KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X, mały cichy wydajny… aż szkoda, że zablokowany

Patrząc w kalendarz, aż trudno uwierzyć, że od premiery RTX Super minęło już pół roku. Wciąż uważam, że najbardziej udanymi jednostkami są te najtańsze, czyli poprawione jednostki RTX 4070 Super. Dlatego, gdy pojawiła się okazja, by sprawdzić kolejny kompaktowy model, z tej serii nie czekałem długo. Tak oto w moje ręce trafiła karta od KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X. Czy i ten model skradnie moje serce?

Obecne czasy nie są najlepsze dla producentów podzespołów komputerowych. Wymęczony rynek kryzysem spowodowanym pandemią i szalejącą inflacją, czy ciągłymi podwyżkami energii ma już dość. Obecnie nikt nie ma zamiaru przepłacać, a wręcz przeciwnie szukamy jak najniższych ofert. Nie dziwi zatem, że co raz więcej producentów, przestaje się skupiać na piekielnie drogich i wypasionych konstrukcjach, w ich miejsce prezentując te bardziej przystępne cenowo. Idealnie w takie podejście wpisuje się otrzymana do testów karta od KFA2. Pora się przekonać, na co stać model 1-Click OC 2X.

KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X – budowa

Karta dotarła do mnie w dość niewielkim ciemnoniebieskim kartonie. Oczywiście nie mogło zabraknąć dodatkowych akcentów w typowym dla kart NVIDII  odcieniu zieleni.

Pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu karty z pudełka to wielkość konstrukcji. Być może ostatnie premiery topowych konstrukcji od “zielonych”, zmieniło moje podejście do kart graficznych. Pierwsza moja reakcja była, w tym przypadku zgoła odmienna. O matko jakie to małe! W rękach trzymałem kartę ważącą zaledwie 625 gramów! Wymiary karty również nie imponują. Konstrukcja KFA2 ma zaledwie 23,8 cm długości oraz standardową wysokość 11,5 cm.

Jak wspominałem konstrukcje z serii 1-Click OC 2X  mają charakteryzować się przede wszystkim dobrym stosunkiem cena/wydajność. Jednak nie można się przyczepić do samej jakości wykonania. Co prawda obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, jednak nie razi “tanim plastikiem”. Co więcej, GeForce jest dalej podświetlane, co przeważnie nie ma miejsca w najtańszych kartach. Co więcej, na jednym z boków znajdziemy dodatkowy przełącznik umożliwiający wyłącznie diod LED. Mały gadżet, a cieszy. Nawet backplate umieszczony na rewersie PCB został wykonany z metalu, choć nie znajdziemy pod nim dodatkowych thermopadów.

Jak łatwo możemy się domyślić po nazwie (dopisek 2X), konstrukcja chłodzenia bazuje na dwóch wentylatorach. KFA2 postawiło na 92 mm jednostki z charakterystycznym załamaniem w dwóch miejscach. Taki zabieg ma nie tylko podnieść ciśnienie statyczne generowane przez nie, ale także zniwelować poziom generowanego hałasu. Co więcej, chłodzenie pracuje w trybie półpasywnym, dzięki czemu konstrukcja od KFA2 pozostaje bezgłośna np. podczas przeglądania internetu czy oglądania multimediów.

 Mimo niewielkich wymiarów samej karty konstrukcja radiatora naprawdę imponuje. Widać, że inżynierom z KFA2 zależało na wykorzystaniu całej niewielkiej dostępnej powierzchni.  Projekt wykorzystuje cztery rurki cieplne, które przechodzą wzdłuż całej konstrukcji. Chłodzenie odprowadza ciepło nie tylko z układów pamięci VRAM i procesora graficznego, ale również z sekcji zasilania.

Do wyświetlania obrazu KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X jest wyposażony w jeden port HDMI 2.1 i trzy DisplayPort 1.4a. Tutaj również nie zaszły zmiany względem standardowej konfiguracji od NVIDII. 

KFA2, bazuje na autorskiej konstrukcji PCB. Do zasilania wykorzystywane jest 16-pinowe złącze PCIe 5.0, nazywane również 12VHPWR. Oznakowanie H++ świadczy, jednak że mamy do czynienia z nowszym, poprawionym standardem – 12V-2×6. Jednak to, co mnie zainteresowało to umieszczone tuż pod nim punkty pomiarowe wszystkich kluczowych napięć. O ile z takim rozwiązaniem możemy spotkać się na konstrukcjach przeznaczonych do ekstremalnego overclockingu, jak choćby seria HOF od KFA2, to obecność takiego rozwiązania na budżetowej jednostce dziwi, ale też i cieszy. 

KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X  bazuje na w pełni cyfrowej sekcji zasilania. Zastosowana konfiguracja wykorzystuje łącznie 10 faz, z czego 8 odpowiada za sterowanie napięciem rdzenia Ada Lovelace AD104-350-A1. I tutaj czekała mnie kolejna miła niespodzianka zarówno zasilanie pamięci, jak i samego układu NVIDII realizowane jest przez DrMOS produkcji Monolithic Power Systems. Mowa o układach oznakowanych jako MPS2352/MP87990.

Niestety ich dokumentacja nie jest udostępniona publicznie, choć w internecie znajdziemy informacje jakoby, te miałby dysponować nawet 90 A mocy. Zasilaniem układów pamięci steruje kontroler PWM uP9529Q (uPI Semiconductor), natomiast napięcie dla GPU reguluje ponownie układ od Monolithic Power System-  MP2898. Ponownie jednak nie mamy wglądu w jego dokumentacje. Biorąc jednak pod uwagę z jak mocną konfiguracją mamy do czynienia aż szkoda, że producent nie zdecydował się na zmianę limitu mocy i ten wynosi zgodnie ze specyfikacją NVIDII dalej 220 Watów. Niestety nie możemy go zwiększyć nawet dedykowane oprogramowanie Xtreme Tuner.

KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X wykorzystuje procesor graficzny NVIDIA Ada Lovelace AD104-350-A1. Jak już nie raz wspominałem, ten został wykonany w fabrykach TSMC i wykorzystuje najnowszy proces litograficzny 4N. Zawiera 7168 jednostek cieniujących (CUDA), 80 jednostek ROP i 224 jednostki TMU. Karta posiada 224 rdzenie Tensor, które wspomagają działanie aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe. Sama technologia NVIDII DLSS korzysta właśnie z takiego rozwiązania w celu poprawy jakości wyświetlanego obrazu. Pamiętajmy też, że wyłącznie karty GeForce RTX serii 4000, są kompatybilne z 3 odsłoną technologii Super Samplingu od “zielonych”, a dokładnie umożliwiają skorzystanie z pomocy generatora klatek. Śledzenie promieni w czasie rzeczywistym — Ray Tracing — jest realizowane przez dedykowane 56 rdzeni RT trzeciej generacji.   

Podobnie jak podstawowa wersja RTX 4070, Super również posiada 12 GB pamięci GDDR6X. Układy pamięci produkcji Microna zostały zaprojektowane do pracy z efektywną częstotliwością wynoszącą 21000 MHz. Warto zaznaczyć, że rdzeń AD104 został wyposażony w aż 48 MB (nie 36 jak podawano na początku) pamięci Cache drugiego poziomu. Wpłynie to zapewne pozytywnie na wydajność w tytułach wykorzystujących większe ilości VRAM, czy przy rozgrywce w wyższej rozdzielczości. 

Platforma testowa i testy

  • PROCESOR: AMD Ryzen 9 7950X
  • PŁYTA GŁÓWNA: ASRock X670E Taichi
  • RAM: Lexar Ares Gaming 32 GB 6000 CL30
  • DYSK: Lexar NM800 1TB, Lexar NM790 2 TB
  • ZASILACZ: COOLER MASTER MWE GOLD V2 1050 W
  • CHŁODZENIE: Arctic Liquid Freezer II 360 ARGB

Każdy z testów został przeprowadzony trzykrotnie, a na wykresach przedstawiane są średnie uzyskane wartości.

Standardowo sprawdzanie wydajności nowej karty graficznej rozpocząłem od kilku benchmarków wchodzących w skład pakietu 3DMark. Teoretycznie jedynymi testami syntetycznymi 3DMark niezależnymi od procesora są Port Royal i Speed Way. Sprawdzają one również wydajność układów w obliczeniach śledzenia promieni (Ray Tracing). Wyniki z testów Time Spy oraz Fire Strike w ustawieniach Extreme pokazują tylko rezultat osiągany przez samą kartę graficzną — tak zwany „GPU Score”.

Wyniki są spójne z wcześniejszymi moim testami. Dzięki większej ilości jednostek obliczeniowych RTX 4070 Super dogania niemal RTX 4070 Ti, który debiutował na początku 2023 roku. Podobnie karta zachowuje się w tytułach nieobsługujących opcji śledzenia promieni. Nawet najnowszy Horizon Forbidden West czy Ghost of Tsushima działa bez najmniejszego problemu na RTX 4070 Super od KFA2.

Temperatury, pobór energii i podkręcanie

Karta KFA2, jak wspominałem, posiada tryb pracy półpasywny, który możemy wyłączyć z poziomu dedykowanego oprogramowania Xtreme Tuner. Jednak na potrzeby testów zdecydowałem się nie ingerować w te ustawienia. RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X, pod pełnym obciążeniem pracuje cicho i nie chciałem tego zmieniać.

Pomiaru głośności dokonałem za pomocą decybelomierza VOLTCRAFT SL-100. Z odległości ok. 50 cm pod pełnym obciążeniem karta nie przekraczała 41,6 dB, co jest wynikiem bardzo dobrym.  Przypominam, że sam testuje kartę na otwartym test benchu. Warte odnotowania są temperatura podczas stres testu. Te są wręcz rewelacyjne. Rdzeń maksymalnie osiąga ok. 68,8°C a najgorętszy punkt niespełna 78°C. Biorąc pod uwagę rozmiar chłodzenia, wyniki traktuje jako zadowalające, zważywszy, że testy zostały przeprowadzane, gdy za oknem panowały pierwsze letnie upały.

Interesująco wygląda również kwestia pobór prądu przez RTX 4070 Super. Konstrukcja KFA2 posiada domyślnie ustawiony limit mocy zgodny ze specyfikacją NVIDII. By sprawdzić realny pobór energii posłużyłem się przyrządem PMD-USB wyprodukowanym przez ElmorLabs, wykorzystywanego już we wcześniejszych recenzjach. Ten został uzupełniony o odpowiedni adapter na złącze PCIe, dzięki czemu możemy dokonywać pomiaru całościowego. Jak łatwo możemy zauważyć niemal cała moc potrzeba do zasilania rdzenia RTX 4070 Super pochodzi ze wtyczek PCIe. Tak do karty trafia 186 Watów. Reszta energii jest pobierana przez złącze PCIe na naszej płycie głównej. Nawet po podkręceniu złącze na naszej płycie głównej nie dostarcza więcej niż “zaledwie” 33 Watów Energii.

Jak wygląda sytuacja z podkręcaniem kart wyposażonych w rdzenie Ada Lovelace, wspominałem nie raz. Z racji, że mamy ograniczoną możliwość sterowania napięciem zasilania rdzenia, oraz wspomnianego już limitu mocy nie spodziewałem się wielkich rezultatów w przypadku karty KFA2. Jednak okazało się, że po raz kolejny zostałem miło zaskoczony. Co prawda taktowanie samego rdzenia po OC bardzo mocno jest zależne od uruchomionego testu. W takim Fire Strike Extreme wartości oscylowały nawet w okolicach 2850 MHz. Niestety w  nowszych benchmarkach wchodzących w skład pakiet 3DMark, bardziej obciążające GPU, taktowanie było zaledwie o 80 MHz wyższe od bazowego.

Miło jednak zaskakują pamięci GDRR6X produkcji Mirona, które były w stanie pracować z taktowaniem wynoszącym 1496,5 MHz. Przekłada się to na efektywną częstotliwość 23945 MHz, czyli aż 14% więcej niż na ustawieniach domyślnych. To właśnie dzięki temu rezultatowi udało się poprawić wyniki o ok. 5-8% w testach 3DMark.

Podsumowanie

Jak już wspominałem prywatnie uważam premierę RTX 4070 Super za najbardziej udaną. Cieszę się, że miałem okazję sprawdzić kolejną konstrukcję z tej serii, która utwierdza mnie w tym przekonaniu. 
Jedyne co mogę zarzucić karcie KFA2 to nałożone limity przez producenta dotyczące poboru mocy. Jednak rozumiem, z czego one wynikają. Przecież mamy do czynienia z dość kompaktową jednostką, wyposażoną dość mały jak na dzisiejsze czasy układ chłodzenia.

Mimo niewielkich wymiarów nie doświadczyłem również żadnych problemów z przegrzewaniem się jednostki czy generowaniem nadmiernego hałasu. Jak udowodniły testy  karta KFA2 GeForce RTX 4070 SUPER 1-Click OC 2X jest w stanie zapewnić naprawdę wysoką wydajność nawet najnowszych grach, czy zatem potrzeba czegoś więcej? Zwłaszcza że karta dostępna jest obecnie w promocyjnej cenie, sporo poniżej sugerowanej przez NVIDIE. Dla tych, co lubią majsterkować, wyprowadzone punkty pomiarowe mogą stanowić duże ułatwienie, ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.