Wszystko, co musisz wiedzieć o aplikacji mObywatel. Kompendium wiedzy

Aplikacja mObywatel to innowacyjne narzędzie dla obywateli, które umożliwia dostęp do dokumentów z poziomu smartfona. Czy wiesz, czym jest i jakie są funkcje aplikacji mObywatel?

mObywatel – aplikacja, która może zmienić Twoje życie

Aplikacja mObywatel powstała z myślą o ułatwieniu obywatelom dostępu do podstawowych dokumentów, jak elektroniczny dokument tożsamości, legitymacja szkolna lub studencka, a nawet recepty.

Główne funkcje aplikacji mObywatel

 • Elektroniczny dowód tożsamości, umożliwiający okazanie i potwierdzenie danych. Możesz z niego skorzystać np. podczas kontroli w pociągu, na poczcie, w przychodni, w hotelowej recepcji, a nawet – chcąc oddać głos podczas wyborów.
 • Elektroniczne prawo jazdy, czyli mPrawo jazdy. Przyda się np., gdy zechcesz wypożyczyć samochód, wykupić ubezpieczenie, ale i podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, do której nie trzeba wzywać policji. 
 • Składanie wniosków, uzyskiwanie informacji, przeglądanie swoich spraw. Dzięki temu proste sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu.
 • Weryfikowanie liczby zgromadzonych punktów karnych.
 • Dostęp do mPojazdu, czyli danych o swoim samochodzie – takich, jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a nawet termin badania technicznego czy stan licznika. Ponadto, aplikacja wskaże nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.
 • Dostęp do mLegitymacji, który przyda się zarówno uczniowi, jak i studentowi.
 • Elektroniczna Karta Dużej Rodziny – dzięki temu, że masz ją zawsze przy sobie, z łatwością skorzystasz z różnych zniżek.
 • Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty – uprawnia do różnego rodzaju zniżek, warto więc mieć ją zawsze przy sobie.
 • eRecepta – dzięki temu zrealizujesz receptę bez podawania numeru PESEL w aptece. Co więcej, aplikacja umożliwia zapoznanie się z informacjami o lekach.

Aplikacja mObywatel – dla kogo?

Aplikacja mObywatel została stworzona z myślą o wszystkich obywatelach, którzy chcą mieć wygodny dostęp do najważniejszych danych i dokumentów. Dostępna jest zarówno wersja na system iOS, jak i na Android, co czyni ją osiągalną dla większości użytkowników smartfonów na rynku. Założenie jest też takie, że program ma być łatwy w obsłudze dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku i kompetencji.

Co ważne, aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności aplikacji mObywatel, należy założyć profil zaufany. Jak to zrobić? Informacje znajdziesz w naszym artykule.

To Cię zainteresuje: mObywatel 2.0 otrzymał nowe funkcje! Sprawdź 3 najważniejsze zmiany w aplikacji

Profil zaufany przyda się:

 • Obywatelom, którzy chcą wygodnie załatwiać różne formalności i mieć łatwy dostęp do elektronicznego dowodu osobistego;
 • Przedsiębiorcom, którzy chcą załatwiać sprawy związane ze swoim biznesem sprawnie i intuicyjnie;
 • Uczniom i studentom, którzy lubią wygodne rozwiązania.

Sprawdź też, co daje aplikacja mObywatel dla dziecka.

mObywatel 2.0

Dostępna jest już nowa wersja aplikacji mObywatel, która wprowadza szereg bardzo istotnych zmian. Największą nowością w mObywatel 2.0 jest zdecydowanie mDowód, czyli wirtualny dowód osobisty, który będzie traktowany na równi z jego fizycznym odpowiednikiem.

To oczywiście nie wszystko, mObywatel 2.0, oprócz nowego wyglądu aplikacji mobilnej, wprowadzi również: elektroniczne pełnomocnictwo, ePłatności, możliwość sprawdzenia badań technicznych w pojazdach komunikacji publicznej, a także zgłoszenie środowiskowe, które może pomóc w szybkim ujawnieniu zdarzenia naruszającego dobro środowiska.

Więcej informacji na temat aplikacji mObywatel 2.0 i jej funkcji znajdziecie w dedykowanym artykule.