mObywatel — sprawdź, jak założyć konto i zainstalować aplikację

Aplikacja mObywatel – jak zainstalować i jak założyć? Konto urzędowe to duże ułatwienie. Na szczęście to proste. Oto, co musisz zrobić. 

Tego programu być może wciąż nie masz, ale z całą pewnością może ci się przydać. Aplikacją, której prawdopodobnie wciąż brakuje w twoim smartfonie, jest mObywatel. Z jej poziomu masz dostęp do swoich podstawowych danych i dokumentów (a nawet o wiele więcej). Konto na mObywatel może więc znacznie ułatwić życie.

Jak zainstalować aplikację mObywatel?

Zanim założysz konto w aplikacji mObywatel, musisz pobrać ją z odpowiedniego sklepu z aplikacjami. W zależności od używanego urządzenia, będzie to Google Play dla smartfonów z Androidem bądź App Store w przypadku urządzeń z systemem iOS. W obu przypadkach musisz wyszukać w sklepie aplikację mObywatel. Aplikacja mObywatel – jak zainstalować? Teraz już z górki, należy po prostu kliknąć przycisk „Pobierz” i poczekać, aż aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana na twoim urządzeniu. 

Aplikacja mObywatel, jak zainstalować za darmo? Bez obaw. Aplikacja, jak i zgromadzone w niej dokumenty, są w pełni darmowe. Może ją założyć każdy pełnoletni mieszkaniec Polski. Ważne, by posiadał numer PESEL oraz ważny dowód osobisty lub paszport. Osoby niepełnoletnie również mogą korzystać z aplikacji, jednak wówczas jest ona dostępna z poziomu konta jednego z rodziców bądź opiekuna prawnego.

Aplikacja mObywatel. Czy mogę zainstalować bez profilu zaufanego?

Zastanawiasz się, czy można założyć aplikację mObywatel bez posiadania profilu zaufanego? Niestety, nie mam dobrych wieści. Aby skorzystać z elektronicznego dokumentu mObywatel, musisz najpierw założyć profil zaufany. Na szczęście przygotowałam dla ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak w kilku krokach tego dokonać.

Jak założyć profil zaufany? Krok po kroku

Profil zaufany możesz założyć np. za pośrednictwem twojego internetowego konta bankowego. Oto, co trzeba zrobić.

  1. Sprawdź, czy twój bank oferuje możliwość założenia profilu zaufanego.
  2. Zaloguj się na swój rachunek bankowy w serwisie transakcyjnym.
  3. Po zalogowaniu wyszukaj formularz zakładania profilu zaufanego.
  4. Następnie twoja aplikacja poprowadzi cię przez kolejne kroki. Pamiętaj, by upewnić się, że wszystkie wprowadzone dane są poprawne.
  5. Gotowe!

Aby założyć profil zaufany, możesz też skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego – oczywiście, pod warunkiem, że go posiadasz.

Informacje dodatkowe

Pobranie aplikacji nie powinno było przysporzyć ci trudności. Kolejnym krokiem będzie więc założenie konta, co pozwoli ci zarejestrować swoje dane w systemie i w pełni wykorzystać funkcjonalność programu. 

Uwaga! Aby aktywować dokument w aplikacji mObywatel, również potrzebujesz profilu zaufanego.

Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?

Zgodnie z zapewnieniem na rządowej stronie internetowej, zachowane w aplikacji mObywatel dane są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który potwierdza również autentyczność zarejestrowanych informacji. Otrzymuje się go w momencie założenia konta i jest on przypisany wyłącznie do konkretnego użytkownika i jego telefonu. Dzięki temu dane mają być bezpieczne nawet w przypadku zgubienia urządzenia.

Aplikacja mObywatel jest zatem zarówno bardzo funkcjonalna, jak i bezpieczna. Dodatkowo, pobranie programu oraz rejestracja nowego użytkownika są intuicyjne i trwają zaledwie chwilę. Chcesz wiedzieć więcej? Przygotowałam kompendium wiedzy na temat aplikacji mObywatel.