Galaxy S24 kontra OnePlus 12 – który z tegorocznych flagowców okaże się mocniejszy? Co z aparatami?

Galaxy S24 oraz OnePlus 12 to dwa nowe flagowce, które na początku tego roku trafią do pierwszych użytkowników. Urządzenia zostaną oparte na systemie Android od marki Google, co jednoznacznie wskazuje na to, że będą one swoimi bezpośrednimi konkurentami. Który z omawianych modeli okaże się lepszą opcją zakupową?

Czy OnePlus 12 będzie wydajniejszy niż Galaxy S24?

Nowy Samsung Galaxy S24 Ultra

OnePlus 12 – podobnie do swojego poprzednika – zostanie oparty na najmocniejszym procesorze marki Qualcomm w momencie wydania urządzenia na rynek. Tym razem jednostką tą będzie Snapdragon 8 Gen 3, czyli ten sam chipset, który trafi wkrótce do topowego Galaxy S24 Ultra. Mogłoby się więc wydawać, że różnica w wydajności między smartfonami Samsunga, a jego chińską konkurencją będzie minimalna, jednak wiele przecieków wskazuje na to, że rzeczywistość może wyglądać zgoła inaczej.

Koreańska marka planuje bowiem powrócić do wypuszczania na rynek dwóch wersji swoich flagowców, co w praktyce oznacza, że europejscy użytkownicy otrzymają egzemplarze oparte na procesorze Exynos 2400. Na ten moment trudno jednoznacznie stwierdzić jak duża będzie różnica w wydajności obu chipsetów, jednak patrząc na historię omawianych jednostek możemy być niemalże pewni, że podezspoły marki Qualcomm poradzi sobie lepiej w testach syntetycznych. Z perspektywy casualowego użytkownika o wiele ważniejsze może okazać się jednak prawidłowe zarządzanie energią.

Który ze smartfonów dostanie lepszy zestaw aparatów?

Galaxy S23

Ciekawie prezentuje się porównanie potencjalnych możliwości fotograficznych obu urządzeń, ponieważ otrzymają one bardzo zbliżone do siebie zestawy aparatów. W Samsungu Galaxy S24 znajdziemy trzy obiektywy, do których zaliczają się: kamera główna (50 Mpix), teleobiektyw (12 Mpix) oraz aparat ultraszerokokątny (10 Mpix). OnePlus 12 również zaoferuje trzy kamery: główną (50 Mpix), ultraszerokokątną (48 Mpix) oraz teleobiektyw (64 Mpix).

Można więc powiedzieć, że na papierze to OnePlus 12 prezentuje się nieco lepiej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku smartfonowej fotografii kluczową rolę odgrywają zawsze algorytmy. To one odpowiedzialne są za procesowanie zdjęcia – i w rezultacie – za finalny efekt, który trafia do użytkowników.