Windows 12 – kiedy premiera? Sprawdź, co już wiemy o nowym systemie operacyjnym. Wymagania sprzętowe, funkcje, cena

System Windows 12 pojawi się z pewnością, choć jeszcze rok – dwa lata temu wydawało się to tylko żartem. Co już o nim wiemy? Oto wszystko, co możemy na ten temat powiedzieć.

Windows 12 – kiedy premiera?

Zacznijmy najpierw od przypomnienia, że Windows 10 miał być ostatnim systemem w rodzinie. Microsoft jednak słowa nie dotrzymał i pojawił się po nim Windows 11. Ogłoszono od razu, że koniec wsparcia dla Win10 nastąpi 14 października 2025 roku. Nie ma jeszcze oficjalnej daty końca wsparcia dla Windows 11, ale biorąc pod uwagę, że w przypadku „dziesiątki” jest to 10 lat od premiery, możemy obstawiać 2031 rok.

Windows 12 powinien ukazać się przynajmniej 2-3 lata wcześniej. Dlatego data premiery Windows 12 to czas pomiędzy drugą połową 2025 roku a 2027 rokiem. Oczywiście to tylko przypuszczenia – w przypadku pojawienia się bardziej konkretnych informacji damy wam znać.

Wymagania sprzętowe

Jakie będą w przypadku Windows 12 wymagania sprzętowe? Na pewno nie mniejsze niż obecne, czyli minimum:

  • 8 GB RAM
  • 64 GB miejsca na dysku
  • moduł TPM 2.0
  • opcja rozruchu Secure Boot

Jednak należy wziąć pod uwagę, że Windows 12 ma być wyposażony w mechanizmy obsługujące sztuczną inteligencję, a więc musi dysponować nie tylko dużymi mocami przerobowymi, ale również łączem internetowym o dobrej przepustowości. Producenci już szykują odpowiedni sprzęt. Intel wprowadził do 13. generacji Movidius AI – układ odpowiedzialny wyłącznie za obsługę SI. W kolejnych generacjach będzie on z pewnością bardziej rozbudowany i lepiej przystosowany do rosnących wymagań.

Windows 12 – nowe funkcje

Jakie nowe funkcje Windows 12 zaoferuje użytkownikom? Przede wszystkim związane ze wspomnianą sztuczną inteligencją, ale co konkretnie – tego póki co przewiedzieć nie można. Jednak Microsoft już od paru lat stawia mocno na rozwiązania chmurowe, a więc z pewnością będzie jakiś rodzaj wsparcia dla programów z pakietu Office i innych usług online. Można się również spodziewać, że pewnym zmianom ulegnie interfejs użytkownika.

Panos Panay z MS zapowiedział w styczniu 2023 roku, że wprowadzenie do Windows SI całkowicie zmieni sposób myślenia o systemie. Jakiś czas później do sieci wyciekło menu pokazujące Cloud PC, czyli interfejs systemu związany z ustawieniami chmurowymi.

Cloud PC

Niektóre pogłoski mówią, że w Windows 12 zostanie zaimplementowany chatbot oparty na autorskiej wersji Chat-GPT. Być może będzie to rozbudowany Copilot, czyli asystent SI wprowadzony w Windows 11.

Ile wyniesie cena Windows 12?

Prawdopodobnie Windows 12 za darmo będzie dostępny dla osób, które mają legalne licencje na Windows 11. Czyli tak samo jak w przypadku przechodzenia z Windows 8.1 oraz Windows 7 na Windows 10 czy z Windows 10 na Windows 11. Oczywiście, aby było to możliwe, potrzebny będzie nie tylko klucz, ale również maszyna będzie musiała spełniać wymagania sprzętowe.

Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że dostępne będą edycję systemu Windows 12 Pro oraz Windows 12 Home. Jednak w chwili obecnej trudno cokolwiek mówić o ewentualnych cenach.

Czy warto czekać na nowy system operacyjny Microsoftu?

Każdy system z rodziny Windows przynosi nam nowe rozwiązania. Nie zawsze się jednak sprawdzają. Obiegowa opinia głosi, że co drugi system jest udany. Jako przykład podaje się kolejno: Windows XP – Windows Vista – Windows 7 – Windows 8 – Windows 10. Coś w tym jest, ponieważ Windows 11 nie okazał się ani rewelacją, ani rewolucją.

Pozostaje zatem czekać na Windows 12 – i trzymać kciuki, aby był udanym, dopracowanym produktem.