W tym kraju gamedev rozwija się niezwykle szybko, jak wypada na tle Polski?

W Polsce gamedev rozwija się w szalonym tempie. Jak jednak wypadamy na tle reszty Europy i co ważniejsze, kto może zagrozić naszej pozycji?

Gamedev w Polsce w 2022 roku

Obecnie śmiało możemy stwierdzić, że Polska należy do liderów branży gamingowej w Europie. W naszym kraju działają już setki zespołów deweloperskich tworzące zarówno ogromne produkcje AAA, jak i mniejszy gry indie. Jak ujawnia raport The Game Industry of Poland (report 2023) w 2022 roku w Polsce działało około 494 producentów i wydawców gier, ta ogromna liczba przełożyła się na blisko 530 nowych wydań gier na kilkunastu platformach.

Ten dynamiczny rozwój gamedevu przełożył się również na aspekt finansowy. W ostatnich 5. latach łączne przychody z branży wzrosły o 250%. Natomiast w samym 2022 roku przychody polskiej branży gier wyniosły 1,286 mld euro. Choć te wynik mogą imponować, to jak zauważają autorzy raportu przed nami wciąż ogromne pole do rozwoju i co ważniejsze do pościgu za najbardziej dochodowymi rynkami w Europie, jak choćby Wielka Brytania czy Niemcy. Musimy też oglądać się za siebie, bowiem potencjał gamedevu odkrywają kolejne państwa.

Włochy z gigantycznymi ambicjami

Italian Interactive Digital Entertainment Association (IIDEA) – włoska organizacja branżowa opublikowała ciekawy raport, z którego jasno wynika, że rozwój gier na Półwyspie Apenińskim dokonał w gigantycznego skoku w 2022 roku. Przede wszystkim, liczba pracowników zajmujących się grami wideo we Włoszech w 2022 roku była o 50% wyższa niż w 2021 roku. Według raportu IIDEA, w 2022 roku we Włoszech nad grami pracowało ponad 2400 osób. Co więcej, prawie 70% firm stwierdziło również, że planuje zatrudnić więcej pracowników lub współpracować z nowymi partnerami w ciągu najbliższych dwóch lat. Ciekawie wypada również współczynnik udziału kobiet w branży gier. Blisko 1/4 wszystkich deweloperów we Włoszech to właśnie Panie (24%).

Choć w porównaniu do Polski wypada to blado (w naszym kraju w 2022 roku w branży gier pracowało około 15 tysięcy osób), to tempo wzrostu i tak może imponować.

Skąd jednak tak nagły i duży wzrost inwestycji w gamedev we Włoszech? Z całą pewnością wpływ na to miała decyzja podjęta przez włoski rząd w 2021 r. o wprowadzeniu ulgi podatkowej dla twórców gier wideo. Na jej mocy firmy, które mają siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i podlegają opodatkowaniu we Włoszech, mogą ubiegać się o 25% ulgę podatkową na pokrycie kosztów rozwoju, do łącznej kwoty 1 miliona euro. Oczywiście największy beneficjentem nowej ustawy są mniejsze zespoły, co zresztą potwierdzają dane IIDEA, aż 20% firm deweloperski we Włoszech zatrudnia od 11 do 20 pracowników.

Z całą pewnością warto obserwować, co dzieje się w Italii, szczególnie że już teraz powstaje tam wiele ciekawych produkcji, jak choćby seria MotoGP czy Mario + Rabbids Sparks of Hope.