Czy samurajowie to nowi zombie popkultury?

Szogun to jeden z najnowszych seriali HBO MAX, który krótko po swojej premierze zdobył ogromną popularność wśród użytkowników omawianego serwisu oraz uznanie na portalach przeznaczonych dla fanów kinematografii. Średnia ocen dzieła na polskim Filmwebie wynosi 8.2, natomiast w IMDb posiada on notę na poziomie 9.0. Ostatni odcinek pierwszego sezonu Szoguna zadebiutował na HBO MAX we wtorek – 23 kwietnia – a więc miłośnicy feudalnej Japonii muszę poszukać alternatywnych tytułów utrzymanych w podobnym klimacie.

Klasyki autorstwa Kurosawy

Akira Kurosawa był japońskim reżyserem, który żył i tworzył w XX wieku. Do dziś jest on uznawany za mistrza w opowiadaniu historii oraz tworzeniu zapadających w pamięć obrazów. Jego filmy słyną z dynamicznej akcji, złożonych postaci i ponadczasowych tematów.

  • Siedmiu samurajów (1954): Klasyczny film o grupie samurajów, którzy bronią wioski przed bandytami.
  • Rashomon (1950): Innowacyjny thriller psychologiczny przedstawiający różne perspektywy morderstwa z różnych punktów widzenia.
  • Tron we krwi (1957): Adaptacja Makbeta Szekspira przeniesiona do feudalnej Japonii, opowiadająca o żądnym władzy lordzie samurajów.
  • Straż przyboczna (1961): Historia młodego samuraja, który zostaje ochroniarzem doświadczonego lorda. Film bada pojęcia honoru, lojalności i obowiązku.

Ostatni Samurai

ostatni samurai film tom cruise

Film historyczny w reżyserii Edwarda Zwicka z Tomem Cruisem i Kenem Watanabe w rolach głównych. Opowiada historię amerykańskiego kapitana Nathana Algrena, który zostaje wysłany do Japonii w 1879 roku, aby pomóc zmodernizować armię kraju. Algren zostaje wciągnięty do powstania samurajów i ostatecznie staje się ich sprzymierzeńcem.

Droga samurajów

Droga samurajów czy warto

Amerykańskie statki wojenne zbliżają się do wybrzeży Japonii, a kraj pogrąża się w chaosie. W obliczu nadchodzącego zagrożenia, feudalny władca organizuje morderczy maraton dla swoich samurajów. Bieg, który miał być jedynie sprawdzianem ich umiejętności, staje się walką o przetrwanie i ostateczną próbą honoru.

Niebieskooki samuraj

Niebieskooki samuraj Netflix

Animowany serial akcji dla dorosłych, który zadebiutował na Netflixie w 2023 roku. Produkcja śledzi losy Mizu, czyli tajemniczego wojownika, który szuka zemsty i odkupienia. Akcja rozgrywa się w wyizolowanej od świata feudalnej Japonii.

Zatoichi 

zatoichi film o samurajach

Remake klasycznego filmu z 1970 roku o niewidomym samuraju, który wędruje po Japonii, walcząc ze złem i pomagając potrzebującym. Film jest pełen akcji, humoru i rozczulających scen, a Takeshi Kitano tworzy niezapomnianą kreację w roli głównej.

13 zabójców

film 13 zabójców

Przybrany brat szoguna – okrutny tyran Naritsugu – terroryzuje okoliczną ludność. Zdesperowana grupa 13 samurajów, pod wodzą doświadczonego wojownika Shinzaemona Shimady, wyrusza w niebezpieczną misję, aby go zgładzić. Film jest remakiem japońskiej produkcji z 1963 roku o tym samym tytule.

Samuraj Jack

Samuraj Jack kreskówka

Animacja stworzona przez mistrza Genndy’ego Tartakovsky’ego opowiada historię samuraja uwięzionego w mrocznej przyszłości przez okrutnego Aku. Ten żądny władzy pan ciemności panicznie boi się jedynie miecza samuraja (wykutego z odwagi i poświęcenia jego ojca), czyli jedynej broni mogącej go pokonać. Samuraj musi wyruszyć w podróż przez czas, by odnaleźć drogę powrotną do domu, pokonać Aku i ocalić świat.

47 roninów

filmy podobne do serialu Szogun

Amerykański film fantasy w reżyserii Carla Rinscha z Keanu Reevesem w roli głównej. Opowiada historię grupy roninów, którzy poprzysięgają zemstę na lordzie, który zabił ich pana. Film łączy elementy akcji, fantasy i dramatu w imponującej oprawie wizualnej.