Recenzja Realme 11 5G – tani smartfon z aparatem 108 Mpix oraz kilkoma istotnymi wadami

Realme 11 5G to najnowszy model w portfolio azjatyckiej marki, kojarzonej w Polsce głównie z budżetowymi oraz średniopółkowymi smartfonami. Urządzenie zadebiutowało w kwocie wynoszącej 1299 złotych, a więc jego docelową grupą odbiorców są użytkownicy preferujący tańsze, ale solidne telefony, niż flagowce z najwyższej półki cenowej. W tej roli model 11 5G sprawdza się całkiem nieźle, choć posiada on również kilka dostrzegalnych wad i niedociągnięć.

Konstrukcja Realme 11 5G – jest okej, ale nie obyło się bez wad

Aparaty na pleckach Realme 11 5G

Realme 11 5G to spory smartfon z dosyć nietypowymi pleckami. Urządzenie zostało bowiem wyposażone w ogromną wysepkę na aparaty, której rozmiar mógłby sugerować obecność sporej ilości zróżnicowanych obiektywów. W rzeczywistości jednak model 11 5G otrzymał tylko jedną kamerę główną o rozdzielczości 108 Mpix oraz niewiele znaczący czujnik głębi o rozdzielczości 2 Mpix.

Na uwagę zasługuje także wykończenie plecków nowego smartfonu marki Realme, posiadające mieniące się w świetle drobinki. W recenzowanej przeze mnie – czarnej wersji urządzenia – wygląda to naprawdę dobrze i przede wszystkim pozwala uniknąć gromadzenia nadmiernej ilości nieestetycznych odcisków palców na pleckach smartfonu.

Wyświetlacz smartfon Realme 11 5G

Na froncie telefonu znajdziemy ekran o przekątnej 6.72-cala, którego sporą zaletą jest możliwość ustawienia wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu (maksymalnie 120 Hz). Niestety sam wyświetlacz jest panelem IPS, oferującym zdecydowanie gorsze doświadczenia niż matryce typu AMOLED. Jest to tym bardziej bolesne, że jeśli spojrzymy na konkurencję w podobnej cenie, to zazwyczaj znajdziemy w jej urządzeniach wyraźnie lepsze ekrany (np. model Redmi Note 12 od Xiaomi).

W kontekście konstrukcji na uwagę zasługuje również czytnik linii papilarnych, który umieszczony został na prawej krawędzi urządzenia (w klawiszu blokady). Działa on solidnie i nie mogę zarzucić mu zbyt topornego tempa odblokowywania lub przesadnej niedokładności. Część użytkowników ucieszy się również z tego, że Realme 11 5G został wyposażony w wejście słuchawkowe Jack 3.5 mm.

Realme 11 5G posiada nieco zaśmiecony system, a wydajnością nie odbiega od swojej półki cenowej

Klawisze funkcyjne Realme 11 5G

Wydajność smartfonu Realme 11 5G pozostaje na poziomie większości modeli w tej półce cenowej. Oznacza to, że w codziennym użytkowaniu raczej będziecie z niego zadowoleni – pod warunkiem, że wcześniej nie korzystaliście z wyraźnie droższego urządzenia, nawet w kontekście starszych flagowców lub smartfonów ze średniej półki cenowej. W innym przypadku pojedyncze zacięcia podczas przewijania widgetów ekranu głównego (np. kiedy sprawdzamy aktualne wiadomości w Google Discover) mogą być naprawdę irytujące.

Testowany przeze mnie smartfon został oparty na Androidzie 13 oraz nakładce Realme UI 4.0, która… No cóż – zdecydowanie nie należy do najmniej zaśmieconych systemów. Na telefonie znajdziecie więc mnóstwo preinstalowanych aplikacji i o ile część z nich w ogóle mi nie przeszkadza (np. autorska przeglądarka – w końcu Samsung czy Xiaomi oferują podobne rozwiązania), to nie mam żadnego usprawiedliwienia dla mobilnych gier oraz programów w stylu Amazon czy Snapchat.

Wejście jack 3.5 mm Realme 11 5G

Realme 11 5G oferuje zaskakująco przyzwoite możliwości fotograficzne

Prawdopodobnie największym zaskoczeniem podczas testów Realme 11 5G były dla mnie jego możliwości fotograficzne. Początkowo zakładałem bowiem, że urządzenie nie zaoferuje niczego specjalnego – szczególnie kiedy brałem pod uwagę jego ograniczony zestaw aparatów. Przyznaję jednak, że byłem w błędzie i model 11 5G gwarantuje naprawdę przyzwoite zdjęcia, które w żadnym wypadku nie odstają od pozostałych smartfonów w tej półce cenowej.

Zdjęcie wykonane Realme 11 5G
Zdjęcie wykonane Realme 11 5G
Zdjęcie wykonane Realme 11 5G
Zdjęcie wykonane Realme 11 5G

Nieco gorzej prezentują się fotografie wykonane nocą, choć przy odpowiednim świetle nadal jesteśmy w stanie zrobić naprawdę niezłe zdjęcie. Równie dobrze sprawdza się w tym przypadku także bezstratny 3-krotny zoom, którego działanie możecie prześledzić poniżej.

Realme 11 5G
Realme 11 5G
Realme 11 5G
Realme 11 5G
Realme 11 5G
Realme 11 5G

Niestety aparat w Realme 11 5G posiada także pewną wadę, którą jest jakość nagrywanych przez niego klipów wideo. Użytkownicy mogą bowiem liczyć jedynie na filmy rejestrowane w 1080 p oraz 30 klatkach na sekundę.

Solidna bateria oraz szybkie ładowanie

Aparat 108-Mpix w Realme 11 5G

Testowany przeze mnie smartfon został wyposażony w baterię o standardowej wielkości (przy tak dużych urządzeniach), której pojemność wynosi 5000 mAh. Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych zalet Realme 11 5G, ponieważ podczas standardowego korzystania byłem w stanie wyciągnąć z niego nawet do 2-óch dni pracy na pojedynczym ładowaniu.

Potencjalni użytkownicy z całą pewnością docenią także obecność ładowarki w zestawie, która dodatkowo oferuje naprawdę wysoką moc. Realme 11 5G naładujemy bowiem przy użyciu 67 watowego przewodu, a sam proces potrwa około 40-50 minut.

Czy warto kupić Realme 11 5G?

Realme 11 5G to z całą pewnością solidny smartfon, ale trudno nie zauważyć w jego przypadku kilku odczuwalnych potknięć. Mowa chociażby o ekranie IPS, mocno zaśmieconym systemie czy dość przeciętnej wydajności (choć w tym miejscu zaznaczę, że nie odbiega ona specjalnie od pozostałych modeli w tej półce cenowej).

Z drugiej strony na plus mogę zaliczyć szybkie ładowanie i wytrzymałą baterię oraz naprawdę niezłe zdjęcia z aparatu głównego (szczególnie w ciągu dnia). Jeśli zastanawiasz się nad zamówieniem omawianego urządzenia, to z całą pewnością przed zakupem polecam sprawdzić kilka alternatyw w podobnej cenie. Należą do nich: Xiaomi Redmi Note 12, Infinix Note 30 Pro, OnePlus Nord CE 3 Lite oraz Motorola Edge 30 Neo.