iPhone 16 Ultra – kiedy premiera? Czy to koniec wersji Pro MAX? Sprawdź potencjalną cenę oraz układ aparatów flagowca

iPhone 16 Ultra może być najwyższym wariantem wśród przyszłorocznych flagowców amerykańskiej marki. Sprawdź, co już dzisiaj wiemy na temat jego potencjalnej specyfikacji oraz spodziewanej cenie.

iPhone 16 Ultra – kiedy premiera?

Smartfon amerykańskiej marki Apple

Jeżeli model Ultra wzbogaci przyszłoroczne portfolio produktów amerykańskiej marki, to z całą pewnością jego premierę zobaczymy jesienią. Bazując na poprzednich eventach Apple możemy spekulować, że omawiany flagowiec trafi do sprzedaży w połowie września. Tego samego dnia firma z Cupertino zaprezentuje także pozostałe warianty urządzenia (podstawowy model, wersja Plus oraz Pro), a także swoje nowe smartwatche (niemalże pewna wydaje się premiera Apple Watch’a SE 3).

Czy iPhone 16 Ultra zastąpi model Pro MAX?

Nowy smartfon marki Apple

Od około roku w sieci pojawiają się spekulacje sugerujące, że amerykańska marka ma w planach porzucenie modelu Pro MAX na rzecz zupełnie nowego wariantu. Mowa oczywiście o iPhonie Ultra, czyli urządzeniu mającym stanowić bezpośrednią konkurencję dla wszystkich topowych smartfonów na rynku. Premiera iPhone’a 15 miała być momentem, w którym wersja Ultra po raz pierwszy pojawi się w portfolio produktów Apple, ale okazało się, że firma z Cupertino ma nieco inne plany.

Oczywiście debiut iPhone’a 16 Ultra w przyszłym roku nie jest przesądzony, ale wydaje się to jak najbardziej prawdopodobne. Swoje spekulacje opieram przede wszystkim na przewidywaniach branżowego dziennikarza – Marka Gurmana – który już w 2022 roku zakładał, że model Ultra trafi kiedyś do sprzedaży. Istnieje również szansa na to, że omawiany flagowiec wcale nie zastąpi wersji Pro MAX, a jedynie poszszerzy linię smartfonów Apple o kolejny wariant.

Ile może kosztować iPhone 16 Ultra?

iphone 15 ultra

Przewidywanie dokładnej ceny iPhone’a 16 Ultra jest na ten moment niemalże niemożliwe. Wynika to głównie ze skomplikowanej sytuacji ekonomicznej oraz politycznej na świecie, która bezpośrednio wpływa na kwoty w jakich debiutują na rynku nowe urządzenia. Przykładowo w 2022 roku nikt nie spodziewał tak gigantycznych podwyżek podczas pokazu iPhone’a 14, a 12 miesięcy później niewiele osób zakładało, że jego następca (iPhone 15) będzie kosztował zauważalnie mniej od swojego poprzednika.

  • iPhone 16 Ultra | Spekulowana cena: 7199 złotych

Zakładając jednak, że model 16 Ultra trafi do sprzedaży i jednocześnie zastąpi wariant Pro MAX (co wydaje się prawdopodobne), to jego cena niemalże na pewno nie będzie niższa niż kwota, w której zadebiutował iPhone 15 Pro MAX. Smartfon kosztował wówczas 7199 złotych za wersję wyposażoną w 256 GB pamięci wewnętrznej.

iPhone 16 Ultra – potencjalna specyfikacja

iPhone 15 Ultra

Jedną z najciekawszych – i jednocześnie najdziwniejszych – plotek na temat iPhone’a 16 Ultra jest informacja sugerująca, że urządzenie otrzyma ogromny ekran o przekątnej 6.9-cala. Dla porównania tegoroczna wersja Pro MAX oferuje panel o wielkości 6.7-cala, a więc jeśli te spekulacje okażą się prawdziwie, to wątpię aby model Ultra całkowicie wyparł z rynku mniejszą dla siebie alternatywę.

Kolejne interesujące przecieki dotyczą konstrukcji flagowca, ponieważ najprawdopodobniej będzie on pierwszym smartfonem Apple bez jakichkolwiek fizycznych przycisków. Oznacza to, że wszystkie klawisze urządzenia (wliczając w to Action Button oraz przyciski do kontroli multimediów) zostaną zastąpione wirtualnymi odpowiednikami. Zamiast fizycznego mechanizmu użytkownicy otrzymają elementy haptyczne – odpowiadające na interakcję wibracją.

iPhone 16 Ultra niemalże na pewno zaoferuje także szereg rozwiązań połączonych ze sztuczną inteligencją jak np.: wbudowane aplikacje do generowania obrazu z tekstu lub usprawnione modele językowe. Taki kierunek rozwoju obrali najwięksi konkurenci marki (Qualcomm oraz Samsung), a więc nie sądzę, aby Apple zupełnie odpuściło rywalizację w tym aspekcie.

Niestety jak na razie nie wiemy zbyt wiele na temat kamery w nowym flagowcu, ale wśród wczesnych przecieków znalazła się informacja, która sugeruje, że na wyspie z aparatami znajdziemy aż 3 dodatkowe małe obiektywy. Ich działanie ma być powiązane z zaprezentowanymi niedawno goglami do rozszerzonej rzeczywistości – Apple Vision Pro.