Najlepsze zestawy komputerowe – lipiec 2024

Planujesz zakup nowego komputera w najbliższym miesiącu? To dobrze się składa! Mamy początek miesiąca, a ja przygotowałem dla was kilka zestawów, które ułatwią wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę.

Lipiec, pierwszy miesiąc wakacji, przed nami. Przeważnie w tym okresie skupiamy się bardziej na wyjazdach i odpoczynku, w celach regeneracji naszych sił, niż na zakupie komputera. I choć zwykle nie oczekiwaliśmy w tym okresie również i premier sprzętowych to producenci postanowili nas zaskoczyć. Zatem czy warto czekać, czy może już teraz zdecydować się na modernizację swojego komputera?

Sytuacja na rynku – lipiec 2024

Zanim jednak przejdziemy do omówienia propozycji zestawów, przejdźmy do szybkiego podsumowania wydarzeń z ostatniego miesiące. Jak zapewne wiecie na początku czerwca odbywały się w Taiwanie targi Computex. Najważniejszą dla nas informacją z tego wydarzenia była zapowiedź nowych procesów od AMD przeznaczonych dla komputerów osobistych. Mowa oczywiście o jednostkach ZEN5, które w sklepach mają pojawić się już w lipcu.

Niestety dalej nie znamy konkretnej ceny, jak i nawet daty, kiedy miałoby to nastąpić. Według plotek debiut nowych jednostek może nastąpić nawet 31 lipca, więc czeka nas jeszcze miesiąc niepewności. Na chwilę obecną możemy co najwyżej spekulować o wydajności układów Ryzen 9000. Co prawda pierwsze przecieki już się pojawiają i te zwiastują nawet 35% przyrost mocy względem poprzedniej generacji. Jednak pamiętajmy, że przeważnie odnoszą się do pojedynczych testów wykonujących dość specyficzne instrukcje jak choćby szyfrowanie AES czy obliczenia FP64 i to w dość specyficznych benchmarkach jak AIDA64. 

Samo AMD podczas konferencji zapewniało, że nowe procesory mają być nawet o 16% szybsze od swoich poprzedników, dzięki usprawnieniom w IPC. Nie oznacza to, jednak że nawet takiej różnicy możemy się spodziewać w grach. Jednostki Ryzen 9000, które ukażą się w lipcu nie będą posiadały przecież pamięci 3Dcache. Czy zatem czeka nas powtórka z 2022 roku gdzie bardziej opłacało się do gier kupić Ryzena 5800X3D niż procesor na debiutującą platformę? Odpowiedź zapewne poznamy dopiero po premierze. Jednak czemu o tym wspominam?

Debiut nowych układów i dedykowanych do nich płyt głównych sprzyja obniżkom cen na bieżącą generację. Zjawisko to już obserwujemy od miesięcy. Dziś przecież Ryzen 7 7800X3D, którego okrzyknąłem najlepszym procesorem do gier, nie kosztuje ponad 2000 zł, a w okolicach 1500. Potaniały również 6- czy 8-rdzeniowe układ ZEN4. Dodajmy do tego promocje na płyty główne bazujące na chipsetach serii 600, które niebawem będą zastępowane nowymi, ale i droższymi modelami i szybko okaże się, że może to być najlepszy moment na zakup nowego komputera.

Najnowsze przecieki sugerują również dość optymistyczną ceną nowych procesorów. W jednym ze słoweńskich sklepów – Funtech, można już składać zamówienia przedpremierowe na nowe jednostki AMD. Najwydajniejszy i zarazem najdroższy ukłąd – Ryzen 9 9950X, ma kosztować 659,90 €. Czyżby zatem model ten w naszych sklepach zawitał w cenie poniżej 3000 zł? Byłby to mocny cios w stronę Intela, którego najwydajniejszy procesor Core i9 14900KS, jest wyceniany nawet 300 zł droższej. Pamiętajmy, że jednostka niebieskich jest bardzo gorąca i podczas obciążenia potrafi pobrać nawet 400 Watów energii. Pozostaje jednak czekać na oficjalną premierę, by poznać odpowiedz na najważniejsze pytanie, jak wypadnie zestawienie wydajności obu układów. Zestawiając ceny pozostałych procesorów dostępnych w Funtech, ceny prezentują sie następująco:

  • Ryzen 9 9950X – 659,90 € ~ 2900 zł
  • Ryzen 9 9900X – 499,90 € ~ 2150 zł
  • Ryzen 7 9700X – 399,90 € ~ 1720 zł
  • Ryzen 5 9600X – 309,90 € ~ 1330 zł

Niestety na Computexie nie doczekaliśmy się zapowiedzi nowych kart graficznych czy to od AMD, Intela czy NVIDII. Na nowe informacje przyjdzie nam zapewne czekać już do września, To właśnie na ten miesiąc planowane jest wydarzenie Intel Innovation, na którym zastaną zapowiedziane desktopowe procesory Core Ultra drugiej serii. Przypominam, że Meteor Lake zadebiutował tylko w laptopach.

Podsumowując lipiec, może okazać się dobry miesiącem do robienia zakupów nowych komputerów, pod warunkiem że trafimy na odpowiednie promocje i nie musimy posiadać sprzętu najnowszej generacji.

Dobór zestawów

Przygotowałem dla was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych, które zostały tak dobre, by odzwierciedlić realne różnice w wydajności poszczególnych konfiguracji. Pozwoli  to Wam w łatwy sposób dopasować prezentowany zestaw do posiadanego budżetu. 

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów – jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów.  

Jeśli jednak jesteście w stanie poradzić sobie z samodzielnym montażem nowego PC, możecie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych wybierając najtańsze oferty. Z tego względu postanowiliśmy zaprezentować produkty dostępne w trzech popularnych sklepach takich jak: X-kom, Sferis oraz MediaExpert. Mając możliwość udostępnienia Wam trzech linków, niwelujemy możliwość wystąpienia sytuacji, gdzie produkt przestaje być dostępny w jednym z punktów sprzedaży. 

Lipiec 2024 -zestaw do 2000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~1832,68

Zaczynamy dość nietypowo. Pierwszym, najtańszym proponowanym zestawem jest konfiguracja korzystająca z zintegrowanej karty graficznej. Jednak układ Vega występujący w sześciordzeniowy procesorze AMD Ryzen 5 5600G pozwala na płynną rozgrywkę nawet w nowe tytuły. Co prawda nie możemy liczyć na wysokie ustawienia graficzne, czy opcje śledzenia promieni, jednak czy ktokolwiek oczekuje tego od komputera za niecałe 2 000 złotych? 

Procesor Ryzen 5600G

Zestaw został tak przygotowany, by w przyszłości bez problemu dołożyć do niego dedykowaną kartę graficzną pokroju RTX 3060 czy nawet taniego RX 6600. Nie musimy obawiać się w tym przypadku o zbyt słaby zasilacz,  ponieważ za dostarczenie energii odpowiada sprawdzona jednostka od Deepcool o mocy 500 Watów. Całość została zamknięta w przewiewnej i taniej obudowie LOGIC ATOS ARGB, posiadającej aż trzy wentylatory domyślnie zainstalowane. Domyślna konfiguracja posiada 16 GB pamięci DDR4 oraz 1 TB dysk NVMe

Lipiec 2024 – zestaw do 2000 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~2042,68

Najtańszy zestaw bazujący na procesorze Intela wykorzystuje, bardzo popularny procesor Core i3-12100F. Ta czterordzeniowa jednostka świetnie radzi sobie z grami. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny. 

Chcąc zmieścić się w założonym budżecie, poniekąd zmuszeni byliśmy skorzystać z leciwego już GeForca GT 1030. Niestety proponowany procesor Intela nie posiada zintegrowanej karty graficznej. Jeśli jednak dysponujecie niewiele większym budżetem, naszym zdaniem warto od razu zdecydować się na wymianę tej karty graficznej. Nawet GTX 1050 Ti zapewni zauważalnie lepszą wydajność, choć radzilibyśmy swoją uwagę kierować w stronę nowszych jednostek takich jak GTX 1650, czy RX 6600. 

Pozostałe komponenty pozostały bez zmian w stosunku do pierwszej konfiguracji. Dalej stawiamy na 1 TB dysk NVMe, zasilacz Deepcool czy obudowę LOGIC. 

Lipiec 2024 – zestaw do 3000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~2848,68

Czy za trzy tysiące złotych będzie można złożyć tak komputer do gier, który poradzi sobie z nowymi grami? Jak najbardziej. Sześciordzeniowy procesor, mocna płyta główna na chipsecie B550, 16 GB pamięci RAM i Radeon RX 6600. Potrzebujecie czegoś więcej?

Konfiguracja ta bez problemu pozwoli odpalić wszystkie najnowsze tytuły, na dość wysokich ustawieniach graficznych w rozdzielczości 1080p. Jeżeli jednak zależałoby wam na opcjach śledzenia promieni to od razu radziłbym wymianę karty graficznej na RTX 3060, czy nowszego RTX 4060, który to w tym przypadku będzie zauważalnie wydajniejszy ale i droższy. Wszystko zostało zamknięte w ładnej i przewiewnej obudowie KRUX Vako. 

Lipiec 2024 -zestaw do 3000 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~2755,78

Alternatywna konfiguracja, która wykorzystuje również sześciordzeniowy procesor, tym razem produkcji IntelaCore i5-12400F. Ta zmiana wymusiła na nas dobór nowej płyty głównej. Postawiliśmy na rozwiązanie od Gigabyte. B760M DS3H to wysoko oceniana budżetowa jednostka, która bez problemu poradzi sobie nawet z mocniejszymi procesorami, jeżeli chcielibyśmy w przyszłości rozbudować nasz zestaw. Posiada cztery sloty na pamięć RAM w standardzie DDR4, dwa dla dysków M2 czy 4 porty SATA. Pozostałe elementy komputera nie różnią się od tego co już dobieraliśmy w poprzednich zestawach. 

Lipiec 2024 – zestaw do 4500 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~4286,74

Wyższy budżet pozwolił zaszaleć z konfiguracją. W tym przypadku postawiliśmy na nowy 10 rdzeniowy procesor od Intela. Jednostka Core i5-14400F, korzysta z hybrydowej konstrukcji, do naszej dyspozycji jest 6 wydajnych rdzeni Raptor Cove, oraz cztery dodatkowe Gracemont, mogące pochwalić się wysoką sprawnością energetyczną.  

W przypadku płyty głównej raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Gigabyte – model B760 DS3H. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą i lepiej chłodzoną sekcję zasilania. Pamiętajcie jednak, że może okazać sie konieczna aktualizacja BIOS, by płyta obsługiwała procesory 14 generacji. 

Największą zmianą, która wpływa na wydajność w grach, jest zastosowana karta graficzna. Postawiliśmy na RTX 4060, który to obecnie jest dostępny w rewelacyjnej cenie. Niestety w sklepach coraz trudniej znaleźć taniego RX 6700 XT, którego do tej pory polecaliśmy. Konstrukcje NVIDII polecamy użytkownikom, którym zwłaszcza zależy na włączonych opcjach śledzenia promieni w najnowszych grach. Dużym plusem będzie na pewno też wsparcie dla DLSS 3.0 i obsługa generatora klatek.

W przypadku zasilacza nasz wybór padł w stronę rozwiązania od Endorfy (dawne SIlentiumPC). Model Vero L5 dysponuje mocą 600 W oraz posiada certyfikat 85+ Bronze. Pozwoli on w przyszłości na modernizację zestawu o mocniejszy procesor czy kartę graficzną.

Lipiec 2024 – zestaw do 4500 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~4149,64

Ta alternatywna konfiguracja, jest również dobrym przykładem, w jaki sposób można rozbudować proponowany wcześniej zestaw w cenie 3000 zł. Dalej wykorzystujemy płytę główną od Gigabyte B550 AORUS ELITE, która w tym przedziale cenowym jest bezkonkurencyjna.

Gigabyte B550 AORUS ELITE

Zmianie jednak uległ procesor, jak i karta graficzna. Ryzen 7 5800X to wydajna ośmiordzeniowa jednostka wykorzystująca architekturę ZEN3. Pozostałe komponenty są identyczne z wcześniej propionowym zestawem.

Lipiec 2024 – zestaw do 7000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~6540,01

Dokładając kolejne 2000 zł do budżetu, dalej możemy liczyć na znaczący przyrost mocy. Proponowany zestaw wykorzystuje najwydajniejszy procesor do gier na platformę AM4- Ryzen 7 5800X3D. Jednostka ta posiada powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu, przez co bez problemu dorównuje, a często nawet przegania dużo droższe i nowsze jednostki. Po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zmianę zasilacza. Tym razem na 850 Watowy model Supremo FM5 od Endophy. Tak mocna jednostka pozwoli na bezproblemowe podłączanie nawet najmocniejszych kart graficznych.  

Ryzen 7 5800X3D

Postanowiliśmy zaproponować zestaw wyposażony w najnowszą kartę od NVIDII. Swoją uwagę skierowaliśmy na RTX 4070 Super, który zachwycił podczas premierowych testów. Szukając jednak alternatyw, to polując na promocje, w tej cenie bez problemu powinniśmy znaleźć nawet RX 6950 XT. Licząc jednak na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1440p z włączonym śledzeniem promieni, warto swoją uwagę skierować w stronę rozwiązania od zielonych.

Lipiec 2024 – zestaw do 7000 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~6938,54

Kolejny proponowany przez nas zestaw, wykorzystuje nową jednostkę Intela Core i5- 14600KF. Ten hybrydowy procesor obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż czternaście rdzeni (6C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności w grach, nawet gdy sparujemy go z najmocniejszymi kartami graficznymi. 

W przypadku płyty głównej postawiliśmy po raz kolejny na konstrukcję od Gigabyte. Z790 D4 to podstawowa jednostka obsługująca pamięć DDR4. Dodatkowo model ten może pochwalić się trzema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA czy 2,5 Gbit LAN’em. Dzięki obecności układu Z790 na płycie głównej możemy pokusić się o podkręcenie układu Intela.

Lipiec 2024 – zestaw do 9000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~8704,53

Postanowiłem dodać do naszego zestawienia dwa kolejne zestawy w wyższej kwocie, dla osób oczekujących najwyższej wydajności w grach. W przypadku rozwiązania bazującego na procesorze od AMD wybór był raczej oczywisty – Ryzen 7 7800X3D. Ta ośmiordzeniowa jednostka wyposażona w powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu, jak udowodniły nasze testy jest to najszybszy procesor od “czerwonych” na platformę AM5. Instalujemy go na płycie głównej B650 EAGLE AX. Za chłodzenie natomiast odpowiada wydajne AIO od Endorfy.

W przypadku karty graficznej postawiłem, również na debiutującego niedawno RTX 4070 Ti Super. Dzięki obecności 16 GB pamięci VRAM bez problemu możemy liczyć na płynną rozgrywkę nawet w rozdzielczości 4K. Karta obsługuje również DLSS3 z generatorem klatek.

Lipiec 2024 – zestaw do 9000 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~9180,8

Ostatnim polecanym zestawem jest alternatywna konfiguracja w cenie 9000 wykorzystującą procesor od Intela.  Zestaw oparty został na 14. generacji procesorze Core i7-14700KF. Nowa I7 została wyposażona w aż 20 rdzeni. Co prawda ponownie mamy do czynienia z hybrydowym układem, jednak konfiguracja 8C+12c. Zestaw idealnie sprawdzi się nie tylko w nowych grach, ale również jako wydajna stacja robocza.

Karta graficzna pozostała bez zmian. Dalej polecam RTX 4070 Ti Super. Tak mocne komponenty wymagają porządnej jednostki zasilającej. Postawiliśmy na ENDORFY Supremo FM5 o mocy 850 Watów i posiadającej certyfikat sprawności 80 Plus Gold. Całość została zamknięta w przewianej obudowie ENDORFY Arx 500 Air wyposażonej w aż 5 wentylatorów.

Obecnie ceny podzespołów komputerowych są najniższe od dłuższego okresu. Z tego względu, jeżeli wciąż wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz.  

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku następnego miesiąca

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.