Korzystasz ze smartfonu z serii Galaxy? Sprawdź, jak przygotować swój telefon do wyjazdu na wakacje

Na początku tego roku Samsung zaprezentował zestaw funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które zgromadzone zostały pod nazwą Galaxy AI. Huczne zapowiedzi koreańskiego producenta o rewolucji w świecie smartfonowego oprogramowania okazały się mocno przesadzone, jednak trzeba przyznać, że wśród nowych narzędzi znalazło się sporo użytecznych opcji.

Część z nich może okazać się szczególnie przydatna podczas wakacyjnego wyjazdu i to właśnie na tych funkcjach skupię się w niniejszym tekście. Na końcu znajdziesz również kilka dodatkowych porad, które pomogą ci zabezpieczyć telefon przed ewentualnym zgubieniem/kradzieżą, a także lepiej kontrolować zużycie energii oraz wykorzystanie danych komórkowych.

Lista modeli, na których uruchomisz Galaxy AI

Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie każda z przytaczanych funkcji będzie działać na wszystkich smartfonach z serii Galaxy. Według oficjalnych informacji ze strony Samsunga, lista urządzeń, które mogą uruchomić nowe opcje przedstawia się następująco:

 • Galaxy S24, Galaxy S24 Plus, Galaxy S24 Ultra,
 • Galaxy S23, Galaxy S23 Plus, Galaxy S23 Ultra,
 • Galaxy S22, Galaxy S22 Plus, Galaxy S22 Ultra,
 • Galaxy Z Flip 5, Galaxy Z Flip 4,
 • Galaxy Z Fold 5, Galaxy Z Fold 4,
 • Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S9 Plus, Galaxy Tab S9 Ultra,
 • Galaxy Tab S8, Galaxy Tab S8 Plus, Galaxy Tab S8 Ultra.

Koreański producent zamieścił w swoim serwisie jeszcze dwie – dodane w formie przypisów – informacje. Pierwsza z nich dotyczy ograniczeń związanych z dostępnością poszczególnych funkcji na niektórych modelach. Niestety sam producent nie precyzuje o jakie modele oraz jakie opcje dokładnie chodzi.

Druga ciekawa informacja dotyczy potencjalnego przekształcenia Galaxy AI w płatną usługę. Na oficjalnej stronie Samsunga widnieje bowiem informacja sugerująca, że wszystkie narzędzia będą darmowe do końca 2025 roku, a potem… Właściwie to nie wiemy, co wydarzy się potem. Trzeba jednak przyznać, że samo umieszczenie takiej wiadomości na portalu wygląda jak zapowiedź zmian powiązanych z dostępnością omawianej usługi.

Galaxy AI funkcje – wszystkie opcje, które przydadzą się podczas wakacji

Inteligentny tłumacz rozmów

Tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym to jedna z najciekawszych funkcji w całym portfolio Galaxy AI. Uruchomienie omawianej opcji jest banalnie proste. Wystarczy, że otworzysz klawiaturę numeryczną (zielona słuchawka, umieszczona po lewej stronie szybkiego menu z aplikacjami na ekranie głównym), a następnie naciśniesz trzy kropki, widoczne w prawym górnym rogu ekranu.

Smartfon poinformuje cię wówczas o możliwości rozwinięcia większej ilości ustawień związanych z połączeniami. Wystarcz więc, że klikniesz w zakładkę ustawienia, a następnie wybierzesz kafelek podpisany jako „tłumaczenie na żywo”.

Galaxy S22 black colour

Jak omawiana funkcja działa w praktyce? Wygląda to mniej więcej tak, że po wcześniejszym wybraniu języka rozmówcy (który będzie tłumaczony na twój język) smartfon najpierw poinformuje drugą stronę, że konwersacja będzie tłumaczona, a później dokona translacji dialogu. Niestety wbudowany tłumacz nie jest specjalnie precyzyjny.

Testowałem go głównie w dwóch kombinacjach (polski/hiszpański oraz polski/angielski) i za każdym razem trafiałem na uproszczenia i pojedyncze błędy w translacji. Wspomniane narzędzie przyda się więc raczej jako asystent w rezerwowaniu stolika na wieczorną kolację lub bookowaniu hotelu. W przypadku bardziej złożonych konwersacji może on okazać się niewystarczający.

Wyszukiwanie przy pomocy obrazu

„Circle to search”, bo tak nazywa się omawiana funkcja, jest tak naprawdę kopią narzędzia, które możesz kojarzyć jako obiektyw Google. Samsung zdecydował się jednak na wbudowanie tej opcji do systemu One UI 6.1, co – muszę przyznać – jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. W celu uruchomienia funkcji wystarczy, że przytrzymasz środkowy klawisz w menu gestów (ten sam, którym zazwyczaj powracasz do głównego ekranu), a następnie zarysujesz obiekt, który chcesz wykorzystać podczas przeszukiwania sieci.

Omawiana opcja przyda się przede wszystkim w dwóch scenariuszach: kiedy się zgubisz oraz kiedy zwiedzasz nowe miejsce. W pierwszym z omawianych przypadków wystarczy zrobić zdjęcie okolicy, w której się znajdujesz (uwzględniając najbliższy, charakterystyczny element krajobrazu), a po kilku sekundach Google podpowie ci w jakim miejscu jesteś. W ten sam sposób możesz błyskawicznie przeszukać sieć pod kątem faktów i ciekawostek związanych np. z oglądanym przez ciebie obrazem podczas spaceru po muzeum.

Samsung Galaxy funkcje

Tłumaczenie czatów tekstowych

Domyślny translator Samsunga może obsługiwać zarówno rozmowy głosowe, jak i czaty tekstowe. Co więcej, jako narzędzie został on wbudowany w klawiaturę smartfonów z serii Galaxy (mam oczywiście na myśli modele, o których pisałem na początku tekstu), a więc z tłumaczenia możesz korzystać podczas obsługi zewnętrznych aplikacji, takich jak Instagram czy Messenger.

tłumacz Samsung język hiszpański

Problem z omawianą funkcją jest jednak podobny do translatora głosowego. Ma on bowiem wyraźne problemy z odmianą i poprawnym rozumieniem niektórych wyrazów (co z resztą widać na powyższym zrzucie ekranu), choć muszę jednocześnie przyznać, że zazwyczaj zachowuje on sens prowadzonej rozmowy.

Obróbka fotografii

Tegoroczna aktualizacja do One UI 6.1 przyniosła kilka nowych usprawnień związanych edycją fotografii. Najciekawsza modyfikacja dotyczy usuwania niepasujących elementów ze zdjęcia. Wspomniana opcja była już co prawda dostępna na starszej wersji systemu, jednak działała ona zdecydowanie gorzej.

W celu uruchomienia narzędzia wystarczy otworzyć interesującą cię grafikę, a następnie wybrać opcję edycji (ołówek umieszczony w menu zdjęcia). Teraz wybierz znaczek kilku gwiazdek, symbolizujący Galaxy AI, a twój telefon przeniesie cię do kolejnego widgetu. Później wystarczy, że obrysujesz element, który chciałbyś wyeliminować z fotografii.

Omawianą funkcję testowałem na wielu różnych zdjęciach i muszę przyznać, że zazwyczaj byłem nią bardzo pozytywnie zaskoczony. Działanie gumki do usuwania obiektów jest bowiem dokładnie tym, czego potrzebują systemy współczesnej elektroniki użytkowej. Mam w tym miejscu na myśli proste w obsłudze, przydatne i dobrze zaprogramowane opcje, domyślnie zaaplikowane do oprogramowania twojego urządzenia.

Pozostałe funkcje Galaxy AI

Wymienione wyżej funkcje to w mojej opinii zdecydowanie najbardziej przydatne narzędzia podczas wakacyjnego wyjazdu. Wszystkich opcji związanych z Galaxy AI jest jednak znacznie więcej, a kluczowe narzędzia (włączając w to zaprezentowane wcześniej możliwości) możesz prześledzić poniżej:

 • możliwość przesuwania obiektów na zdjęciu oraz prostowania kadrów dzięki opcji generowania tła przez sztuczną inteligencję, 
 • ulepszone sugestie edycji, podpowiadające zmiany, jakie warto wprowadzić do zdjęcia, 
 • opcja wygenerowania obrazu Slow Motion w zwykłym filmie, dzięki generowaniu dodatkowych klatek przez AI, 
 • tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym,
 • możliwość szybkiego wyszukiwania przy pomocy obrazów (wystarczy zaznaczyć element na zdjęciu, a smartfon przeszuka Google pod kątem informacji na jego temat), 
 • asystent notatek generujący konspekty stworzonych przez nas zapisków, 
 • tłumaczenie czatów tekstowych na żywo (ma również działać z aplikacjami zewnętrznymi, takimi jak np. Instagram czy WhatsApp), 
 • wbudowany translator od Samsunga,
 • asystent przeglądania umożliwiający np. tworzenie podsumowań interesujących nas artykułów, 
 • wbudowana aplikacja do generowania tapet przez AI,
 • opcja tworzenia transkrypcji z nagrań zgromadzonych w dyktafonie.

W trakcie podróży całkiem przydatny może okazać się również asystent przeglądania internetu. Został on wbudowany w domyślną przeglądarkę Samsunga i umożliwia streszczanie czytanych przez ciebie artykułów.

W rezultacie możesz więc uzyskać szybkie informacje na temat najlepszych restauracji, muzeów czy zabytków, które znajdują się w pobliżu. Niestety wspomniana funkcja ma również pewną wadę, a konkretniej działa tylko i wyłączone na przeglądarce Samsung Internet.

Zabezpiecz swój telefon przed zgubieniem

Użytkownicy smartfonów z serii Galaxy mają darmowy dostęp do portalu SmartThings Find. Strona została przygotowana przez programistów koreańskiej marki, a jej głównym założeniem jest umożliwienie właścicielom monitorowania pozycji swoich urządzeń w czasie rzeczywistym.

Do portalu możesz zalogować się przy pomocy maila założonego na poczcie Google’a lub swojego konta Samsung, z którego z całą pewnością korzysta spora część użytkowników smartfonów z serii Galaxy. Po utworzeniu nowego profilu zobaczysz wszystkie modele połączone z twoim ID.

Jak znaleźć telefon

Z poziomu menu głównego możesz sprawdzić lokalizację swojego telefonu, zegarka lub tabletu oraz – w przypadku obaw o to, że urządzenie nie zostanie odnalezione – zdalnie wykasować z niego wszystkie dane.

Jak znaleźć Samsunga

Jak włączyć roaming?

Zagraniczne wyjazdy zazwyczaj wiążą się z wykorzystywaniem pakietu danych, dostępnych w twojej usłudze w ramach roamingu. Większość popularnych operatorów posiada w swoich usługach konkretną ilość GB, którą możesz zużyć podczas przebywania za granicą. Przykładowo: Play w abonamencie M oferuje prawie 19 GB danych w roamingu, natomiast Orange w planie o tej samej nazwie proponuje prawie 17 GB danych.

Powyższe wartości mogą oczywiście wyglądać zupełnie inaczej w przypadku twojej usługi, a więc przed samym wyjazdem warto zainstalować na telefon dedykowaną aplikację od twojego operatora, a następnie zweryfikować jak duży jest pakiet dostępny w twojej ofercie. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie roamingu.

Aby to zrobić otwórz ustawienia, a następnie przejdź do zakładki podpisanej jako „połączenia”. Kolejny krok polega na otwarciu zakładki o nazwie „sieci komórkowe”. To właśnie tam znajdziesz wszystkie opcje związane z roamingiem na twoim telefonie.

Kontroluj zużycie pakietu danych

Przekroczenie pakietu danych dostępnego w ramach roamingu może wiązać się ze sporymi kosztami. W celu uniknięcia takich nieprzyjemności kieruj się planem działania, którzy rozpisałem poniżej:

 • sprawdź, jak duży jest pakiet danych, z którego możesz korzystać,
 • otwórz ustawienia, a następnie przejdź do zakładki „połączenia”,
Galaxy zrzut ekranu jak wykonać
 • kliknij w baner podpisany jako „wykorzystywanie danych”,
Galaxy ustawienia funkcje
 • ustaw początek cyklu rozliczeniowego na dzień, w którym wyjeżdżasz z kraju (dzięki temu licznik zużycia danych zresetuje się dokładnie wtedy i będzie naliczał tylko GB wykorzystane poza Polską),
 • ustaw wartość parametru, który ma cię ostrzec przed nadmiernym korzystaniem z internetu, zgodnie z twoją usługą (patrz – punkt 1.)
Samsung ustawienia

W ten prosty sposób będziesz mógł porzucić jakiekolwiek obawy związane z nadmiernym wykorzystaniem danych komórkowych oraz problemami z dodatkowymi opłatami. Na 3D-Info znajdziesz również publikację, która podpowie ci jak chronić telefon przed upałami oraz schłodzić go w przypadku krytycznego wzrostu temperatury. Warto przy tym pamiętać, że gorąc może działać na twoje urządzenie w bardzo negatywny sposób, obniżając jego wydajność oraz drenując baterię.