Szalony pomysł YouTube! Teraz tak będziemy szukać filmów?

YouTube postanowił rozpocząć testy nowej funkcji. Ciekawe, czy ktoś będzie z niej korzystał.

Wybrani użytkownicy YouTube w losowych momentach otrzymują od platformy dość dziwne pytanie. Konkretnie chodzi o kolor treści, jakie chcieliby oglądać. Brzmi dziwnie, prawda? Rozwiązanie aktualnie jest testowane pod nazwą Craving something new?.

O co tutaj chodzi?

Wielcy gracze na rynku przyzwyczaili nas już do dość niecodziennych rozwiązań i ich testów. Aktualnie podobna sytuacja ma miejsce w przypadku aplikacji YouTube na urządzeniach z systemem Android. Ma ona polegać na określeniu przez użytkownika koloru, którym jest zainteresowany. Dzięki temu możemy wyszukać materiały, w których wybrany przez nas kolor dominuje w utworzonej przez twórcę miniaturce. Do wyboru mamy trzy kolory – zielony, czerwony oraz niebieski.

YouTube szukanie po kolorze

Co ważne, algorytm nadal wybiera potencjalnie interesujące dla nas treści bądź kanały, które obserwujemy. Jedyną różnicą w tym przypadku jest selekcjonowanie treści właśnie po kolorze miniatur. Sam system chyba jeszcze jednak nie do końca działa. Mogę to pokazać na przykładzie, gdzie właściwie 3/4 miniatury jest zielona, jednak prawdopodobnie ze względu na mocno kontrastujące i jednolite tło, aplikacja wykryła film jako “niebieski”.

YouTube szukanie po kolorze

Jeśli mam być szczery, takie rozwiązanie można traktować raczej jako ciekawostkę niż coś, co rzeczywiście mogłoby pomagać w odnalezieniu tego, co nas rzeczywiście interesuje. Znalazłem właściwie tylko jeden scenariusz, w którym realnie ta opcja może mi się przydać. Podczas codziennego przeglądania głównej karty na YouTube, po zauważeniu jakiejś potencjalnie interesującej mnie treści, mogę zapomnieć, na jakim kanale się pojawiła, zapomnieć tytułu lub po prostu nie zapisać do późniejszego obejrzenia. Jest jednak duża szansa, że gdzieś w pamięci zapisze mi się kolor miniatury, dzięki czemu w prostszy sposób będę mógł dany materiał odnaleźć. Niestety aktualnie na tym moje pomysły co do skuteczności wyszukiwania się kończą. No chyba, że będzie to nowy trend dla streamerów, którzy będą komentować na swoich transmisjach np. tylko czerwone lub niebieskie filmy. Czas pokaże.

YouTube szukanie po kolorze

Zapytałem także koleżanki i kolegów z redakcji, czy znajdują jakieś sensowne rozwiązanie dla nowej opcji. Co ciekawe, tutaj nasze pomysły się powielają i oscylują wokół zapamiętania mniej więcej, jak wyglądała miniatura. Ciekawe, czy ty znajdziesz jakieś ciekawe zastosowanie dla tej opcji.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.