Ta gra zmusza do zakupu nowego PC – podpowiadamy jaki komputer do Alan Wake 2

Zbliża się premiera długo wyczekiwanej drugiej odsłony przygód Alana Wake. Aż trudno uwierzyć, że pierwsza część debiutowała w 2010 roku. Remedy Entertainment długo kazało nam czekać na kontynuacje, mrocznych przygód pisarza. Standardowo już postanowiłem sprawdzić, ile musielibyśmy wydać na nowy zestaw, jeżeli chcielibyśmy cieszyć się płynną rozgrywką.

I choć do premiery gry dzieli nas niespełna tydzień to dalej nie wiemy zbyt dużo o najnowszej grze od Remedy. Kontynuacja kultowej gry sprzed ponad 13 lat ma być ponoć jeszcze bardziej mroczna. Według najnowszych doniesień Alan Wake II ma iść nawet w stronę pełnego survival horroru. Łącząc to z niektórymi mechanikami z pierwszej części, może nam się szykować naprawdę jeden z ciekawszych tytułów, który został wydany w tym roku. Jednak z pełną oceną gry będziemy musieli poczekać do jej premiery. 

Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy chcąc zagrać w Alana Wake 2 na premierę, musimy inwestować w nowego PC i ile musielibyśmy na niego wydać? Postanowiłem dokładnie zagłębić się w wymagania systemowe, by móc odpowiedzieć na to pytanie. Dodatkowo przygotowałem dla Was kilka propozycji zestawów, gotowych na płynną rozgrywkę.

Alan Wake 2 wymaga naprawdę mocnego PC

Zacznijmy od początku, czyli od wymagań sprzętowych. Te zostały opublikowane na tydzień przed premierą gry. Czyżby moje prośby zostały wysłuchane? Remedy nie tylko przedstawiło zalecane specyfikacje, ale też informuje nas o spodziewanej ilości klatek w każdym przypadku. Niestety taka przejrzystość nie jest czymś, czego doświadczamy często ze strony twórców gier. Podobnie jak w przypadku dodatku do Cyberpunka deweloper pokusił się również zaprezentować konfiguracje dla osób pragnących cieszyć się rozgrywką złączonymi opcjami śledzenia promieni, jednak te omówię trochę później. 

W sumie Remedy opisało aż 7 różnych zestawów, dopasowanych do różnych presetów graficznych. Zauważcie, że tylko w przypadku minimalnych ustawień zalecany procesor ma mniej niż osiem rdzeni. Co prawda w przypadku pozostałych konfiguracji wymieniany jest 5-letni układ Ryzen 7 3700X. Poniekąd może to sugerować optymalizację pod 8-rdzeniowe jednostki. Dla przypomnienia zarówno Xbox Series X, jak i PlayStation 5 korzystają właśnie z procesorów opartych na architekturze ZEN2. Można więc podejrzewać, że gra w wersji na komputery osobiste jest poniekąd przeportowaną wersją z konsol dlatego postawiono dokładnie na ten układ. Nawet w przypadku zalecanej ilości RAM deweloper nie przesadził. Przy obecnych cenach pamięci 16 GB wydaje się całkiem racjonalne. Oczywiście by móc cieszyć się płynną rozrywką, nasz komputer musi posiadać dysk SSD z przynajmniej 90 GB wolnej przestrzeni. Niestety nie otrzymaliśmy informacji czy Alan Wake 2 skorzysta z opcji DirectStorage, technologi przyspieszającej ładowanie poziomów, czy doczytywanie tekstur.

Niestety tutaj kończą się dobre informacje. Alan Wake 2 podobnie jak Cyberpunk 2077 Phantom Liberty to tytuł, który wymaga od nas wydajnej karty graficznej. Co więcej, nasz komputer musi być wyposażony w miarę nową konstrukcję. Gra niestety wymaga od naszego GPU by ten obsługiwał technologię Mesh Shaders wchodzącej w skład biblioteki DirectX 12 Ultimate. I choć nie dotyczy ona w żadnym stopniu Ray Tracingu, to poniekąd wymaga od nas posiadania układu obsługującego opcje śledzenia promieni. Niestety, oznacza to, że starsze konstrukcje jak choćby GeForce GTX serii 1000 czy nawet Radeony RX 5000 nie będą obsługiwane. Informacja o tym pochodzi bezpośrednio od samych twórców, choć wpis ten dość szybko został usunięty z platformy X (dawny Twiitter).

Zatem jakie karty polecają deweloperzy? W przypadku minimalnej specyfikacji mowa o RX 6600 bądź RTX 2060. Jednak mówimy tu wyłącznie o rozrywce w 30 klatkach na sekundę w rozdzielczości Full HD. Gdy liczymy na pełne 60 FPS, na ustawieniach średnich to musimy sięgnąć już po RTX 3060 czy RX 6600 XT. Natomiast w 1440p będziemy potrzebować RTX 3070 bądź RX 6700 XT. Co by nie mówić dość dziwne zestawienie. Polecanemu Radonowi przecież bliżej wydajnością do modelu RTX 3060 Ti. Pamiętajcie też, że cały czas mówimy o zalecanych konfiguracjach do gry  z wyłączonymi opcjami śledzenia promieni. By włączyć najwyższe ustawienia graficzne przy rozdzielczości 4K, deweloperzy zalecają, by nasz komputer został wyposażony w RTX 4070 czy RX 7800 XT. Porównanie obu kart graficznych znajdziecie na naszej stronie.

Alan Wake 2 obsługuje pełny path tracing

Jak już wspomniałem Remedy, podało również zalecane specyfikacje komputerów, jeżeli liczymy na rozgrywkę z włączonymi opcjami śledzenia promieni. Niestety Ray Tracing podnosi jeszcze bardziej wymagania dotyczące posiadanej karty graficznej.  Minimalnie według twórców ma nam wystarczyć RTX 3070 bądź RX 6800 XT. Jednak te karty mają zapewnić zaledwie 30 FPS w rozdzielczości FullHD. Dodatkowo nie mamy co liczyć na włączone opcje pełnego Path Tracingu. Czym jest ta technologia generowania obrazu, dokładnie objaśniłem w osobnym artykule, gdzie omawiałem ją na przykładzie Cyberpunk 2077. 

Cóż pełne śledzenie promieni ma jednak swoje wymagania. Licząc jednak płynne 60 klatek nawet w rozdzielczości Full HD Remedy zaleca by nasz komputer posiadał RTX 4070, a 4K RTX 4080. Podobnie jak w przypadku dodatku Phantom Liberty mówimy o konieczności włączenia technologii SuperSamplingu. Zresztą sami twórcy zalecają, by korzystać z tego rozwiązania niezależnie jaką kartę posiadamy w zainstalowaną w PC. Gra zapewnia obsługę zarówno dla FSR, jak i DLSS. Pamiętajmy też, że Alan Wake II jest kolejną grą, która otrzyma pełne wsparcie dla funkcji Ray Reconstruction wchodzącej w skład DSLL 3.5. Dzięki temu posiadacze kart NVIDII mogą liczyć na jeszcze bardziej realną oprawę wizualną.

Omówiliśmy już dokładnie wymagania sprzętowe, przyjrzyjmy się zatem zestawom, które dla was przygotowałem. Za cel postawiłem sobie rozgrywkę w minimum 60 FPS, co zapewne będzie tylko możliwe w niektórych przypadkach po włączeniu opcji supersamplingu. 

Jaki komputer do Alan Wake 2 – zestawy do rozgrywki w 1080p 

AMD

Najniższa cena zestawu ~3554,18 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~3802,89 zł

Standardowo przygotowałem dwa niemal bliźniacze zestawy. Jeden wykorzystuje procesor od AMD, drugi od Intela. W obu przypadkach postawiłem na najtańsze, minimum ośmiordzeniowe jednostki, które są zalecane przez deweloperów z Remedy. Dodatkowo poradzą sobie z innymi nowymi grami, jak np. Starfield czy nadchodzący Modern Warfare III. Komputery zostały sparowane z 16 GB pamięci RAM, DDR4 oraz 1 TB dyskiem SSD NVMe, który bez problemu pomieści system, jak i sporą bibliotekę gier. W przypadku karty graficznej postawiłem na taniego GeForca RTX 4060. Czemu? W sklepach znajdziemy te GPU już poniżej 1600 zł, czyli niemal w identycznej cenie jak RTX 3060 Ti. Jak udowodniły nasze testy, proponowana przez nas karta jest ok. 10% szybsza od modelu poprzedniej generacji, a dodatkowo obsługuje DLSS 3, dzięki, któremu możemy liczyć na znaczący przyrost ilości generowanych FPS.

Jaki komputer do Alan Wake 2 – zestawy do rozgrywki w 1440p

AMD

Najniższa cena zestawu ~6479,1 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~5804,22 zł

W tej droższej konfiguracji zaszło kilka zmian. Przede wszystkim postawiłem na wydajniejsze procesory. Dodatkowo biorąc pod uwagę niskie ceny kości RAM, postanowiłem zwiększyć jej ilość do 32 GB pamięci operacyjnej. Taki zabieg na pewno przedłuży żywotność proponowanego zestawu.

Największą zmianą w stosunku do poprzedniej proponowanej konfiguracji będzie jednak karta graficzna. Niestety – chcąc liczyć na płynną rozgrywkę w wyższej rozdzielczości, zmuszeni jesteśmy do zakupu sporo droższych układów. W tym przypadku postawiłem na rozwiązanie od NVIDII  – RTX 4070. Po raz kolejny głównym powodem jest pełne wsparcie dla najnowszych technologii od zielonych DLSS z funkcją generowania klatek.

Jaki komputer do Alan Wake 2 – zestawy do rozgrywki w 2160p

AMD

Najniższa cena zestawu ~10552,49 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~10682,83 zł

Jak wiemy po testach Cyberpunka 2077, RTX 4080, to najtańsza karta graficzna, która jest w stanie zapewnić płynną rozgrywkę (z DLSS) w rozdzielczości 4K i włączonym pełnym path tracingiem. Dokładnie ten układ polecają sami deweloperzy, dlatego postanowiłem trzymać się ich zaleceń po raz kolejny. Niestety tak drogie GPU odbija się na cenie całego zestawu. Jednak jeżeli chcemy cieszyć się najlepszą jakością wyświetlanego obrazu, to musimy niestety liczyć się z wysokimi kosztami. 

Skoro do zestawu trafiła tak droga karta, nie ma mowy o kompromisach w przypadku pozostałych komponentów wchodzących w skład naszego nowego PC. Jednak postawiłem na dwa odmienne procesory w proponowanych konfiguracjach. W przypadku rozwiązania od AMD – Ryzen 7 7800X3D – ośmiordzeniowa jednostka wyposażona w powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu. Jak udowodniły nasze testy jest to najszybszy procesor od “czerwonych” na platformę AM5, przeznaczony dla graczy. W przypadku Intela Core i7-14700KF. Ten nowy hybrydowy CPU wyposażony jest w osiem szybkich rdzeni Raptor Cove oraz dodatkowych dwanaście o wysokiej sprawności energetycznej – Gracemond. W obu przypadkach stawiam na pamięci DDR5, które ostatnimi czasy znacząco potaniała. By nie było potrzeby stosowania adapterów do zasilania karty graficznej, wybrałem zasilacz od MSI, zgodny ze standardem ATX 3.0, wyposażony we wtyczkę 16-PIN PCie 5.0

Jak widać – ceny zestawów znacząco różnią się od siebie. Przypominamy, że największą zaletą komputerów stacjonarnych jest ich uniwersalność. Przecież te nie tylko mogą służyć do rozrywki, ale i do pracy czy nauki. Mam nadzieję, że proponowane zestawy pomogą wam w podjęciu, co by nie mówić, wciąż niełatwych decyzji zakupowych. Jeżeli jednak koniecznie pragniecie zagrać w Alan Wake 2, pamiętajcie, że zawsze możecie sięgnąć po konsolowe wydanie gry. Ta będzie dostępna również na Xbox’ach Series oraz PlayStation 5