Galaxy S24 oraz Xiaomi 13 to topowe flagowce od dwóch najpopularniejszych producentów smartfonów opartych na Androidzie. Następca „trzynastki” pojawił się już co prawda w globalnej dystrybucji, a więc warto pamiętać, że w niniejszej publikacji porównuję efekty uzyskane przy pomocy zeszłorocznego smartfonu chińskiej marki do najnowszego modelu od Samsunga. Wbrew pozorom takie zestawienie ma jednak sporo sensu.
Spis treści
Dlaczego porównuję Galaxy S24 z zeszłorocznym flagowcem Xiaomi?
Najważniejszym pretekstem do powstania niniejszego porównania jest artykuł, który poczyniłem w poprzednim roku. Zestawiłem w nim zdjęcia wykonane przy pomocy Galaxy S23 z najmocniejszym w wówczas urządzeniem od chińskiej marki, czyli Xiaomi 13. Ku mojemu zaskoczeniu zwycięzcą tamtego starcia okazał się flagowiec oznaczony numerem „13”, który nie tylko robił zdecydowanie lepsze zdjęcia przy słabym dostępie do światła, ale i o wiele lepiej oddawał rzeczywiste kolory fotografowanych scen.
Moja ocena jest oczywiście subiektywna, a więc zachęcam do samodzielnego wydania werdyktu w przytaczanym porównaniu – znajdziecie je oczywiście na 3D-Info. Zestawiając S24 z Xiaomi 13 chciałem więc przede wszystkim sprawdzić, jaki progres wykonał Samsung w odniesieniu do dokładnie tego samego konkurenta. Kolejnym istotnym pretekstem do powstania niniejszego tekstu jest opóźniona premiera Xiaomi 14, który zadebiutował w Europie dopiero pod koniec lutego.
Galaxy S24 vs Xiaomi 13 – porównanie specyfikacji aparatów
Specyfikacja aparatów nie ma zbyt wielkiego znacznie we współczesnej mobilnej fotografii, ponieważ ogromna część efektów uzyskanych przy pomocy konkretnego smartfonu zależy od zastosowanego w nim oprogramowania. Warto również zauważyć, że Xiaomi 13 oraz Galaxy S24 posiadają bardzo zbliżone do siebie układy obiektywów, a więc to software nie hardware stanowi kluczowy element niniejszego zestawienia.
Galaxy S24
- Kamera główna – 50 Mpix, f/1.8, 24 mm, 1/1.56″
- Teleobiektyw – 10 Mpix, f/2.4, 67 mm, 1/3.94″
- Ultraszerokokątny – 12 Mpix, f/2.2, 13 mm, 1/2.55″
Xiaomi 13
- Kamera główna – 50 Mpix, f/1.8, 23 mm, 1/1.49″
- Teleobiektyw – 10 Mpix, f/2.0, 75 mm, 1/3.75″
- Ultraszerokokątny – 12 Mpix, f/2.2, 15 mm, 1/3.06″
Czy Galaxy S24 robi lepsze zdjęcia dzienne niż Xiaomi 13?
Przyznam, że ocena efektów uzyskanych przy pomocy obu urządzeń jest dosyć skomplikowana. Zarówno tegoroczny flagowiec Samsunga, jak i starszy model od Xiaomi wykonują świetne zdjęcia i naprawdę trudno znaleźć poszczególne elementy, które jednoznacznie wskazywałyby na dominację któregokolwiek z porównywanych urządzeń.
Warto jednak zauważyć, że kadry uchwycone przy pomocy S24 posiadają zdecydowanie bardziej podkręcony kontrast, a niektóre z fotografowanych elementów wydają się przesadnie żółte – szczególnie kiedy zestawimy je ze zdjęciami z Xiaomi 13. Mam również wrażenie, że ujęcia z teleobiektywu (wszystkie wykonane z przybliżeniem) wyszły nieco lepiej właśnie na trzynastce.
Przed przedstawieniem samych zdjęć dodam jeszcze, że wszystkie fotografie zostały wykonane z użyciem obiektywów głównych (w trybie 50 Mpix oraz 12 Mpix) oraz teleobiektywów. Nie zmieniałem również żadnych ustawień związanych z poszczególnymi parametrami robionych zdjęć, tak by używane smartfony same dostosowały konkretne wartości do zastanej sceny oraz pory dnia (dotyczy zdjęć dziennych oraz nocnych).
Galaxy S24 (na górze) / Xiaomi 13 (na dole)
Czy Xiaomi 13 ponownie pokona Samsunga w zdjęciach nocnych?
W zeszłorocznym porównaniu zdjęć nocnych Xiaomi 13 zdominował swojego oponenta i okazał się zdecydowanie lepszy od flagowca koreańskiej marki. Mam jednak wrażenie, że Samsung wykonał w tym aspekcie naprawdę sporo pracy, ponieważ Galaxy S24 radzi sobie o niebo lepiej z fotografiami wykonywanymi przy słabym dostępie do światła.
Galaxy S24 (na górze) / Xiaomi 13 (na dole)
Ostatnie zdjęcia zostały wykonane z wykorzystaniem maksymalnego zbliżenia na obu urządzeniach. Nadmienię jednak, że tak świetny kadr księżyca uzyskany na Galaxy S24 wynika w dużej mierze z algorytmów, które Samsung aplikuje do swoich smartfonów (generują one obraz księżyca na podstawie aktualnej lokalizacji telefonu). Nie ma to jednak większego znaczenia z perspektywy użytkownika, który chce po prostu wykonać estetyczne zdjęcie.