Polski death metal w serialu na Disney Plus! Ten zespół zrobił to już drugi raz

Polska muzyka metalowa jest na świecie bardzo popularna. Na tyle, że utwór jednego z zespołów pojawił się w serialu dostępnym na Disney Plus.

Już dawno mówiło się, że polski metal, a szczególnie jego ekstremalne odmiany są jednym z najlepszych towarów eksportowych naszego kraju. Niegdyś Vader, Hate czy Christ Agony, współcześnie Behemoth i Decapitated to nazwy, które kojarzone są w tym środowisku niemal w każdym zakątku świata. Świadczą o tym międzynarodowe trasy koncertowe, sprzedaż płyt i merchu na globalnym rynku czy też obecność w nieco mniej kojarzonych z brutalną muzyką miejscach. Idealnym przykładem jest najnowszy sezon serialu Extraordinary, który od 6 marca dostępny jest w serwisie Disney Plus. W jednym z odcinków możemy usłyszeć utwór Hello Death, pochodzący a najnowszego albumu Cancer Culture, który został wydany w 2022 roku. W piosence możemy usłyszeć gościnnie Tatianę Shmayluk z ukraińskiego Jinjer.

Gdzie usłyszeć Decapitated w serialu na Disney Plus?

Jeśli chcecie zobaczyć, gdzie dokładnie została użyta muzyka polskiego zespołu, musicie włączyć 6 odcinek 2 sezonu Extraordinary. Fragment Hello Death pojawia się na początku tuż przed czołówką oraz 12 minucie i 12 sekundzie tego samego epizodu.

Zespół sam też pochwalił się tym faktem na swoim profilu na Facebooku.

Post zespołu Decapitated

Nie pierwszy raz metal gości w kinie

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy utwór Decapitated pojawia się w serialu. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku polskiego filmu Ukryta sieć, który dostępny jest na Amazon Prime Video. W końcówce filmu możemy usłyszeć Just a Cigarette, również pochodzący z albumu Cancer Culture.

Ciekawie wyglądał także występ kultowego Slayera w programie Viva La Bam, który był emitowany w telewizji lata temu. Bam Margera, którego możemy znać np. z występów w Jackass zaprosił weteranów metalu na swoje urodziny, aby zagrali koncert w ogrodzie przed jego domem. Fragmenty występu pojawiły się w programie.

Jednak chyba jednym z najsłynniejszych i najbardziej (dziwnych?) przykładów jest występ zespołu Cannibal Corpse ze sztandarowym utworem Hammer Smashed Face w filmie Ace Ventura Psi Detektyw. Sam Jim Carrey zresztą wielokrotnie podkreślał, że jest wielkim fanem ekstremalnego grania, a Cannibal Corpse to jeden z jego ulubionych zespołów. I tu ciekawostka oraz kolejny polski akcent, członkiem i jednym z założycieli zespołu jest Paul Mazurkiewicz, urodzony w USA perkusista polskiego pochodzenia.

Oczywiście podobnych przykładów jest więcej, jednak nie będę mówił tutaj o filmach, które opowiadają historię zespołów czy zjawisk muzycznych, takich jak np. Władcy Chaosu, Airheads, Metal Lords czy Brud.