Najlepsze zestawy komputerowe – kwiecień 2024

Mimo że pierwszy kwietnia kojarzony jest z publikacją mniej poważnych treści, to do naszego comiesięcznego zestawienia” Polecanych zestawów komputerowych” podszedłem z pełną powagą. Więc jeżeli planujecie zakup nowego komputera, to dobrze się składa! Jak zwykle przygotowałem kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę. 

Sytuacja na rynku – kwiecień 2024

Marzec nie przyniósł większych zmian na rynku podzespołów PC. Tak naprawdę jedynym nowym komponentem, który zadebiutował w ubiegłym miesiącu był nowy flagowy procesor od Intela – Core i9 14900KS. Zgodnie z przewidywaniami układ ten może pochwalić się zegarem wynoszącym w trybach turbo 6,2 GHz. Konfiguracja nie uległa zmianie i dalej mamy do czynienia z 24 rdzeniowym układem w konfiguracji 8+16. Warto w tym miejscu wspomnieć o cenie. Nowa jednostka niebieskich kosztuje ok. 3300 zł. Jak łatwo się domyślić przepłacanie prawie 700 zł względem 14900K, nie jest w żaden sposób uzasadnione. Zwłaszcza że najnowszy układ Intela potrafi grzać się jeszcze bardziej i pobierać nawet 400 Wat energii. 

Dodatkowo pamiętajmy, że prawdopodobnie już w trzecim kwartale tego roku zadebiutują jednostki Core Ultra bazujące na architekturze Arrow Lake. Nowe procesory mają wykorzystywać socket LGA1800, oznacza to zatem koniec wsparcia dla LGA1700. Niestety informacji o najnowszych układach jest bardzo niewiele. Podobnie jak mobilne jednostki Meteor Lake, te mają być wyposażone w aż trzy rodzaje rdzeni. Plotki sugerowały również, że Intel ma zamiar całkowicie zrezygnować z obsługi Hyper Threadingu, a zamiast tego układ ma otrzymać dużo większość ilość mniejszych jednostek obliczeniowych. Cóż pozostaje nam czekać do jesieni.

W przypadku kart graficznych nie doczekaliśmy się żadnych nowości. Cóż po tak licznych premierach na początku roku nie ma co się dziwić. Na szczęście większość nowych modeli jest już dostępnych, a ich ceny pomału nawet spadają. Dzięki temu na promocjach możemy liczyć na poszczególne konstrukcje sprzedawane poniżej cen sugerowanych jak np. RTX 4070 TI super za 3699 zł, a nie za 3999. 

Co prawda na konferencji GTC NVIDIA zaprezentowała swoje nowe układy Blackwell. Jednak te zgodnie z oczekiwaniami na chwilę obecną, trafią wyłącznie do centrów obliczeniowych, czy z przeznaczeniem jako akceleratory do szkolenia sztucznej inteligencji. Co więcej, NVIDIA na chwilę obecną zbiera zamówienia, a pierwsze układy mają ponoć trafić do odbiorców za kilka miesięcy. Mając to na uwadze raczej trudno brać na poważnie plotki jakoby zieloni jeszcze w tym roku zaprezentowali nową generację przeznaczoną dla graczy. Pamiętajmy, że segment AI pozwala NVIDII na osiągniecie nawet kilkusetprocentowej marży, w tym samym czasie gdy rynek komputerów osobistych przeżywa kryzys, spowodowany wysokimi cenami podzespołów i szalejącą inflacją.

Również mamy mało plotek dotyczących nowszych konstrukcji od AMD. Trudno nawet przewidzieć czy czerwoni zdecydują się na prezentację nowych konstrukcji wykorzystujących architekturę RDNA4 pod koniec tego roku, czy może będą czekać do następnego. Na chwilę obecną jedyne plotki dotyczyły jednostek NAVI 48, czyli kart średniego segmentu. Potencjalny następca RX 7600 (XT) miałby zapewniać podobny poziom wydajności co RX 7900 XT czy nawet modele XTX. Pytanie, jak nowe układy graficzne Radeon będą wypadać pod względem obliczeń dotyczących Ray Tracingu, bo to jest ich największą bolączką w stosunku do układów NVIDII. Pamiętajmy jednak, że pod koniec tego roku AMD, zaprezentuje swoje najnowsze procesory ZEN5. Być może czerwoni po raz kolejny zdecydują się na zapowiedzenie zarówno jednostek centralnych, jak i nowych kart graficznych. Czas pokaże.

Dobór zestawów

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych, które zostały tak dobre, by odzwierciedlić realne różnice w wydajności poszczególnych konfiguracji. Dodatkowo postanowiliśmy dodać alternatywne karty graficzne przy każdej konfiguracji. Pozwoli Wam to w łatwy sposób dopasować prezentowany zestaw do Waszego budżetu. Szukając najlepszych promocji na GPU, sprowadźcie nasze zestawienie.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów – jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów.  

Jeśli jednak jesteście w stanie poradzić sobie z samodzielnym montażem nowego PC, możecie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych wybierając najtańsze oferty. Z tego względu postanowiliśmy zaprezentować produkty dostępne w trzech popularnych sklepach takich jak: X-kom, Sferis oraz MediaExpert. Mając możliwość udostępnienia Wam trzech linków, niwelujemy możliwość wystąpienia sytuacji, gdzie produkt przestaje być dostępny w jednym z punktów sprzedaży. 

Kwiecień 2024 -zestaw do 2000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~1792,82

Zaczynamy dość nietypowo. Pierwszym, najtańszym proponowanym zestawem jest konfiguracja korzystająca z zintegrowanej karty graficznej. Jednak układ Vega występujący w sześciordzeniowy procesorze AMD Ryzen 5 5600G pozwala na płynną rozgrywkę nawet w nowe tytuły. Co prawda nie możemy liczyć na wysokie ustawienia graficzne, czy opcje śledzenia promieni, jednak czy ktokolwiek oczekuje tego od komputera za niecałe 2 000 złotych? 

Procesor Ryzen 5600G

Zestaw został tak przygotowany, by w przyszłości bez problemu dołożyć do niego dedykowaną kartę graficzną pokroju RTX 3060 czy nawet taniego RX 6600. Nie musimy obawiać się w tym przypadku o zbyt słaby zasilacz, ponieważ za dostarczenie energii odpowiada wielokrotnie sprawdzona jednostka od Gigabyte o mocy 450 Watów i posiadający certyfikat 80 Plus Bronze. Całość została zamknięta w przewiewnej i taniej obudowie AEROCOOL PGS CS107, posiadającej aż trzy wentylatory domyślnie zainstalowane. Domyślna konfiguracja posiada 16 GB pamięci DDR4 oraz 1 TB dysk NVMe

Kwiecień 2024 – zestaw do 2000 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~2045,64

Najtańszy zestaw bazujący na procesorze Intela wykorzystuje, bardzo popularny procesor Core i3-12100F. Ta czterordzeniowa jednostka świetnie radzi sobie z grami. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny. 

Chcąc zmieścić się w założonym budżecie, poniekąd zmuszeni byliśmy skorzystać z leciwego już GeForca GT 1030. Jeśli jednak dysponujecie niewiele większym budżetem, naszym zdaniem warto od razu zdecydować się na wymianę tej karty graficznej. Nawet GTX 1050 Ti zapewni zauważalnie lepszą wydajność, choć radzilibyśmy swoją uwagę kierować w stronę nowszych jednostek takich jak GTX 1650, którego nawet kupimy taniej czy RX 6600

Pozostałe komponenty pozostały bez zmian w stosunku do pierwszej konfiguracji. Dalej stawiamy na 1 TB dysk od WD, zasilacz Gigabyte czy obudowę AEROCOOL.

Kwiecień 2024 – zestaw do 3000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~2910,03

Jakby ktoś jeszcze na początku tego roku powiedział mi, że za trzy tysiące złotych będzie można złożyć tak wydajny komputer do gier, to raczej bym nie uwierzył. Sześciordzeniowy procesor, mocna płyta główna na chipsecie B550, 16 GB pamięci RAM i Radeon RX 6600. Potrzebujecie czegoś więcej?

Konfiguracja ta bez problemu pozwoli odpalić wszystkie najnowsze tytuły, na dość wysokich ustawieniach graficznych. Jeżeli jednak zależałoby wam na opcjach śledzenia promieni to od razu radziłbym wymianę karty graficznej na RTX 3060, który to w tym przypadku będzie zauważalnie wydajniejszy. Wszystko zostało zamknięte w ładnej i dobrze wentylowanej obudowie KRUX Vako.

Kwiecień 2024 -zestaw do 3000 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~2837,81

Alternatywna konfiguracja, która wykorzystuje również sześciordzeniowy procesor, tym razem produkcji IntelaCore i5-12400F. Ta zmiana wymusiła na nas dobór nowej płyty głównej. Postawiliśmy na rozwiązanie od Gigabyte. B760M DS3H to wysoko oceniana budżetowa jednostka, która bez problemu poradzi sobie nawet z mocniejszymi procesorami, jeżeli chcielibyśmy w przyszłości rozbudować nasz zestaw. Posiada cztery sloty na pamięć RAM w standardzie DDR4, dwa dla dysków M2 czy 4 porty SATA. Pozostałe elementy komputera nie różnią się od tego co już dobieraliśmy w poprzednich zestawach. 

Kwiecień 2024 – zestaw do 4500 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~4354,06

Wyższy budżet pozwolił zaszaleć z konfiguracją. W tym przypadku postawiliśmy na nowy 10 rdzeniowy procesor od Intela. Jednostka Core i5-14400F, korzysta z hybrydowej konstrukcji, do naszej dyspozycji jest 6 wydajnych rdzeni Raptor Cove, oraz cztery dodatkowe Gracemont, mogące pochwalić się wysoką sprawnością energetyczną.  

W przypadku płyty głównej raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Gigabyte – model B760 DS3H. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą i lepiej chłodzoną sekcję zasilania. Pamiętajcie jednak, że może okazać sie konieczna aktualizacja BIOS, by płyta obsługiwała procesory 14 generacji. 

Największą zmianą, która wpływa na wydajność w grach, jest zastosowana karta graficzna. Postawiliśmy na RTX 4060, który to obecnie jest dostępny w rewelacyjnej cenie. Niestety w sklepach coraz trudniej znaleźć taniego RX 6700 XT, którego do tej pory polecaliśmy. Konstrukcje NVIDII polecamy użytkownikom, którym zwłaszcza zależy na włączonych opcjach śledzenia promieni w najnowszych grach. Dużym plusem będzie na pewno też wsparcie dla DLSS 3.0 i obsługa generatora klatek.

W przypadku zasilacza nasz wybór padł w stronę rozwiązania od Endorfy (dawne SIlentiumPC). Model Vero L5 dysponuje mocą 600 W oraz posiada certyfikat 85+ Bronze. Pozwoli on w przyszłości na modernizację zestawu o mocniejszy procesor czy kartę graficzną.

Kwiecień 2024 – zestaw do 4500 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~4369,28

Ta alternatywna konfiguracja, jest również dobrym przykładem, w jaki sposób można rozbudować proponowany wcześniej zestaw w cenie 3000 zł. Dalej wykorzystujemy płytę główną od Gigabyte B550 AORUS ELITE, która w tym przedziale cenowym jest bezkonkurencyjna.

Gigabyte B550 AORUS ELITE

Zmianie jednak uległ procesor, jak i karta graficzna. Ryzen 7 5800X to wydajna ośmiordzeniowa jednostka wykorzystująca architekturę ZEN3. Pozostałe komponenty są identyczne z wcześniej propionowym zestawem. Radeon RX6700, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk NVMe PCie 4.0 o pojemności 1 TB od Kingstona.

Kwiecień 2024 – zestaw do 7000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~6631,04

Dokładając kolejne 2000 zł do budżetu, dalej możemy liczyć na znaczący przyrost mocy. Proponowany zestaw wykorzystuje najwydajniejszy procesor do gier na platformę AM4- Ryzen 7 5800X3D. Jednostka ta posiada powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu, przez co bez problemu dorównuje, a często nawet przegania dużo droższe i nowsze jednostki. Po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zmianę zasilacza. Tym razem na 850 Watowy model Supremo FM5 od Endophy. Tak mocna jednostka pozwoli na bezproblemowe podłączanie nawet najmocniejszych kart graficznych.  

Ryzen 7 5800X3D

Postanowiliśmy zaproponować zestaw wyposażony w najnowszą kartę od NVIDII. Swoją uwagę skierowaliśmy na RTX 4070 Super, który zachwycił podczas premierowych testów. Szukając jednak alternatyw, to polując na promocje, w tej cenie bez problemu powinniśmy znaleźć nawet RX 6950 XT. Licząc jednak na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1440p z włączonym śledzeniem promieni, warto swoją uwagę skierować w stronę rozwiązania od zielonych.

Kwiecień 2024 – zestaw do 7000 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~7027,97

Kolejny proponowany przez nas zestaw, wykorzystuje nową jednostkę Intela Core i5- 14600KF. Ten hybrydowy procesor obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż czternaście rdzeni (6C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności w grach, nawet gdy sparujemy go z najmocniejszymi kartami graficznymi. 

W przypadku płyty głównej postawiliśmy po raz kolejny na konstrukcję od Gigabyte. Z790 D4 to podstawowa jednostka obsługująca pamięć DDR4. Dodatkowo model ten może pochwalić się trzema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA czy 2,5 Gbit LAN’em. Dzięki obecności układu Z790 na płycie głównej możemy pokusić się o podkręcenie układu Intela.

Kwiecień 2024 – zestaw do 9000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~8754,86

Postanowiłem dodać do naszego zestawienia dwa kolejne zestawy w wyższej kwocie, dla osób oczekujących najwyższej wydajności w grach. W przypadku rozwiązania bazującego na procesorze od AMD wybór był raczej oczywisty – Ryzen 7 7800X3D. Ta ośmiordzeniowa jednostka wyposażona w powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu, jak udowodniły nasze testy jest to najszybszy procesor od “czerwonych” na platformę AM5. Instalujemy go na płycie głównej B650 Gaming X AX. Za chłodzenie natomiast odpowiada wydajne AIO od Endorfy.

W przypadku karty graficznej postawiłem, również na debiutującego niedawno RTX 4070 Ti Super. Dzięki obecności 16 GB pamięci VRAM bez problemu możemy liczyć na płynną rozgrywkę nawet w rozdzielczości 4K. Karta obsługuje również DLSS3 z generatorem klatek.

Kwiecień 2024 – zestaw do 9000 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~9030,86

Ostatnim polecanym zestawem jest alternatywna konfiguracja w cenie 9000 wykorzystująca procesor od Intela.  Zestaw oparty został na 14. generacji procesorze Core i7-14700KF. Nowa I7 została wyposażona w aż 20 rdzeni. Co prawda ponownie mamy do czynienia z hybrydowym układem, jednak konfiguracja 8C+12c. Zestaw idealnie sprawdzi się nie tylko w nowych grach, ale również jako wydajna stacja robocza.

Karta graficzna pozostała bez zmian. Dalej polecam RTX 4070 Ti Super. Tak mocne komponenty wymagają porządnej jednostki zasilającej. Postawiliśmy na ENDORFY Supremo FM5 o mocy 850 Watów i posiadającej certyfikat sprawności  80 Plus Gold. Całość została zamknięta w przewianej obudowie ENDORFY Arx 500 Air wyposażonej w aż 5 wentylatorów.

Obecnie ceny podzespołów komputerowych są najniższe od dłuższego okresu. Z tego względu, jeżeli wciąż wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz.  

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku następnego miesiąca

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.