Diablo 4 – klasy postaci. Która jest najlepsza na początek?

Premiera Diablo 4 już dawno za nami, ale teraz jeszcze więcej graczy może zainteresować się produkcją. Wszystko za sprawą Xbox Game Pass. Jesteś jedną z nich i zastanawiasz się, która klasa postaci będzie najlepsza na start? Jesteś w dobrym miejscu.

Odpowiedni wybór klasy postaci w grach z serii Diablo to podstawa udanej i emocjonującej rozgrywki. W zależności od tego, jaki styl gry chcesz obrać, takiego bohatera powinieneś wybrać. Premiera Diablo 4 już dawno za nami, ale już wkrótce gra pojawi się w Xbox Game Pass. Jest to więc idealny moment, abyś poznał specyfikę każdej z 5 klas, które będą dostępne wraz z debiutem gry na rynku.

Rozpoczynając rozgrywkę, będziesz mógł wybrać jedną z 5 klas postaci.

  • Barbarzyńca
  • Czarodziejka
  • Druid
  • Łotr
  • Nekromanta

Czym charakteryzuje się każda z nich?

Barbarzyńca

Zacznę od Barbarzyńcy. Dlaczego? Ponieważ to zdecydowanie moja ulubiona klasa postaci i każdą dotychczasową odsłonę serii Diablo rozpoczynałem właśnie się tym umięśnionym wojownikiem. Odznacza się przede wszystkim tym, że już na początku gry, nie dysponując specjalnie mocnym uzbrojeniem, potrafi generować silne ataki. Co więcej, jego obrona także jest na wysokim poziomie, więc nie musisz się martwić o to, że pierwsza lepsza grupa przeciwników sprawi, że zginiesz, kiedy cię otoczą. To, co będzie się działo później to już inna kwestia. Dobrze wyposażony Barbarzyńca to żywa maszyna do zabijania, któremu niestraszna nawet największa grupa wrogów.

Diablo 4 - Barbarzyńca

Barbarzyńca dysponuje jedynie atakami fizycznymi. W przypadku tej klasy postaci nie uświadczymy zdolności magicznych. Jego podstawowym zasobem jest furia. Początkowo nie napełnia się zbyt szybko, jednak z biegiem czasu, rozwojem postaci i dobraniem odpowiedniego ekwipunku, możesz sprawić, że będzie to praktycznie nieograniczony zasób, dzięki któremu będziesz mógł bez przeszkód korzystać ze zdolności specjalnych.

Jeśli już jesteśmy przy tym temacie, warto wspomnieć o specjalnej zdolności, która pozwala na noszenie równocześnie aż 4 broni i automatyczne przełączanie się między nimi. Przykładowo, naszym głównym orężem jest dwuręczny topór, jednak zdolność, z jakiej chcemy korzystać, wymaga użycia dwóch mieczy. W Diablo 4 skorzystanie z tej zdolności sprawi, że nasz bohater automatycznie dobędzie wspomniane wcześniej miecze i zada nimi cios. Podobnie jak w poprzednich częściach gry, Barbarzyńca korzysta także z okrzyków, które wpływają na zachowanie wrogów i sojuszników.

Druid

Druid to zmiennokształtny wojownik, który w razie potrzeby może przybrać postać dzikich zwierząt i korzystać z ich siły i umiejętności. Do dyspozycji mamy niedźwiedzia i wilkołaka. Musimy jednak pamiętać o tym, że przebywanie w innej postaci trwa o wiele krócej niż w poprzednich częściach gry. Przebywanie w postaci zwierzęcej trwa 3 sekundy, lub do momentu wymuszenia zmiany stanu przez inną umiejętność.

Diablo 4 - Druid

Druid może także korzystać ze zdolności magicznych. Konkretnie są to siły ziemi i burzy. Ta klasa postaci używa ich nie tylko do zadawania obrażeń, ale także osłabiania wrogich oddziałów. Konkretne zaklęcie może nie zadać obrażeń wrogim jednostkom, ale sprawi, że uderzenie fizyczne zabierze im o wiele więcej punktów życia.

Druid posiada także specjalnych towarzyszy, których nie musi przywoływać, ponieważ ci pojawiają się automatycznie. Każdy z nich posiada własne umiejętności, które pozwalają atakować przeciwników. Jak każda inna z klas postaci w Diablo 4, Druid także posiada specjalną zdolność klasową. Polega ona na ofiarach składanych duchowym bestiom. Dzięki temu możemy liczyć na ofensywne i defensywne efekty pasywne dla naszej postaci.

Czarodziejka

Czarodziejka to klasa postaci, która praktycznie w pełni skupia się na zadawaniu obrażeń magicznych. Dysponuje siłami ognia, zimna i błyskawic. Początkowo możesz mieć problem z utrzymaniem jej przy życiu przez dłuższy czas, jednak z upływem czasu stanie się potężnym magiem, którego zaklęcia będą kładły na łopatki całe armie przeciwników. Jej podstawowym zasobem jest mana, która regeneruje się samoczynnie. Oczywiście będziemy mogli też przyspieszać ten proces.

Diablo 4 - Czarodziejka

Czarodziejka walczy przede wszystkim na dystans. Jej mała liczba punktów życia sprawia, że starcia bezpośrednie mogą mieć opłakany skutek. Jednak magiczne umiejętności sprawiają, że bez problemu możesz utrzymywać wrogów w bezpiecznej odległości od siebie. Zaklęcia wykorzystujące siłę zimna mogą powodować zamrażanie i zatrzymywanie przeciwników, co sprawdzi się szczególnie podczas walk z bossami i dużymi grupami oponentów. Z kolei czary związane z ogniem i błyskawicami mogą zadawać bardzo duże obrażenia nie tylko poszczególnym jednostkom, ale także obszarowe, obejmujące większą liczbę przeciwników.

Bardzo ciekawą mechaniką w przypadku Czarodziejki jest tzw. Enchantment Slot, która zmienia system działania umiejętności. Kiedy dana umiejętność zostanie umieszczona w odpowiednim slocie, nie może być ręcznie aktywowana. W zamian staje się zdolnością pasywną, która może aktywować się automatycznie przy spełnieniu odpowiednich warunków, np. zadanie określonej liczby obrażeń danej grupie przeciwników.

Łotr

Łotr to klasa postaci, w przypadku której to od ciebie przede wszystkim zależy, na jaki styl walki chcesz postawić. Dobrze spisuje się zarówno w przypadku starć dystansowych, jak i bezpośrednich. W przypadku walki w zwarciu bardzo pomaga jej duża mobilność oraz zręczność. Łotr może błyskawicznie przemieszczać się po polu bitwy, zadając może niekoniecznie duże, ale za to szybkie i mnogie obrażenia.

Diablo 4 - Łotrzyca

Poza podstawowym orężem Łotrzyca może także zastawiać rozmaite pułapki, znikać z pola bitwy, rzucać granaty dymne czy też nasycać swoją broń truciznami i zimnem, co negatywnie wpływa na status przeciwników. Przykładowo, jeśli nasycisz broń przeklętymi olejami, ciało zabitego przeciwnika wybuchnie, zadając obrażenia innym wrogom.

Można powiedzieć, że omawiana klasa jest połączeniem oryginalnej Łotrzycy, Amazonki, Łowcy Demonów i Zabójcy.

Nekromanta

Nekromanta to jedyna klasa postaci w Diablo 4, która korzysta z dwóch zasobów. Jest to esencja oraz zwłoki. Jeśli chodzi o uzbrojenie, może walczyć bronią dwuręczną lub jednoręczną, wspomagając się tarczą. Możesz wybrać także jedną z 4 umiejętności specjalnych Nekromanty:

  • Kości – ataki fizyczne
  • Mrok – możliwość rzucania klątw
  • Krew – możliwość np. wysysania życia z przeciwników
  • Armia – umiejętność pozwalająca na przyzywanie szkieletowych magów, wojowników lub golemów
Diablo 4 - Nekromanta

W Diablo 4 dostępna będzie bardzo ciekawa mechanika związana z Nekromantą. Jest to Księga Umarłych. Dzięki niej możesz dopasować umiejętności przyzywanych szkieletów do swoich prywatnych preferencji. Możesz sprawić, że dana jednostka będzie zadawać większe obrażenia kosztem obrony. Możesz także postawić na umiejętności defensywne lub zdecydować się na obrażenia obszarowe. Możesz także poświęcać przyzywane szkielety, aby wzmocnić swojego bohatera.

Która klasa postaci jest najlepsza na początek?

To, jaka klasa postaci w Diablo 4 będzie najlepsza na początek, zależy przede wszystkim od twoich preferencji. Jeśli zależy ci na zadawaniu dużych obrażeń i sporej obronie, wybierz Barbarzyńcę. Jeśli jednak wolisz skupić się na zadawaniu obrażeń magicznych i działać dystansowo, Czarodziejka będzie dobrą opcją. Z kolei, kiedy chcesz zmiksować te dwie rzeczy, postaw na Druida. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że Łotrzyca oraz Nekromanta najbardziej nadają się dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy mieli dużo styczności z poprzednimi odsłonami gry lub innymi tytułami z gatunku hack’n’slash czy RPG, gdzie mieli do czynienia z rozbudowanymi postaciami.