Jak pobierać filmy z YouTube? Sprawdź moje sposoby

Zastanawiasz się, jakie istnieją możliwości pobierania filmów z YouTube? U nas dowiesz się wszystkiego.

Pobieranie filmów z platformy YouTube bardzo często jest przydatne, szczególnie w momentach, kiedy konkretne treści chcemy oglądać będąc w trybie offline. Czy to podczas podróży samolotem, czy w innych miejscach, gdzie nie mamy dostępu do sieci lub jest ona ograniczona. Istnieje kilka sposobów na to, aby w prosty sposób klipy z serwisu YouTube znalazły się na naszym komputerze lub smartfonie.

Czy pobieranie z YouTube jest legalne?

Na wstępie musimy sobie jednak odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie – czy pobieranie treści z platformy YouTube jest legalne?

Oczywiście samo pobieranie filmów z YouTube nie jest w żaden sposób niezgodne z prawem. Problemy mogą pojawić się dopiero w momencie, kiedy w niewłaściwy sposób zaczniemy wykorzystywać tego typu materiały. Treści, które ściągamy na dysk komputera, możemy wykorzystywać tylko i wyłącznie do własnych celów. Nielegalne zaś jest dalsze udostępnianie czy wysyłanie tego typu filmów, które nie są naszą własnością, chyba, że otrzymamy wyraźną zgodę osoby, która posiada prawa autorskie do danego materiału.

Możemy jednak z tego typu treści korzystać na określonych warunkach, w ramach prawa cytatu. Zostało ono zapisane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231). Treść zapisu brzmi:

Art. 29. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

Pobieranie z YouTube Premium

Odkąd pojawiła się możliwość pobierania filmów z YouTube Premium, ściąganie filmów z platformy nigdy wcześniej nie było tak proste. Oczywiście jest to opcja przeznaczona tylko dla osób, które zdecydują się zapłacić dodatkowo za pakiet, który umożliwia m.in. oglądanie filmów bez reklam, czy dostęp do aplikacji YouTube Music. Dodatkowym benefitem jest także opcja pobierania.

Jak to zrobić? Wystarczy wybrać film, który nas interesuje i poszukać przycisku Pobierz. Jeżeli twórca udostępnia taką możliwość, opcja ta pojawi się na pasku opcji pod filmem, zaraz obok przycisku Udostępnij. Wystarczy kliknąć, napis zmieni się na Pobrano.

Przycisk pobierz pod klipem na YouTube

Co ważne, ściągnięte w taki sposób materiały nie wylądują na naszym dysku albo w galerii smartfona. Ze względu na dodatkowe szyfrowanie dostęp do nich będziemy mieć jedynie z poziomu aplikacji YouTube w zakładce Pobrane.

Pobieranie przez zewnętrzne strony i rozszerzenia

Istnieje także bardzo prosty sposób na ściąganie filmów z YouTube za pomocą zewnętrznych stron internetowych i różnych rozszerzeń. Co więcej, dzięki temu możemy pobierać treści bezpośrednio na dysk naszego komputera w różnych formatach.

Z tego typu stron możemy skorzystać niezależnie od systemu, na jakim pracujemy. Do najpopularniejszych stron należą m.in.:

  • pl.savefrom.net
  • x2download.app
  • freemake.com

Jeśli chodzi o sposób pobierania, wszystkie te witryny mają jeden wspólny mianownik. Po załadowaniu strony wyświetla się miejsce do wklejenia linku filmu, który nas interesuje, następnie jest on wstępnie konwertowany i następnie możemy wybrać format i rozdzielczość. Dzięki tego typu rozwiązaniu, możemy ściągnąć na dysk np. tylko audio.

Zmodyfikowany pasek adresu do ściągania z YouTube

W przypadku jeden ze stron istnieje przyspieszony sposób na pobieranie. Wystarczy lekko zmodyfikować link w pasku adresu, czyli jeśli mamy https://www.youtube.com/watch?v=7yguSkVd2rk to przed słowem youtube wystarczy dopisać ss (https://www.ssyoutube.com/watch?v=7yguSkVd2rk). W ten sposób po zatwierdzeniu, od razu zostaniemy przekierowani do strony pobierania.

Musisz jednak pamiętać, że tego typu witryny mogą być źródłem złośliwego oprogramowania. Przed rozpoczęciem korzystania z nich warto uzbroić się w program antywirusowy.

Programy do ściągania z YouTube

Moim zdaniem zdecydowanie najwygodniejszą formą pobierania filmów z YouTube są specjalnie do tego przeznaczone programy. Po pierwsze, dają większą kontrolę nad bazą ściągniętych już plików, po drugie, są o wiele bardziej przejrzyste i bezpieczniejsze. Sam korzystam z dwóch tego typu aplikacji, jednak w sieci znajdziemy ich o wiele więcej. Moim wyborem od dawną są:

  • Viddly
  • VDownloader

Kiedy już zainstalujesz program na swoim komputerze, pobieranie filmów jest banalnie proste. W większości przypadków aplikacje te działają w tle, dzięki czemu po skopiowaniu linku z pasku adresu, automatycznie jest ona zaczytywany przez program. Wystarczy go uruchomić i kliknąć pobierz. Z kolei VDownloader ma wbudowaną wyszukiwarkę YouTube, więc całą operację możesz przeprowadzić bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Interfejs programu Viddly

Musisz jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia. Przykładowo Viddly w darmowej wersji pozwala na ściągnięcie 5 filmów na dobę. Przy sporadycznym korzystaniu nie powinno to być jednak problemem.