Każdy nowy iPhone wygląda według ciebie tak samo? Tegoroczny iPhone 16 sprawi, że zmienisz zdanie

Design iPhone’a 16 znajduje się obecnie w centrum zainteresowania większości branżowych mediów, a to wszystko za sprawą jednego drobnego przecieku, dzięki któremu poznaliśmy wygląd tegorocznego flagowca marki Apple. Do sieci trafiło zdjęcie tzw. “dummy units”, czyli fikcyjnych egzemplarzy urządzenia – pozbawionych ekranu oraz podzespołów. To jednak wystarczyło, ponieważ na udostępnionej grafice można zauważyć 2, kluczowe dla konstrukcji smartfonu, modyfikacje.

iPhone 16 design – jakie zmiany trafią do nowego flagowca?

iPhone 16 premiera

Jeszcze niecałą dekadę temu na rynku roiło się od telefonów z fizycznym spustem migawki, umieszczonym typowo na jednej z krawędzi obudowy. Z czasem cała branża zaczęła rozwijać się w kierunku coraz bardziej minimalistycznych rozwiązań, czego rezultatem było porzucenie zbędnych klawiszy i – tak mogłoby się przynajmniej wydawać – dążenie do stworzenie smartfonu pozbawionego jakichkolwiek fizycznych przycisków.

Już w 2022 roku na Twitterze przewijała się masa informacji sugerujących, że Apple planuje wydać takie urządzenie, a w przyszłości być może nawet zrezygnować z portu USB do ładowania przewodowego (użytkownicy musieliby wtedy korzystać z indukcji). Tymczasem minęły dwa lata – mamy 2024 rok – a do sieci trafia przeciek sugerujący, że amerykańska marka zamierza dodać do swoich flagowców zupełnie nowy przycisk.

iPhone 16 zmiany design

Tym razem ma być to właśnie spust migawki, który będzie reagował na akcje użytkownika zarówno fizycznym, jak i wirtualnym mechanizmem. Oznacza to, że naciskając na klawisz palcem wymusicie wykonanie zdjęcia, natomiast przesuwają dłonią po jego powierzchni (w lewo lub w prawo) będziecie w stanie kontrolować poziom zbliżenia.

Wspomniany przeciek pojawił się na platformie X, a jego autorem jest użytkownik Sonny Dickson. To właśnie na jego profilu znalazły się zdjęcia prototypów niewydanego jeszcze iPhone’a 16.

iPhone 16 design – podstawowe modele w końcu się wyróżnią

iphone 16 design changes

To jednak nie wszystko, ponieważ bazowe wersje iPhone’a 16 otrzymają ciekawą zmianę designu. Na pleckach nowych flagowców znajdziemy nieco zmodyfikowany układ obiektywów, które tym razem zostaną ułożone wertykalnie – bezpośrednio jeden pod drugim.

Sam nie wiem, czy wygląda to lepiej niż w zeszłorocznym iPhonie 15, ale z całą pewnością nawet drobna zmiana w konstrukcji smartfonu jest dla Apple wystarczająco dobrą wymówką do wypuszczenia na rynek nowej serii etui ochronnych, które sprawdzą się jedynie w przypadku aktualnych wersji flagowca.

iPhone 16 leak

iPhone 16 kiedy premiera?

iPhone 16 trafi do sprzedaży pod koniec 2024 roku. Smartfon najprawdopodobniej zadebiutuje w połowie września, czyli w podobnym terminie do swoich poprzedników.

  • iPhone 16: wrzesień 2024 roku
  • iPhone 15: 12 września 2023 roku
  • iPhone 14: 7 września 2022 roku
  • iPhone 13: 14 września 2021 roku