Serial Harry Potter na HBO Max – kiedy premiera? Sprawdź, co wiemy. Obsada, fabuła, zmiany, ciekawostki

Harry Potter to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych postaci we współczesnej popkulturze. Przygody młodego czarodzieja śledziły miliony osób na całym świecie. Najpierw na stronicach powieści, a następnie w serii filmów zrealizowanych przez wytwórnie Warner Bros. W niedalekiej przyszłości kolejne pokolenie widzów będzie mogło zapoznać się z tą niezwykłą historią, a to za sprawą serialu telewizyjnego, który powstaje na zlecenie HBO Max. Co o nim wiemy? Sprawdźcie.

Harry Potter na HBO Max – o czym opowie serial?

Co nie powinno być dla nikogo dużym zaskoczeniem, serial opowie nam ponownie historię Harry’ego Pottera, który wraz z przyjaciółmi, m.in. z Ronem Weasley’em i Hermioną Granger, będzie zmuszony do stawienia czoła czarnoksiężnikowi Voldemortowi. Oczywiście to ogromne uproszczenie historii zawartych w siedmiu tomach sagi Harry Potter, bowiem jest to również znakomita opowieść o przyjaźni, lojalności, odwadze i poświęceniu.

W oficjalnym komunikacie HBO Max zapowiadającym serial mogliśmy przeczytać, że pierwszy w historii serial telewizyjny Harry Potter ma być wierną adaptacją kultowych książek?

Jak mamy to rozumieć? Nieco światła rzuca na to J.K. Rowling – autorka powieści o Harrym Potterze i twórczyni “Świata Czarodziejów”, która będzie ściśle współpracować przy serialu HBO.

Zaangażowanie Maxa w zachowanie integralności moich książek jest dla mnie ważne i nie mogę się doczekać bycia częścią tej nowej adaptacji, która pozwoli na uzyskanie stopnia głębi i szczegółowości, na jaki pozwala tylko długometrażowy serial telewizyjny – J.K. Rowling

Możemy zatem śmiało założyć, że serial przedstawi nam dodatkowe historie i wydarzenia, które z wiadomych ograniczeń nie mogły trafić do filmów. Oprócz J.K. Rowling role producentów wykonawczych serialu będą pełnić Neil Blair i Ruth Kenley-Letts. Co więcej, również David Heyman (producent wykonawczy wszystkich ośmiu części filmu) został zaproszony do projektu, ale wciąż trwają rozmowy na ten temat.

Serial Harry Potter potrwa 10 lat?

Początkowo spekulowano, że każdy tom opowieści o młodym czarodzieju otrzyma swój własny sezon, co pozwoliłoby zamknąć serial w 7 seriach. Tymczasem okazuje się, że nieco inny plan mają włodarze HBO Max. David Zaslav – CEO Warner Bros. Discovery, stwierdził w jednym z wywiadów, że:

Przez 10 kolejnych lat ludzie będą oglądać Harry’ego Pottera na Max.

Oznacza to, że najprawdopodobniej poszczególne tomy zostaną rozbite na więcej niż jeden sezon. Warto tu przypomnieć, że podobny los spotkał już 7. tom sagi – Harry Potter i Insygnia Śmierci, którego oryginalna, filmowa adaptacja została podzielona na dwie części, które ukazały się kolejno w 2010 i 2011 roku.

Serial Harry Potter – obsada? Czy możemy liczyć na powroty?

Co wiemy o obsadzie serialu Harry Potter? Jednocześnie bardzo dużo i niewiele. Włodarze HBO nie ukrywają, że ma być to zupełnie nowe rozdanie, a więc zarówno kluczowe postacie jak Harry, Ron czy Heromina, jak i drugoplanowe zostaną powierzone zupełnie nowym aktorom. Z oczywistych względów do swoich ról nie powrócą Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley) i Emma Watson (Hermiona Granger). Co jednak z pozostałymi bohaterami, jak choćby: profesor McGonagall, profesor Snape, Hagrid czy profesor Dumbledore?

Od premiery ostatniej części z filmowej serii minęła już ponad dekada i niestety spora część obsady zmarła. Nie ma z nami już Richarda Harrisa, który jako pierwszy wcielał się w postać Dumbledora. Zastępujący go od trzeciej części filmów Michael Gambon, zmarł niedawno, we wrześniu 2023 roku. Nie żyją już również Alan Rickman (Snape) oraz Robert Coltrane (Hagrid). Mało prawdopodobny jest także powrót Maggie Smith jako profesor McGonagall, Heleny Bonham Carter jako Bellatrix Lestrange czy Ralpha Fiennesa jako Voldemorta.

Spekuluje się, że Tom Felton (odtwórca roli Draco Malfoya) pojawi się w serialu, tym razem jednak jako Lucjusz Malfoy, czyli swój filmowy ojciec.

Pytany o swój potencjalny udział w serialu Daniel Radcliffe stanowczo zaprzecza. W jednym z wywiadów aktor przyznał, że nie jest zainteresowany powrotem do “Świata Czarodziejów” i jego pojawienie się, nawet tylko jako postaci pobocznej w serialu, może w nim tylko niepotrzebnie namieszać.

Rozumiem, że starają się zacząć od nowa i jestem pewien, że ktokolwiek to zrobi, będzie chciał odcisnąć na tym swoje piętno i prawdopodobnie nie będzie chciał kombinować, jak wcisnąć do tego starego Harry’ego – Daniel Radcliffe.

Kiedy premiera serialu Harry Potter na HBO Max?

Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o konkretnej dacie premiery serialu Harry Potter na HBO Max. Spekuluje się jednak, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem twórców, to debiutu pierwszego sezonu możemy się spodziewać w okolicach 2025 – 2026 roku. Pocieszający jest jednak fakt, że kolejne sezony serialu powinny lądować na platformie HBO Max stosunkowo szybko i regularnie.

Nie tylko Harry Potter – kolejne seriale (i nie tylko) w drodze

Harry Potter zainicjował powstanie całego uniwersum “Świata Czarodziejów”. Dzięki temu mogliśmy obejrzeć trylogię “Fantastycznych zwierząt”, w której skład wchodziły:

  • Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016)
  • Fantastyczne zwierzęta i Zbrodnie Grindelwalda (2018)
  • Fantastyczne zwierzęta i Tajemnice Dumbledore’a (2022)

Ogromny potencjał, jak tkwi w świecie czarodziejów pokazała również gra Hogwarts Legacy, która nie tylko zdobyła uznanie prasy, ale również znakomicie się sprzedała. Wystarczyły zaledwie 2 tygodnie od premiery, aby Dziedzictwo Hogwartu trafiło do 12 milionów graczy. Zresztą trwają już prace nad kontynuacją Hogwarts Legacy, natomiast włodarze Warnera nie ukrywają, że chcą stworzyć z tego nową markę, wykraczającą poza gry wideo.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się tu stworzenie kolejnego serialu. Warto przy tym podkreślić, że historia Hogwarts Legacy została osadzona dokładnie w 1890 roku, a więc na około 100 lat przed wydarzeniami z pierwszego tomu powieści Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Pozwoliłoby to nam zobaczyć Świat Czarodziejów w zupełnie innych czasach.

To na razie wszystko, co wiemy o serialu Harry Potter, możecie być jednak pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje, to powyższy wpis zostanie zaktualizowany.