Wiele osób marzy o tym, żeby pisać scenariusze do gier. Teraz pojawiła się kolejna taka okazja, a nie byle gdzie, bo w samym CD Projekt RED. Jak wygląda rekrutacja i co musisz potrafić?
Fabuła i narracja w grze wideo to jeden z jej najważniejszych elementów. Nawet najlepszy gameplay ostatecznie się znudzi, jeśli opowieść nie będzie odpowiednio angażująca. Oczywiście działa to też w drugą stronę. Teraz dla wielu ambitnych i chcących osiągać wielkie cele osób pojawiła się możliwość dołączenia do załogi CD Projekt RED, a konkretnie pracy przy powstawaniu projektu o kodowej nazwie Hadar. Zatem przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.
Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu, CD Projekt RED szuka scenarzysty, który dołączy do ekipy i rozpocznie pracę nad projektem Hadar, czyli pierwszym oryginalnym IP w historii studia. Już tutaj dowiadujemy się, że gawędziarstwo, kreatywność oraz ambicje tworzenia dużych rzeczy są podstawowymi cechami, których szukają, być może twoi przyszli pracodawcy.

Jakie są kluczowe obowiązki na tym stanowisku? Przede wszystkim projektowanie narracji i historii dla nowo powstającej gry. Nowe osoby zajmą się pisaniem scenariuszy oraz dialogów, które następnie trafią do produkcji. To oczywiście nie koniec obowiązków, ponieważ tutaj w grę wchodzi także prowadzenie pełnej dokumentacji związanej ze światem gry, postaciami czy samą historią. Nie wystarczy wymyślić bohatera, trzeba stworzyć także całą jego postać, historię, miejsce na świecie. Wiąże się to także ze ścisłą współpracą z projektantami zadań oraz przerywników filmowych po to, aby cała historia była spójna i opowiedziana w angażujący dla gracza sposób.

Teraz to, co interesuje mnie najbardziej, czyli wymagania dotyczące nowego kandydata. Nie jest to niczym nadzwyczajnym w przypadku zawodów kreatywnych, ale nie musisz mieć ukończonych studiów wyższych, aby móc aplikować na takie stanowisko. Dyplom oraz doświadczenie wyniesione z okresu studiów oczywiście pomaga, ale też nie przekreśla twoich szans. Tutaj liczą się przede wszystkim umiejętności poparte portfolio. Kandydat powinien posługiwać się językiem polskim jako native oraz doskonale posługiwać się językiem angielskim. Dodatkowo wymagane jest także portfolio w postaci książek, opowiadań czy scenariuszy. Co ważne, nie wystarczy wyciągnąć swoich najlepszych tekstów z szuflady, ponieważ liczą się tylko te oficjalnie opublikowane, a w przypadku scenariuszy, takie, które doczekały się zrealizowania. Nie trzeba raczej tez podkreślać, że bardzo ważne jest posiadanie talentu do opowiadania historii i kreatywnego podejścia do zadań. Studio zwraca też uwagę posiadanie szerokiej wiedzy ogólnej oraz zrozumienia zagadnień związanych z kulturą i społeczeństwem. Dodatkowymi, aczkolwiek niewymaganymi atutami jest doświadczenie przy tworzeniu gier lub pracy w zespole kreatywnym.
Jak widać, wymagania są duże. Bardzo duża jest też rola w zespole, bo to właśnie od tej osoby, jej wyobraźni i kreatywności zależy, jaka historia zostanie opowiedziana w grze. Jak doskonale wiadomo, i znane są takie przykłady, że dzięki jednemu tytułowi można stać się legendą na całym świecie. A jak brakuje ci doświadczenia albo portfolio, a jednak chciałbyś pracować w branży gier, to możesz zajrzeć na stronę skillshot.pl, gdzie praktycznie codziennie publikowane są nowe ogłoszenie związane z pracą w polskiej branży gier wideo. Powodzenia!