Jak OPPO A79 5G radzi sobie podczas gier, filmów i przeglądania sieci? Sprawdź test baterii, ekranu oraz głośników w smartfonie za mniej niż 1000 złotych

OPPO A79 5G zadebiutował w polskiej dystrybucji z ceną nieprzekraczającą 1000 złotych. Smartfon jest więc przedstawicielem niższej półki cenowej, co wiąże się z pewnymi ustępstwami, na które musieli zgodzić się inżynierowie omawianego modelu. Czy OPPO A79 5G mimo wszystko pozostaje opłacalnym zakupem w swojej kategorii urządzeń mobilnych?

W niniejszej publikacji postaram się odpowiedzieć na to pytanie przez testy baterii, ekranu oraz głośników tego telefonu. Przed przejściem do samej analizy polecam jednak zapoznać się z recenzją aparatu oraz możliwości fotograficznych w omawianym modelu.

 • OPPO A79 5G (fioletowy) | Cena: 999 zł | MediaExpert
 • OPPO A79 5G (czarny) | Cena: 999 zł | MediaExpert

Jak sprawdza się bateria w OPPO A79 5G?

OPPO A79 tani smartfon

OPPO A79 został wyposażony w baterię o pojemności 5000 mAh oraz obsługę ładowania o maksymalnej mocy 33 W. Zarówno pojemność ogniwa, jak i moc ładowania urządzenia posiadają standardowe wielkości jak na budżetowy smartfon o dość sporych rozmiarach. Specyfikacja techniczna ma w tym przypadku jednak mniejsze znaczenie niż realne wyniki pracy na baterii jakie możecie uzyskać na omawianym modelu.

Podczas moich testów sprawdziłem więc jak dużą ilość materiałów wideo (przy wyłączonej lokalizacji oraz funkcji Bluetooth, korzystając z łączności WiFi oraz maksymalnej jakości ekranu i jakości 720 p) jest w stanie odtworzyć OPPO A79 5G przed niemalże pełnym rozładowaniem. Dokładny czas pracy na ogniwie przedstawia się następująco:

 • 16:35 (100% baterii, uruchomienie materiału na YT przy wskazanych wcześniej parametrach)
 • 17 35 – 91%
 • 18 57 – 77% (włączenie Netflixa – te same parametry)
 • 21 23 – 49%
 • 22:37 – 35%
 • 23:57 – 19%

Model A79 5G pozwolił mi więc na obejrzenie 2 całych filmów oraz ponad 2-godzinną sesję przeglądania YouTube’a. Tempo uzupełniania baterii urządzenia też przedstawia się całkiem nieźle, ponieważ 100% energii uzyskałem po około 1.5 godzinie ładowania. Dodam jednak, że omawiane urządzenie nie posiada ładowarki w zestawie, a w pudełku – poza smartfonem – znajduje się tylko kabel USB C.

Ocena ekranu w OPPO A79 5G

OPPO A79 czy warto

Jedną z największych wad modelu A79 5G jest zastosowanie ekranu LCD zamiast panelu AMOLED. Druga z omawianych konstrukcji ma bowiem sporą przewagę nad tego typu wyświetlaczami, a do jej kluczowych zalet należą:

 • Lepszy kontrast: Wyświetlacze AMOLED mogą wyświetlać prawdziwą czerń, ponieważ piksele mogą być całkowicie wyłączone. W rezultacie kontrast jest znacznie wyższy niż w przypadku wyświetlaczy LCD, co zapewnia bardziej realistyczny obraz.
 • Szeroki kąt widzenia: Kolory na wyświetlaczach AMOLED są dokładne i spójne niezależnie od kąta patrzenia. W przypadku wyświetlaczy LCD kolory mogą się zmieniać i wyglądać mniej nasycone, gdy patrzysz na ekran z boku.
 • Szybszy czas reakcji: Wyświetlacze AMOLED mają szybszy czas reakcji niż wyświetlacze LCD, co oznacza, że ​​obraz jest bardziej responsywny i mniej rozmyty podczas oglądania filmów akcji lub grania w gry.
 • Mniejsze zużycie energii: Wyświetlacze AMOLED zużywają mniej energii niż wyświetlacze LCD, ponieważ nie wymagają podświetlenia całego ekranu.
OPPO A79 ekran

Już na wstępie mogę jednak nieco uspokoić entuzjastów omawianego urządzenia, ponieważ wykorzystany w nim panel wcale nie jest taki zły, a w kontekście zużycia energii czy kątów widzenia mam mu niewiele do zarzucenia (warto również dodać, że oferuje on wysoką częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 90 Hz). Niestety zdecydowanie gorzej prezentuje się kwestia związana z kontrastem, ponieważ czerń faktycznie nie wygląda na A79 5G tak dobrze na smartfonach z wyświetlaczami AMOLED.

amole vs lcd

Różnica między pozostałymi kolorami jest już zdecydowanie mniejsza, jednak nadal bywa odczuwalna.

OPPO A79 amolem vs lcd
ekran fHD

Czy głośniki w OPPO A79 5G są wystarczająco dobre?

Głośniki w OPPO A79 5G mają jedną zaletę – są głośne. Porównując je z moim prywatnym Galaxy S22 zauważyłem, że potrafią one wygenerować momentami wręcz zaskakująco głośne brzmienie, jednak nie wiążę się to w najmniejszym stopniu z jego jakością. Dźwięk z A79 5G jest bowiem dosyć płaski i praktycznie nie posiada basu.

OPPO A79 opinia

Przyznam jednak, że nie liczyłem w tym przypadku na nic szczególnego, ponieważ głośniki to jeden z najbardziej podstawowych elementów konstrukcji smartfonu, na którym oszczędzają producenci.

OPPO A79 głośniki

Moje testy funkcji multimedialnych OPPO A79 5G mogę więc podsumować jednym zdaniem – jest to bowiem urządzenie, które nie rozczaruje was długością pracy na baterii oraz głośnością podczas przeglądania materiałów wideo, jednak posiada zauważalne niedoskonałości w kontekście jakości dźwięku oraz obrazu.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.