do 2033 roku. Zresztą nie ukrywa tego również Emil Pagliarulo — jeden z weteranów Bethesdy, który za pośrednictwem platformy X stwierdził, że nawet sukces serialu Fallout nie sprawi, że prace nad Fallout 5 zostaną przyśpieszone i na kolejną odsłonę gry będziemy musieli poczekać do lat 30. XXI wieku.

To ogrom czasu, który trzeba będzie jakoś wypełnić. Oczywiście, jest Fallout 76, którego obecnie mogę wam gorąco polecić. Tytuł ten zmienił się niesamowicie od dnia premiery i spokojnie można w niego grać, jak w choćby Fallouta 4. Nie brakuje tu zatem licznych zadań, frakcji, rozbudowanych dialogów, czy nawet wyborów, które faktycznie mają wpływ na otaczający nas świat. Oczywiście wszystko to w otoczce online, co nie każdemu musi się podobać. Muszę tu jednak podkreślić, że społeczność gry Fallout 76 to jej absolutnie najmocniejsza siła i próżno szukać równie przyjazną i pozytywnie zakręconą grupę pasjonatów.

Jeśli jednak wolicie bardziej klasycznego Fallouta i przygodą wyłącznie dla jednego gracza, to już w tym roku będziemy mogli zagrać w Fallout London. Niezwykły projekt, który po raz pierwszy w historii przeniesie postapokalipsę na do Europy.

Co to jest Fallout London?

Fallout London to tak naprawdę modyfikacja do Fallout 4. Choć słowo mod jest tu znacznym niedoszacowaniem. Ten wyjątkowy projekt możemy traktować jako pełnoprawny dodatek, a nawet spin-off serii jedynie bazujący na silniku i rozwiązaniach z Fallout 4. Co w nim takiego niezwykłego?

Fallout London

Jak zdradza sam tytuł, Fallout London zabierze nas do postapokaliptycznego Londynu. Akcja gry jest osadzona pomiędzy wydarzeniami z Fallout 1 i 2, a także 50 lat przed wydarzeniami z Fallout 4. Jak zdradzają twórcy, jest to w pełni oryginalna historia, w żaden sposób nie powiązań z głównym cyklem. Oznacza to, że możemy liczyć na zupełnie nowe frakcje, przeciwników, a także uzbrojenie. Wszak, brytyjska postapokalipsa wygląda znacząco inaczej niż amerykańska.

Fallout London to projekt, który został stworzony całkowicie przez grupę pasjonatów zrzeszoną pod nazwą FOLON. Żeby dokładnie zrozumieć ogrom pracy, którą włożyli twórcy, przybliżę ci trochę statystyk na temat tej modyfikacji.

Fallout London zaoferuje ci:

 • 15 ręcznie zaprojektowanych i stworzonych obszarów
 • Mapę równej wielkości co połączenie tej z Fallout 4 i Fallout 4: Far Harbour
 • Blisko 200 zadań i wydarzeń, w tym 54 zadania wchodzące w skład głównego wątku fabularnego
 • 90000 tysięcy linii dialogowych nagranych zarówno przez pasjonatów, jak i profesjonalistów (w tym wystąpią m.in.: Colin Baker, Sylvester McCoy czy Neil Newbon)
 • Setki nowych broni i elementów pancerza
 • Zmodyfikowany system rozwoju postaci
 • Nowy system dialogów (wzorowany na starszych grach z serii, jak Fallout 3 i New Vegas)
 • Nowego, niemego protagonistę

A to i tak jeszcze nie wszystko. Zresztą, jeśli jesteś ciekaw, jak Fallout London prezentuje się w akcji, to zachęcam cię do obejrzenia poniższego materiału.

Fallout London — premiera

Fallout London pierwotnie miało zadebiutować 23 kwietnia 2024 roku. Niestety, ze względu na ogłoszenie Bethesdy dużej aktualizacji do Fallout 4, twórcy modyfikacji zdecydowali się opóźnić jej premierę. Chcą mieć bowiem pewność, że zmiany, które wprowadzi aktualizacja, nie wpłyną negatywnie na działanie modyfikacji. Nowa data premiery Fallout London ma zostać podana wkrótce.

Czy Fallout London będzie dostępny na PS4, PS5 i innych konsolach?

Fallout London to modyfikacja wielkości ogromnego, pełnoprawnego DLC. Między innymi z tego powodu nie ma najmniejszych szans, aby pojawiła się ona na konsolach i to bez względu czy mówimy o starszej generacji (PS4, Xbox One), czy o tej najnowszej (PS5, Xbox Series X/S).

Jak pobrać i zainstalować Fallout London?

Fallout London będzie dostępne tylko i wyłącznie na PC. Modyfikacja powinna bez problemu działać zarówno na Steam, jak i gog. Niestety, twórcy potwierdzili już, że Fallout London nie będzie dostępny za pośrednictwem bardzo popularnej strony internetowej dla moderów i modów — Nexus Mods. Dokładny sposób instalacji modyfikacji poznamy bliżej dnia jej debiutu. Możesz być pewny, że gdy tylko takie informacje się pojawią, to pojawi się tu stosowna aktualizacja.

Warto przy tym podkreślić, że aby zagrać w Fallout London, będziesz potrzebował gry Fallout 4, jak również wszystkich wydanych do niej oficjalnie dodatków. Twoja wersja gry, musi również być tą najbardziej aktualną.

Fallout London screenshot

Fallout London — cena. Czy tak modyfikacja jest płatna?

Tu przechodzimy do najlepszego — Fallout London, to całkowicie bezpłatana modyfikacja. Oznacza to, że gdy tylko zostanie oficjalne udostępniona, każdy będzie mógł ją pobrać i zainstalować.

Fallout London — spolszczenie. Czy gra będzie po polsku?

Niestety, w przeciwieństwie do oryginalnego Fallout 4, Fallout London nie otrzyma spolszczenia. Gra będzie dostępna wyłącznie w języku angielskim.