Czy smartfon za niecałe 1000 złotych może robić dobre zdjęcia? Testuję aparat w OPPO A79 5G

OPPO A79 5G to nowy budżetowy model od popularnej azjatyckiej marki, którego debiut w polskiej dystrybucji odbył się na przełomie 2023 i 2024 roku. Urządzenie celuje w niższą półkę cenową, a więc od samego początku zakładałem, że producent musiał pójść na pewne ustępstwa w procesie projektowania jego konstrukcji. Zerkając jednak na sam design smartfonu, nie mogłem odpuścić sobie szczegółowej analizy jego możliwości fotograficznych. Co ma z tym wspólnego wygląd urządzenia?

Zestaw obiektywów w OPPO A79

Tak właściwie to całkiem sporo, ponieważ model A79 został wyposażony w ogromną wyspę na aparaty, na której umieszczono: obiektyw główny o rozdzielczości 50 Mpix oraz czujnik głębi o rozdzielczości 2 Mpix. Trzeba przyznać, że taki zestaw aparatów nie wygląda w teorii szczególnie imponująco, jednak z podobnym założeniem podszedłem do Realme 11 5G, którego możliwości okazały się dla mnie później sporym zaskoczeniem.

Przed przejściem do samego testu dodam tylko, że OPPO A79 jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych (czarnym oraz fioletowym) oraz jednej konfiguracji pamięciowej (8 GB RAM-u oraz 256 GB przestrzeni dyskowej). Smartfon posiada także slot na kartę microSD, a więc istnieje możliwość rozbudowy ilości miejsca na pliki użytkownika o kolejne kilkaset GB.

Zdjęcia dzienne

Wszystkie fotografie jakie wykonałem przy pomocy OPPO A79 w ciągu dnia, zostały zrobione z użyciem domyślnych ustawień, a więc moja ingerencja w ich jakość sprowadzała się jedynie do wyboru odpowiedniego kadru. Każde z poniższych ujęć zostało uchwycone w formacie 4:3 z automatycznie włączoną funkcją HDR. Podczas testów dążyłem do tego, by wykonać zdjęcia w zróżnicowanych sceneriach – przy dostępie do różnego światła.

Efekty uzyskane przy pomocy OPPO A79 możecie oczywiście ocenić sami, ale osobiście przyznam, że jestem nimi bardzo pozytywnie zaskoczony (podkreślam jednak, że chodzi o zdjęcia wykonywane w ciągu dnia). Prawdopodobnie największym plusem uchwyconych fotografii jest ostrość znajdujących się na nich obiektów, których poszczególne elementy wyraźnie odcinają się na tle całego kadru.

Podoba m się również sposób w jaki algorytmy zastosowane przez OPPO manipulują naturalnymi kolorami zdjęć. Po automatycznej obróbce są one bowiem delikatnie bardziej kontrastowe, jednak nie wyglądają sztucznie i nadal zachowują oryginalne barwy uchwyconych obiektów.

Model A79 nie jest pierwszym smartfonem od OPPO jakiego miałem okazję testować, a więc mogę śmiało powiedzieć, że sposób delikatnego podkręcania kolorów jest czymś charakterystycznym dla tej marki. Azjatycki producent robi to jednocześnie zdecydowanie bardziej subtelnie niż np. jego koreański konkurent (Samsung), o czym miałem okazję się przekonać podczas porównywania OPPO Find N2 Flipa z Galaxy Z Flipem 4.

Główny aparat posiada także możliwość wykonywania zdjęć portretowych z charakterystycznym efektem rozmycia. Manipulując poszczególnymi parametrami omawianej funkcji możemy przenieść ostrość na obiekt znajdujący się w tle oraz zmniejszyć lub zmaksymalizować intensywność efektu bokeh.

Zdjęcia nocne

Wszystkie fotografie wykonane w tej części moich testów, zostały zrobiony przy użyciu funkcji Ultra Night. Jakość poszczególnych zdjęć ponownie możecie prześledzić oraz ocenić samodzielne, ale od siebie dodam jedynie, że mam co do nich mieszane odczucia. Trafność fotografii nocnych w ogromnym stopniu zależy bowiem od światła, które zastaniemy w uwiecznianej przez nas scenerii.

Niektóre kadry wyglądają więc całkiem nieźle i oferują wyraźne kolory oraz sporą liczbę szczegółów (np. fotografia pomarańczowej bramy, którą możecie zobaczyć w dalszej części tekstu), a inne obfitują w rozmyte elementy tła, nieostre fragmenty poszczególnych obiektów oraz sporą ilość szumów.

Podsumowanie

Musze przyznać, że możliwości fotograficzne OPPO A79 5G okazały się dla mnie zarówno pozytywnym zaskoczeniem, jak i delikatnym rozczarowaniem. Zdjęcia wykonane przeze mnie w ciągu dnia prezentują się bowiem naprawdę świetnie i mam wrażenie, że w niektórych przypadkach kompletnie nie odstają od droższych smartfonów ze średniej półki cenowej.

Z drugiej strony efekt rozmycia przy fotografiach portretowych nie zawsze wygląda naturalnie, a zdjęcia nocne wyraźnie tracą na jakości. OPPO A79 5G oceniłbym więc jako przyzwoite urządzenie do zdjęć, ale przed jego zakupem polecam zapoznać się chociażby z moim testem Realme 11 5G, którego kupicie obecnie w podobnej – choć zauważalnie wyższej – cenie.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.