Co roku tysiące Polaków pada ofiarą cyberataków! Ta aplikacja może Cię przed nimi uchronić

Aplikacja Cyberalerty pomoże Ci uzyskać bieżące informacje na temat aktualnych zagrożeń w sieci.

Do czego służy aplikacja Cyberalerty?

Cyberalerty to bezpłatne narzędzie, które ostrzega użytkowników przed nowymi cyberzagrożeniami. Program działa w bardzo prosty sposób: wysyła powiadomienia push za każdym razem, gdy zostanie wykryte nowe zagrożenie. Żeby skorzystać z aplikacji wystarczy wykonać następujące kroki:

  • pobierz program: pozycja jest dostępna do ściągnięcia za darmo w sklepach Google Play i App Store,
  • włącz powiadomienia: aplikacja będzie wysyłać Ci powiadomienia push za każdym razem, gdy zostanie wykryte nowe zagrożenie,
  • bądź na bieżąco: możesz również przeglądać listę aktualnych cyberzagrożeń w aplikacji.

Dodatkowe funkcje programu:

  • możliwość dostosowania powiadomień: możesz wybrać, o jakich typach zagrożeń chcesz otrzymywać powiadomienia.
  • szybki dostęp do informacji o zagrożeniach: w aplikacji znajdziesz szczegółowe informacje o każdym cyberzagrożeniu, w tym o sposobach ochrony.
  • możliwość zgłaszania nowych zagrożeń: możesz zgłaszać w aplikacji nowe cyberzagrożenia, których nie ma na liście.

Jak sprawdzić, czy moje dane wyciekły do sieci?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o cyberatakach i wyciekach danych. Jeśli obawiasz się, że Twój adres e-mail mógł zostać ujawniony w wyniku takiego zdarzenia, możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy odwiedzić stronę Bezpieczne Dane, czyli oficjalny rządowy portal który pomoże Ci zweryfikować, czy Twój adres e-mail lub numer PESEL padły ofiarą cyberataku. W tym celu zaloguj się na stronie Bezpieczne Dane za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, e-Dowodu lub eID.

Po zalogowaniu na portalu wyświetli się specjalna belka. Wpisz w niej swój adres e-mail i kliknij “Sprawdź”. Serwis poinformuje Cię, czy Twój adres został ujawniony w wyniku cyberataku. Ten sam proces należy również powtórzyć na stronie Have I Been Pwned, choć w tym przypadku mamy do czynienia z portalem, który nie wymaga od swoich użytkowników weryfikacji żadnych danych osobowych. Wystarczy otworzyć linkowaną przeze mnie stronę, a następnie wpisać interesujący nas adres e-mail.

Cyberataki mogą mieć różne formy:

  • oszustwa internetowe: cyberprzestępcy podszywają się pod zaufane instytucje (np. banki) lub osoby prywatne, aby wyłudzić dane osobowe lub pieniądze.
  • ataki na urządzenia: złośliwe oprogramowanie może zainfekować komputer lub smartfon użytkownika, co może doprowadzić do kradzieży danych lub uszkodzenia urządzenia.
  • włamania na konta: cyberprzestępcy włamują się na konta użytkowników na portalach społecznościowych, skrzynkach pocztowych lub w serwisach bankowych.