iOS 18 to jeszcze iOS czy już Android? Sprawdziłem wszystkie nowe funkcje tegorocznej aktualizacji na iPhone’y

Jeszcze kilka lat temu system iOS można było opisać kilko słowami: stabilny, wydajny, zamknięty. Pierwsze dwa straciły nieco na wartości po aktualizacji, która trafiła do użytkowników w 2022 roku. Szesnasty duży update oprogramowania wiązał się bowiem z wieloma błędami, na które narzekali zarówno użytkownicy, jak i branżowi dziennikarze.

Po zainstalowaniu aktualizacji niektórzy właściciele iPhone’ów mieli problemy z poprawnym działaniem ekranu oraz nadmiernym drenażem baterii. Stabilność iOS’a została więc jednoznacznie podważona, choć nadal trudno mu było odmówić wydajnego działania. Premiera kolejnej odsłony oprogramowania nie przyniosła tak dużej ilości kontrowersji, jednak podprogowo zaczęła upodabniać system marki Apple do konkurencyjnego Androida.

iOS 17 wprowadził bowiem znacznie szersze możliwości konfiguracji poszczególnych elementów nakładki, co jak dotąd było charakterystyczną funkcją urządzeń opartych na oprogramowaniu od Google. Nowości zaprezentowane w ramach bety tegorocznego iOS’a 18 zdradzają, że firma z Cupertino zamierza kontynuować ten kierunek rozwoju. Nowa wersja systemu zaoferuje więc znacznie więcej opcji związanych z personalizacją wyglądu nakładki.

iOS 18 kiedy premiera?

Zacznę jednak od zupełnie podstawowej kwestii, czyli samej premiery oprogramowania. Finalna wersja iOS’a 18 niemalże na pewno zostanie zaprezentowana podczas pokazu nowych iPhone’ów, natomiast same flagowce pojawią się na rynku we wrześniu. Dokładna data debiutu iPhone’a 16 nie została jeszcze ogłoszona, jednak bazując na dotychczasowych ruchach Apple, możemy zakładać, że urządzenie trafi do sprzedaży w drugiej połowie miesiąca.

 • iOS 18 | Spodziewana data premiery: druga połowa września
 • iOS 17 | Spodziewana data premiery: 18 września
 • iOS 16 | Spodziewana data premiery: 12 września

Jak wziąć udział w programie Beta systemu iOS 18?

Każda kolejna wersja systemu iOS jest testowana w ramach próbnych wersji oprogramowania. Programy Beta można podzielić na dwa rodzaje:

 • open beta (dla wszystkich użytkowników, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w testach),
 • developer beta (w założeniu jest ona dostępna jedynie dla osób posiadających konto deweloperskie, czyli koderów i twórców aplikacji).

W poprzednim roku dostęp do deweloperskich wersji beta został zmodyfikowany, dzięki czemu aktualnie są one otwarte dla wszystkich użytkowników. W celu przetestowania iOS’a 18 wystarczy, że otworzysz ustawienia na swoim smartfonie, a następnie przejdziesz do zakładki Uaktualnienia Beta (Ogólne -> Uaktualnienia -> Uaktualnienia beta). Następnie wybierz program iOS 18 Developer Beta i zaktualizuj telefon.

Jeżeli wspomniana opcja nie pojawiła się na twoim iPhonie od razu, to przejdź na stronę dla deweloperów, a następnie zaloguj się do witryny przy użyciu swojego Apple ID. Wystarczy, że wybierzesz zakładkę „Account” widoczną po prawej stronie na poniższym zrzucie ekranu.

Po zalogowaniu do serwisu będziesz musiał zaakceptować formularz, który wyświetli się na ekranie. Dostęp do bety powinien pojawić się jako następstwo tych działań, jednak może to wymagać wcześniejszego zresetowania telefonu.

Które modele iPhone’ów dostaną aktualizację?

Poniżej znajdziesz listę wszystkich modeli, które otrzymają tegoroczną aktualizację do iOS’a 18. Należy przy tym nadmienić, że update trafi również na, niewydanego jeszcze, iPhone’a 16 oraz wszystkie jego warianty.

 • iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max
 • iPhone 15, iPhone 15 Plus
 • iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 14, iPhone 14 Plus
 • iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 13 mini, iPhone 13
 • iPhone SE (3rd gen)
 • iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 mini, iPhone 12
 • iPhone SE (2nd gen)
 • iPhone 11 Pro, 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XR, XS oraz XS Max

Wszystkie nowe funkcje systemu iOS 18

Możliwość modyfikowania siatki aplikacji

iOS kontra Android

Pierwsza z nowości wyda się naprawdę śmieszna, szczególnie dla użytkowników urządzeń opartych na Androidzie. iOS 18 wprowadzi bowiem możliwość… Zmiany położenia ikon aplikacji na ekranie głównym. Oprogramowanie przeznaczone na smartfony marki Apple było do tej pory na tyle hermetycznym systemem, że nawet tak błahe kwestii zostały odgórnie zaplanowane przez programistów czuwających nad jego rozwojem.

Zmiana koloru ikon aplikacji

iOS 18 wszystkie nowe funkcje

Kolejną drobnostką wprowadzoną w tegorocznej aktualizacji będzie możliwość modyfikowania kolorów ikon aplikacji. Przyznam szczerze, że nie jestem fanem tego typu rozwiązań, a edytowanie designu skrótów programowych kojarzy mi się raczej z tanimi, androidowymi luncherami.

Przeprojektowane centrum sterowania

iOS 18 kiedy premiera

Nowe centrum sterowania (czyli menu z funkcjami wyświetlającymi się na twoim iPhonie po przeciągnięciu palcem w dół ekranu) dostało odświeżony interfejs oraz dodatkowe opcje konfiguracji. Użytkownicy otrzymają więc dostęp do nowych grup funkcji, a także możliwość dodawania do centrum sterowania aplikacji uwierzytelnionych firm.

Na stronie Apple widnieje również komunikat o opcji szybkiego “rejestrowania treści przeznaczonych do opublikowania w serwisach społecznościowych”. Zakładam więc, że w pasku dostępu znajdziesz – na przykład aparat uruchomiony bezpośrednio z poziomu aplikacji Instagram. Poszczególne elementy w centrum sterowania będzie można modyfikować, a konkretniej zmieniać ich układ, rozmiar oraz tworzyć nowe zestawy funkcji.

Elementy sterujące na ekranie blokady

Użytkownicy będą mogli modyfikować ikony wyświetlane na ekranie blokady. W praktyce oznacza to, że sam określisz, do jakich aplikacji systemowych chcesz mieć dostęp z poziomu zablokowanego telefonu.

Zmodyfikowany wygląd aplikacji Zdjęcia

aplikacja zdjęcia na systemie iOS 18

Aplikacja Zdjęcia przeszła sporą metamorfozę, choć z całą pewnością nie pogubisz się podczas jej obsługi. Galeria otrzymała uproszczony widok z układem siatki oraz nowe kolekcje tematyczne, które gromadzą określone fotografie bez konieczności tworzenia albumów. Apple dodało do niej również widok karuzeli (wyświetlający najważniejsze informacje oraz ulubione osoby, zwierzęta, miejsca i inne obiekty – widok będzie codziennie aktualizowany) oraz funkcje autoodtwarzania podczas przeglądania biblioteki zdjęć.

Nowe animacji w aplikacji Wiadomości

Kolejna funkcja jest żywcem ze… Została najprawdopodobniej zainspirowana jedną z opcji dostępnych w aplikacji Messenger. Mowa o możliwości dodawania efektów wizualnych do wiadomości tekstowych. Wkrótce będziesz mógł więc na przykład wzbogacić swoją wiadomość o spóźnieniu do pracy animacją… A chociażby eksplozji.

Obsługa technologii RCS przez aplikację Wiadomości

Technologia RCS umożliwi wysyłanie bogatszych, pod kątem multimediów, wiadomości do użytkowników innych smartfonów niż te od marki Apple. Jest raczej jedna z tych drobnych funkcji, o których nie będziesz myślał na co dzień.

Wiadomości satelitarne

Domyślna aplikacja do wysyłania wiadomości otrzyma możliwość przesyłania komunikatów przy pomocy łącza satelitarnego. Nie będę jednak poświęcał zbyt wiele miejsca tej funkcji, ponieważ na ten moment polscy użytkownicy iPhone’ów nie mogą nawet skorzystać z opcji wykonywania satelitarnych połączeń alarmowych.

Funkcja Alarmowe SOS (łącze satelitarne) jest dostępna w: Australii, Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, Luksemburgu, Nowej Zelandii, Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz USA.

Drobne poprawki w aplikacji Poczta

iOS 18 modele

Poczta to kolejna z domyślnych aplikacji systemu iOS, która otrzyma kilka drobnych udoskonaleń. Wśród nich znajdą się:

 • wbudowana kategoryzacja (porządkująca i sortująca wiadomości e-mail na kilka domyślnie skonfigurowanych grup),
 • widok streszczenie (który pozwoli szybko sprawdzić aktualnie najważniejsze informacje na twoim mailu).

Odświeżone Safari

Przeglądarka internetowa od Apple otrzyma poprawki w trybie Reader oraz nową funkcję Highlights. Dodane opcje pozwolą na tworzenie skrótów artykułów oraz otrzymają możliwość np. szybkiego przesłuchania utworu artysty, którego dotyczy czytany tekst. Tryb Reader przeprojektowano natomiast w taki sposób, by wyeliminować wszystkie zbędne elementy rozpraszające uwagę czytelnika.

Nowa aplikacja Passwords

iOS 18 przechowywanie haseł

Passwords to w teorii zupełnie nowa aplikacja, jednak w praktyce jej działanie – oraz funkcjonalność – zostanie oparte o znany większości użytkowników Pęk kluczy. W skrócie będzie to więc program gromadzący hasła oraz kody weryfikacyjne do zapisanych przez ciebie witryn.

Dodatkowo otrzyma on jednak opcję powiadamia użytkowników o typowych niedopatrzeniach, na przykład hasłach zbyt łatwych do zgadnięcia czy używanych wielokrotnie, a także o hasłach już wykradzionych.

Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa 

ukryj aplikację system iOS 18

iOS 18 umożliwi konfigurowanie parametrów dostępu poszczególnych aplikacji do danych zgromadzonych na twoim telefonie. Dodatkowo właściciele iPhone’ów otrzymają możliwość ukrywania oraz blokowania programów. Oznacz to, że informacje wyświetlane przez takie aplikacje pozostaną niewidoczne dla osoby, która aktualnie używa twojego smartfonu. Otwarcie zablokowanych programów będzie możliwości dopiero po przejściu do niewidocznego folderu ze wszystkimi wskazanymi przez ciebie tytułami.

Kilka mniejszych usprawnień

 • W aplikacji Mapy na iOS 18 użytkownicy otrzymają dostęp do szlaków w parkach narodowych na terenie… USA. Niestety prawdopodobieństwo powstania analogicznej funkcji w odniesieniu do polskich rezerwatów przyrodę jest minimalne.
 • Na iOS 18 ma pojawić się Tryb Gry, który większość użytkowników Androida zapewne bardzo dobrze kojarzy. Nowa funkcja umożliwi poprawę wydajności urządzenia oraz ustabilizowanie jakości wyświetlanego obrazu podczas ogrywania tytułów z App Store’a.
 • Apple Pay ma zaoferować nowe sposoby płacenia, w tym korzystanie z punktów lojalnościowych i dostęp do rat z wybranych kart. Funkcja Tap to Cash umożliwia przesyłanie i odbieranie Apple Cash poprzez zbliżenie dwóch iPhone’ów.
 • Funkcja SharePlay w Apple Music pozwoli wielu użytkownikom na jednoczesne sterowanie muzyką odtwarzaną z HomePoda, Apple TV czy zewnętrznego głośnika Bluetooth. Nic wielkiego – szczególnie jeśli korzystasz ze znajomymi z tej samej aplikacji muzycznej. Podoba funkcja jest dostępna np. dla użytkowników Spotify.
 • Aplikacja Notatki automatycznie rozwiąże formuły i równania matematyczne oraz umożliwi zwijanie sekcji i wyróżnianie istotnych treści (czyli rozumiem, że kalkulator nie będzie mi już więcej potrzebny?).
 • Aplikacja Dziennik wprowadzi nowy widok informacji, ułatwiający śledzenie celów dotyczących wpisów oraz przeszukiwanie i sortowanie wspomnień.
 • Kalendarz zyska dodatkową integrację z aplikację Przypomnienia.
 • Aplikacja Dom na iOS 18 dostanie funkcję zapewnienia dostępu gościnnego, ułatwiającą zarządzanie uprawnieniami gości do akcesoriów inteligentnego domu.

Apple Intelligence będzie rewolucją, która może cię ominąć

To jednak nie wszystko, ponieważ zdecydowanie najważniejsze nowości mają trafić do właścicieli topowych modeli z 2023 oraz 2024 roku. Firma z Cupertino zapowiedziała bowiem szereg narzędzi oparty na sztucznej inteligencji, które zgromadzone zostały pod hasłem Apple Intelligence. Jakie dokładnie możliwości zaoferuje SI od Apple?

 • Redagowanie tekstów przy pomocy narzędzia do modyfikacji tonu treści w odniesieniu do określonego przez ciebie kontekstu.
 • Opcja generowania obrazów na podstawie fraz kluczowych przy użyciu wbudowanego modelu od Apple.
 • Lepsze zarządzenia wiadomościami i powiadomieniami oraz tryb Nie rozpraszaj, który odfiltruje wszystkie zbędne komunikaty i wyświetli jedynie najważniejsze w tym momencie treści.
 • Możliwość rejestrowania, transkrybowania i streszczania rozmów głosowych.
 • Tworzenie emoji w oparciu o wytyczne tekstowe.
 • Wyszukiwanie zdjęć na podstawie ich opisów oraz generowanie historii wideo na podstawie zdjęć.
 • Funkcja Clean Up, która wykryje elementy niepasujące do fotografii, a później je z niej usunie.
 • Poprawiona SIRI z możliwością przeszukiwania rządzenia podczas wykonywania zadań.
 • Dostęp do zasobów wiedzy czatbota ChatGPT od Open AI.

Jest jednak pewien drobny problem. Nie wszyscy właściciele iPhone’ów dostaną dostęp do tych klczuwycbh opcji, związanych z rozwojem SI. Na ten moment wiemy, że Apple Intelligence trafi jedynie na iPhone’a 15 Pro oraz iPhone’a 15 Pro MAX.

Zakładam, że wszystkie funkcje pojawią się również na tegorocznych smartfonach amerykańskiej marki, czyli iPhonie 16, iPhonie 16 Plus, iPhonie 16 Pro oraz iPhonie 16 Pro MAX. Przyznam jednak, że nie będę ani trochę zaskoczony, jeśli okaże się, że bazowe wersje urządzenia nie będą mogły obsługiwać funkcji związanych z Apple Intelligence.