Najlepsze zamienniki tuszy do drukarek HP! Jak zaoszczędzić na kosztach wydruku

Przejście na tanie wkłady atramentowe do drukarek pomoże zmniejszyć wydatki na tusz. Przedstawiam najlepsze marki i sprzedawców zamienników kartridży do drukarek HP, które zapewnią nie tylko idealny wydruk, ale nie narażą Cię na dodatkowe koszty, czy ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Producenci drukarek, woleliby, abyś używał w swoim sprzęcie atramentu własnej marki. Nie jest to niespodzianką. Zysk generowany przez materiał eksploatacyjny często przewyższa ten ze sprzedaży samego urządzenia. Jednak co zrobić, by zaoszczędzić na kosztach wydruku? Postanowiłem przyjrzeć się popularnym zamiennikom tuszy do drukarek HP. Którymi warto si zainteresować? To nasze zestawienie polecanych marek oraz krótki poradnik czym kierować się przy wyborze zamiennika.

Najlepsze zamienniki tuszy do drukarek HP

Przygotowałem dla was listę polecanych producentów atramentów, których produktami moim zdaniem warto się zainteresować. Przy wyborze skupiałem się na kluczowych parametrach jak np. okresie gwarancji, dostępności w sklepach czy opinie użytkowników. Nie układałem producentów w żadnej hierarchii, a jedynie w porządku alfabetycznym. 

Activejet

Activejet to polska firma specjalizująca się w produkcji materiałów eksploatacyjnych do drukarek, takich jak tusze, tonery, papiery oraz inne akcesoria biurowe. Nie da się ukryć, że kluczem do sukcesu było oferowanie szerokiego wyboru produktów wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach. Co więcej, produkty Activejet są wytwarzane z wysokiej jakości materiałów i podlegają rygorystycznym testom kontrolnym. Tusze i tonery Activejet są znacznie tańsze niż oryginalne produkty OEM, przy zachowaniu porównywalnej jakości wydruku. Poza kartridżami do drukarek HP w ofercie firmy znajdziemy również produkty dla urządzeń Canon, Epson, Brother, Samsung i Lexmark. Warto też wspomnieć, że te są objęte aż 5-letnim okresem gwarancyjnym.

Tusze Activejet dostępne są m. in. w:

Asarto

Asarto to marka oferująca wysokiej jakości tonery i tusze do drukarek laserowych i atramentowych, taśmy barwiące do drukarek igłowych oraz folie do faxów termotransferowych. Produkty Asarto są porównywalne jakościowo do oryginalnych tonerów i tuszy oferowanych przez producentów drukarek. Co więcej, są dostępne w znacznie niższych cenach niż produkty oryginalne oraz oferują wysoką wydajność druku. Asarto oferuje dożywotnią gwarancję na swoje produkty.

Tusze Asarto dostępne są w licznych sklepach w całej Polsce. Pełna lista dystrybutorów znajduje się na stronie producenta. Możecie je również zamówić online np w:

Black Point

Black Point to kolejna polska firma specjalizująca się w produkcji tuszy do drukarek w naszym zestawianiu. Zajmuje się tworzeniem wysokiej jakości tuszy kompatybilnych z różnymi modelami drukarek, zapewniając klientom niezawodność i doskonałą jakość wydruków. Firma stawia na innowacyjne technologie i staranne procesy produkcyjne, aby zapewnić użytkownikom optymalne doświadczenia związane z drukowaniem. Wykorzystuje przy tym swoje długoletnie doświadczenie w pracy na rynku. Produkty firmy Black Point cieszą się dobrą reputacją ze względu na ich wydajność, trwałość i konkurencyjne ceny. Dodatkowo tusze Black Point mają dożywotnią gwarancję, a sam producent zapewnia naprawę lub wymianę urządzenia na własny koszt, jeżeli jego uszkodzenie zostanie spowodowane bezpośrednio przez użycie ich produktu.

Tusze Black Point dostępne są m. in. w:

GP Toner

GP Toner to firma specjalizująca się w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości tonerów oraz tuszy do drukarek. Oferuje szeroki wybór zamienników oryginalnych wkładów do drukarek różnych marek, m.in. HP, Brother, Canon, Epson, Samsung. Zajmuje się dostarczaniem produktów zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm. GP Toner wyróżnia się nie tylko wysoką jakością swoich produktów, ale także konkurencyjnymi cenami oraz profesjonalną obsługą klienta. Tusze GP Toner objęte są 12-miesięcznym okresem gwarancyjnym.

Tusze GP Toner możecie kupić bezpośrednio na stronie producenta

TFO

TFO to skrót od TelForceOne, firmy specjalizującej się w produkcji zamienniki tuszów i tonerów do drukarek atramentowych i laserowych. Swoją ofertę opiera na wysokiej jakości produktów, które zapewniają doskonałe rezultaty drukowania przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnych cen. Firma TFO zdobyła uznanie klientów dzięki niezawodności swoich produktów oraz profesjonalnej obsłudze klienta. Jej tusze są kompatybilne z szerokim zakresem drukarek, co sprawia, że są popularnym wyborem wśród osób poszukujących wysokiej jakości zamienników do oryginalnych tuszy producentów drukarek. Tusze produkowane przez TFO objęte są 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym. Co więcej, firma zapewnia również wsparcie dla uszkodzeń urządzeń drukujących spowodowanych przez materiały eksploatacyjne TFO.

Mam świadomość, że prezentowana lista zawiera tylko kilka producentów, z całych dziesiątek dostępnych na rynku. Postanowiłem trochę szerzej opisać zatem, czym należy się kierować przy ich wyborze i z czego wynikają różnice w cenach tuszy.

Tusze TFO dostępne są m. in. w:

Tanie drukarki – drogi atrament!

Drukarki atramentowe są często bardzo tanie. Dzieje się tak dlatego, że sprzedawane są po kosztach lub wręcz ze stratą – producent albo nie czerpie zysków z samej drukarki, albo traci pieniądze.

Producent zarabia większość pieniędzy na wkładach do drukarki, które kupujesz po zakupie drukarki. Nawet jeśli firma zarabia trochę na każdej sprzedanej drukarce, osiąga znacznie większy zysk z atramentu. Zamiast sprzedawać Ci drukarkę, która może być dość droga, chcą Ci sprzedawać drogie wkłady i na bieżąco zarabiać, ponieważ… Wkład jest materiałem eksploatacyjnym.

Wielu producentów drukarek robi wszystko, co w ich mocy, aby utrudnić korzystanie z nieoficjalnych (odpowiedników) wkładów atramentowych, osadzając mikrochipy w oficjalnych wkładach do drukarek atramentowych (lub laserowych). Jeśli użyjesz nieoficjalnego wkładu lub napełnisz oryginalny wkład, drukarka może odmówić jego użycia, po prostu wyświetli błąd lub w ogóle nie zobaczy zainstalowanego wkładu. Lexmark argumentował kiedyś w sądzie, że nieoficjalne mikrochipy umożliwiające używanie wkładów atramentowych innych firm naruszałyby ich prawa autorskie i byłyby nielegalne na mocy amerykańskiej ustawy DMCA. Na szczęście przegrali ten spór.

Dbanie o klienta czy o własny biznes?

W przeszłości firmy produkujące drukarki przedstawiały własne argumenty uzasadniające wysokie koszty oficjalnych wkładów atramentowych i chipów, które blokowały konkurencję.

Już w 2010 roku udzielając wywiadu amerykańskiemu portalowi Computer World przedstawiciel HP stwierdził, że ​​firma co roku wydaje miliardy dolarów na badania i rozwój atramentów. Podkreślając, że ten musi być tak opracowany, aby wytrzymywał wysokie temperatury zapewnić odpowiednie parowanie czy w ogóle był w stanie przejść przez dyszę wielkości jednej trzeciej ludzkiego włosa z prędkością 36000 kropli na sekundę. Po tym wszystkim powinien niemal natychmiast wyschnąć na papierze. Producenci twierdzą również, że drukarki stały się bardziej wydajne i zużywają mniej atramentu do drukowania, podczas gdy wkłady innych firm są mniej niezawodne.

Firmy stosujące mikrochipy w swoich wkładach atramentowych twierdzą, że tylko mikrochip może ustalać daty ważności, uniemożliwiając konsumentom używanie starszych wkładów atramentowych. Z pewnością jest coś w tych argumentach, ale nie wydają się one uzasadniać zaporowych kosztów tuszy do drukarek ani ograniczeń w korzystaniu z wkładów innych firm lub wkładów nadających się do ponownego napełniania.

Drukarka na abonament?

Skoro już omawiamy kwestię zamienników tuszy do drukarek HP, nietrudno w tym miejscu wspomnieć o najnowszym pomyśle firmy. Mowa oczywiście o planach abonamentowych, na tuszu do naszej drukarki. I o ile sam pomysł planów HP Instant Ink wydawać by się mogło, że nie jest niczym złym, gdyby nie ceny pakietu, zwłaszcza gdy sprawdzimy ile stron mamy możliwość do wydrukowania miesięcznie. Te często przewyższają koszty zakupu pojedynczego kartridża, z które przecież możemy drukować do woli.

O ile usługa ta jest obecnie dobrowolna, nie jest powiedziane, że w dłużej perspektywie firma nie będzie dążyła do stałego jej wdrożenia. Tą metodą nie tylko zablokuje możliwość kupowania zamienników do swoich atramentów, ale firma będzie mogła liczyć na jeszcze większy zysk związany z eksploatacją ich urządzeń. 

Czym kierować się przy wyborze zamienników:

Wybór zamiennika tuszu do drukarki może być wyzwaniem, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych marek. Oto kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni tusz dla swojej drukarki.

  • Cena i wydajność. Kupując zamiennik oczekujemy, że ten będzie tańszy od oryginalnego tuszu. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę jednostkową samego kartridża, ale także jego wydajność. Być może produkt oferowany przez inne firmy kosztuje tyle samo, ale umożliwia wydrukowanie niemal dwukrotnie większej ilości stron. Często warto przeliczyć tak zwany koszt wydruku pojedynczej strony, by poznać najbardziej opłacalną opcję.
  • Gwarancja Ważne jest by producent zamienników do drukarki oferował gwarancje na swoje produkty. Ta może obejmować darmową wymianę, w razie jakby zakupiony kartridż nie zadziałał. Niektórzy producenci poszerzają nawet zakres ochrony, na urządzenie, w którym ich produkt będzie używany. Oznacza to, że w razie uszkodzenia sprzętu spowodowanych nieoryginalnym tuszem, nie będziemy narażenie na konieczność zakupu nowej drukarki. 
  • Jakość wydruku. Mimo że chcemy zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych to na pewno nie na samej jakości naszych wydruków. Chcąc uniknąć wyblakłych zdjęć, czy nieczytelnego tekstu, musimy zakupić zamiennik charakteryzujący się jakością wydruku w porównaną z oryginalnymi tuszami. Nie ma co jednak ufać deklaracjom producentów, a lepiej zapoznać się z opiniami samych użytkowników, których w internecie znajdziemy na pewno sporo. Możesz również sprawdzić sam rodzaj tuszu oferowanego przez producenta. Dla przykładu tusze pigmentowe są bardziej odporne na rozmazywanie i blaknięcie, ale mogą nie dawać tak żywych kolorów, jak tusze barwnikowe.
  • Oczywiście kluczowym kryterium wyboru będzie również kompatybilność. Po prostu zakupiony kartridż musi pasować do posiadanej przez ciebie drukarki. Możesz sprawdzić informacje na opakowaniu, porównać oznaczenia samego pojemnika z atramentem, czy skorzystać z wyszukiwarki na stronie producenta. Warto też się upewnić, że kupowany zamiennik zadziała z najnowszymi wersjami oprogramowania, czy wymaga jego konkretnej wersji. Niestety producenci drukarek co chwile wprowadzają nowe metody blokowania zamienników, o czym już wspominałem wcześniej.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz jedną z najlepszych tanich drukarek, czy droższe urządzenie wielofunkcyjne, nie da się pominąć faktu, że będziesz potrzebować wkładów atramentowych. Jednak decyzja o tym, czy zdecydujesz się na oryginalny tusz, czy na zamiennik powinna zależeć wyłącznie od Ciebie.