Czy OnePlus 12 to król smartfonowej fotografii? Testuję teleobiektyw 64 Mpix z 3-krotnym zoomem optycznym

OnePlus 12 to jeden z topowych tegorocznych flagowców, który pod kątem wydajności oraz konstrukcji może śmiało rywalizować z takimi urządzeniami konkurencji jak: iPhone 15 Pro, Galaxy S24 czy Xiaomi 14. W niniejszej publikacji sprawdzę jednak, czy zaprezentowany kilka miesięcy temu smartfon dorównuje swoim oponentom pod kątem możliwości fotograficznych.

Zestaw obiektywów

OnePlus 12 otrzymał klasyczny zestaw obiektywów, który znajdziesz w większości topowych flagowców na rynku. Urządzenie oferuje więc aparat główny, wspierany przez teleobiektyw oraz obiektyw ultraszerokokątny. Druga z wspomnianych kamer pozwala na wykonywanie zdjęć z 3-krotnym zbliżeniem optycznym, co znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w fotografii portretowej.

  • Obiektyw główny: 50 Mpix
  • Teleobiektyw: 64 Mpix
  • Obiektyw ultraszerokokątny: 48 Mpix

Na uwagę zasługuje wysoka szczegółowość aparatów znajdujących się na plecach urządzenia. Żaden z bezpośrednich konkurentów OnePlusa 12 nie oferuje bowiem teleobiektywu z matrycą 64 Mpix. Galaxy S24 oraz Xiaomi 14 posiadają teleobiektywy 50 Mpix, natomiast iPhone 15 Pro oferuje 12 Mpix.

OnePlus 12 test aparatu – zdjęcia w dzień

Wszystkie fotografie, które wykonałem przy pomocy OnePlusa 12 zostały zrobione z domyślnymi ustawieniami aparatu. Nie dokonywałem żadnych zmian w zakresie pracy konkretnych parametrów, ponieważ zależało mi na przeprowadzeniu możliwie najbardziej uniwersalnego testu. Przechodząc do zdjęć zrobionych w ciągu dnia, to przyznam, że nie mam do nich zbyt wielu zastrzeżeń.

Grafiki są ostre, posiadają naturalne kolory oraz szeroki zakres dynamiki, a zdecydowanie najbardziej podobają mi się fotografie wykonane przy pomocy 64 Mpix teleobiektywu. Nieco gorzej wypada 2-krotny zoom cyfrowy (teleobiektyw wykorzystywany jest od 3-krotnego zbliżenia), jednak nie jest to wada, która mogłaby skreślić OnePlusa 12 w starciu z Galaxy S24 czy iPhonem 15 Pro.

Wiedźmin książka
OnePlus 12 AI aparat
OnePlus 12 fotografie
OnePlus 12 zdjęcie kuchnia dzień
OnePlus 12 zbliżenie aparat
OnePlus 12 zdjęcie dzień
OnePlus 12 test aparat
OnePlus 12 kwiaty zdjęcie
OnePlus 12 zdjęcie pianino
OnePlus 12 obiektyw
OnePlus 12 zdjęcie obraz
OnePlus 12 duże zbliżenie

OnePlus 12 test aparatu – zdjęcia nocne

Podczas moich testów skupiłem się przede wszystkim na fotografii nocnej, do której OnePlus 12 wykorzystuje tryb Ultra Night. Zdjęcia wykonywane przy słabym dostępie do światła potrafią wypaść naprawdę świetnie, jednak kluczowym czynnikiem jest w tym przypadku wybór odpowiedniego obiektywu. Poszczególne kamery zupełnie inaczej interpretują kolory i o ile w ciągu dnia nie jest to aż tak widoczne, to przy zdjęciach nocnych momentalnie rzuca się w oczy.

Na kilku fotografiach zauważyłem również nienaturalnie podkręcony kontrast, który mocno zniekształca uchwyconą przeze mnie scenę. Dotyczy to jednak tylko zdjęć z dużą ilością jaskrawego światła. Wspomniany problem najlepiej widać na dwóch ostatnich fotografiach (logo Żabki na przedostatnim zdjęciu oraz zupełnie zaciemnione tło za logiem Biedronki na ostatnim obrazku).

OnePlus 12 zdjęcie noc paczkomatów z bliska
OnePlus 12 zdjęcie noc ujęcie 3
OnePlus 12 zdjęcie noc ładne ujęcie
OnePlus 12 zdjęcie noc ujęcie 2
ulica noc
OnePlus 12 zdjęcie noc trudne oświetlenie
OnePlus 12 zdjęcie noc flaga Polski
OnePlus 12 zdjęcie noc neon
OnePlus 12 zdjęcie noc 50 Mpix
OnePlus 12 zdjęcie noc fotografia
OnePlus 12 zdjęcie noc drzewa
OnePlus 12 zdjęcie noc obiektyw dodatkowy
OnePlus 12 zdjęcie noc światło
OnePlus 12 zdjęcie noc obiektyw
OnePlus 12 zdjęcie noc dobre światło
OnePlus 12 zdjęcie noc miasto
logo Biedronka noc

Jeżeli ciekawi cię, jak w analogicznym teście sprawdził się tegorocznym flagowiec Samsunga (model Galaxy S24 Plus), to konieczne sprawdź mój test wspomnianego urządzenia. Znajdziesz go na 3D-Info.