mObywatel 2.0 – aplikacja już dzisiaj dostępna do pobrania. Wszystko co musisz wiedzieć

mObywatel 2.0 jest nową odsłoną rządowej aplikacji dostępnej zarówno na iPhone’y, jak i smartfony z Androidem. Odświeżona wersja programu wnosi bardziej intuicyjny interfejs oraz szereg użytecznych funkcji. Aplikacja zadebiutowała na urządzeniach mobilnych na początku lipca.

Ustawa o mObywatelu zaczęła obowiązywać od 14-nastego lipca, a aktualna wersja programu pojawiła się na App Storze oraz Sklepie Play w tym samym terminie. Na szczęście wcześniej nie musieliśmy czekać, aby zobaczyć zmiany zapowiedziane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na rządowej stronie gov.pl znalazła się bowiem wizualizacja programu, którą można było przeglądać w formie interaktywnej makiety.

Obejmowała ona niemalże wszystkie elementy programu i umożliwiała, między innymi, przejście przez proces pierwszego uruchamiania aplikacji, zakładania zabezpieczeń biometrycznych czy dodawania nowych dokumentów. Użytkownicy mogli również sprawdzić odświeżony layout programu, który – o czym jestem przekonany – przypadnie im do gustu zdecydowanie bardziej niż wygląd pierwszej wersji aplikacji.

Jak pobrać aplikację mObywatel 2.0?

Aplikacja mObywatel 2.0 jest dostępna do pobrania zarówno dla właścicieli smartfonów opartych na oprogramowaniu Android, jak i użytkowników iPhone’ów. Program pojawił się w oficjalnych sklepach na obu systemach i można go zainstalować za darmo.

  • mObywatel 2.0 dla iPhone’ów | App Store
  • mObywatel 2.0 dla smartfonów z systemem Android | Sklep Play

Jeśli masz na swoim smartfonie starszą wersję aplikacji to wystarczy ją zaktualizować, aby uzyskać dostęp do odświeżonego wyglądu oraz nowych funkcji.

mObywatel 2.0 – nowe funkcje

Aplikacja rządowa mObywatel 2.0

Zdecydowanie najważniejszą zmianą, z jaką wiąże się wprowadzenie aplikacji mObywatel 2.0, jest dodanie wirtualnego dokumentu dostępnego w programie, który ma być traktowani na równi z fizycznym dowodem osobistym. Dokument mObywatel ma pobierać dane bezpośrednio z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL, co w praktyce oznacza, że w wielu sytuacjach nasz smartfon z aplikacją może zastąpić fizyczny dowód.

Wśród najważniejszych funkcji zapowiedzianych w ramach programu znajdują się takie opcje jak:

  • elektroniczne pełnomocnictwo – możliwość wystawiania elektronicznego pełnomocnictwa za darmo,
  • mDowód – wspomniany wcześniej dokument, który ma być traktowany na równi z fizycznym dowodem osobistym,
  • ePłatności – możliwość kontrolowania zobowiązań finansowych wystawionych przez urząd, 
  • zgłoszenie środowiskowe – możliwość szybkiego zgłoszenia zdarzenia, które może negatywnie wpływać na środowisko,
  • sprawdź autobus – opcja, która umożliwi sprawdzenie badań technicznych oraz ubezpieczenia OC w pojeździe komunikacji publicznej.

mObywatel 2.0 wprowadza nowy wygląd aplikacji

Aplikacja mOywatel 2.0 otrzymała odświeżony interfejs, nawiązujący swoim designem do nowoczesnych aplikacji tworzonych przez prywatne podmioty. Zmianie uległo tło całego programu oraz kafelkowy układ funkcji. Na poniższej fotografii możecie zobaczyć pierwszą wersję aplikacji, czyli starszą odsłonę programu mObywatel.

W oczy rzuca się przede wszystkim powtarzalny motyw godła, który na części widgetów występuje jako tło. Cały layout aplikacji nawiązuje do narodowych barw Polski, co niekoniecznie poprawia czytelność poszczególnych funkcji. Warto również zwrócić uwagę na menu wyboru dokumentów, którego projekt zauważalnie odstaje swoim wyglądem od współczesnych programów na urządzenia mobilne.

aplikacja mObywatel

Nowa odsłona programu oferuje przede wszystkim o wiele bardziej czytelny interfejs. Menu dokumentów jest ułożone w formie listy, a tło poszczególnych widgetów pozostaje białe. Usunięto również belkę z zakładkami, która wcześniej znajdowała się przy dolnej krawędzi ekranu.

Efekty wprowadzonych modyfikacji możecie sprawdzić na poniższych zrzutach ekranu, prezentujących wygląd aplikacji. Już na pierwszy rzut oka program wydaje się być zdecydowanie lepiej przystosowany do oczekiwań współczesnych użytkowników.

Przyznam, że wygląd aplikacji mObywatel 2.0 wydaje mi się o niebo lepszy niż miało to miejsce w przypadku pierwszej odsłony programu. Niemalże wszystkie jej elementy wyglądają świeżo i nowocześnie.