Assassin’s Creed: Shadows (RED). Data premiery, rozgrywka, zwiastun, cena, edycja kolekcjonerska. Wszystko, co wiemy o grze

Sprawdź, co już wiemy na temat Assassin’s Creed Shadows, czyli grze Ubisoftu, która do tej pory była znana pod kodową nazwą RED.

Gracze na całym świecie bardzo długo czekali na moment, kiedy seria Assassin’s Creed przeniesie nas do czasów feudalnej Japonii. Teraz ich marzenia powoli się spełniają za sprawą Assassin’s Creed Red, a właściwie jak się okazało, Assassin’s Creed Shadows, ponieważ pod taką nazwą ukaże się kolejna gra z uwielbianej serii Ubisoftu. Co już wiemy na jej temat? Sprawdź.

Data premiery

To już pewne. Assassin’s Creed Shadows pojawi się na rynku 15 listopada 2024 roku. Gra będzie dostępna na PC oraz konsolach PS5 i Xbox Series X/S. Gra będzie dostępna w polskiej wersji językowej (napisy).

Czym będzie Assassin’s Creed Shadows?

Assassin’s Creed Shadows to kolejna po Mirage duża gra Ubisoftu opowiadająca o zakonie skrytobójców. Jeśli chodzi o rozgrywkę to zdecydowanie więcej podobieństw będzie do wydanej w 2020 roku Valhalli niż wspomnianego wcześniej Mirage. Takie przypuszczenia można mieć ze względu na wypowiedź Marca-Alexisa Cote, który pełnił funkcję dyrektora kreatywnego oraz producenta we wcześniejszych odsłonach serii. Powiedział on wprost, że Shadows to “przyszłość naszych gier RPG z otwartym światem w Assassin’s Creed”. Jak wiemy, Mirage było pewnego rodzaju powrotem do korzeni i bardziej zamkniętą przygodową grą akcji niż tytułem RPG. Stąd właśnie bliższe porównanie do Valhalli.

Tak jak wspominałem we wstępie, akcja gry zabierze nas do Azji. Podczas rozgrywki wcielimy się w dwóch bohaterów. Będzie to czarnoskóry samuraj imieniem Yasuke oraz Naoe, fikcyjna bohaterka szkolona przez swojego ojca na shinobi. Co ważne, w trakcie rozgrywki będziemy mogli się między nimi swobodnie przełączać, sami decydując, kim rozegramy daną misję. Każdy z nich otrzyma także specjalnie dedykowane aktywności poboczne. Wiemy także, że jedną z najważniejszych postaci w opowieści będzie dobrze nam już znany z AC: Valhalla oraz AC: Mirage Basim. Ważną informacją jest także to, że Yasuke to prawdziwa postać historyczna. Pochodzący z Afryki samuraj trafił do Japonii w 1579. Będzie to jednocześnie pierwszy bohater w serii Assassin’s Creed, który ma swój odpowiednik w historii.

W grze będą występowały także pory roku. Specjalny system jest możliwy dzięki silnikowi graficznemu Anvil. W ten sposób, w zależności od okresu, będziemy świadkami np. kwitnięcia roślin na wiosnę, wysokiej trawy latem, spadających liści na jesień oraz zamarzniętych zbiorników wodnych, kiedy nadejdzie zima. W zależności od pory roku zmieniać ma się także zachowanie NPC. Mapa gry została podzielona na kilka regionów. Dostępne będą także specjalne punkty odpowiadające za szybką podróż.

Potwierdziły się także informacje mówiące o tym, że podobnie jak Assassin’s Creed Valhalla, gra będzie rozwijana po premierze. Może o tym świadczyć przygotowywana przez Ubisoft przepustka sezonowa, która zapewni dostęp nie tylko do dodatkowej zawartości kosmetycznej, ale także pozwoli na zapoznanie się z dwoma dodatkami fabularnymi. Jej koszt przewidziany jest na 40 dolarów.

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje na temat Assassin’s Creed Shadows musimy poczekać do czerwca. Wówczas odbędzie się kolejna edycja imprezy Ubisoft Forward, podczas której deweloper na pewno przedstawi nieco więcej informacji na temat produkcji i być może będziemy mogli zobaczyć materiały z rozgrywki.

Ceny i edycje

Wraz z opublikowaniem premierowego zwiastuna dla gry Assassin’s Creed: Shadows ruszyła także możliwość składania zamówień przedpremierowych. Dzięki temu poznaliśmy ceny oraz zawartość poszczególnych edycji.

Edycje Assassin's Creed Shadows

Edycja Standardowa

 • Podstawowa wersja gry na wybraną platformę
 • Misja “Psom na pożarcie” (zamówienie przedpremierowe)

Cena:  289,90 zł na PC, 349,99 zł na Xbox Series X/S oraz 349 zł na PS5.

Edycja Złota

 • Podstawowa wersja gry na wybraną platformę
 • Przepustka sezonowa, która daje dostęp do nadchodzących DLC oraz dodatkowej misji od dnia premiery
 • 3 dni wczesnego dostępu

Cena: 439,90 zł, 489,99 zł na Xbox Series X/S oraz 489 zł na PS5.

Edycja Ultimate

 • Podstawowa wersja gry na wybraną platformę
 • Przepustka sezonowa, która daje dostęp do nadchodzących DLC oraz dodatkowej misji od dnia premiery
 • 3 dni wczesnego dostępu
 • Pakiet postaci Sekiryu (wyposażenie i broń dla bohaterów, bestia Sekiryu, Smoczy Ząb)
 • Pakiet kryjówki Sekiryu
 • 5 punktów umiejętności
 • Filtr Czerwonego Smoka dla Trybu Fotograficznego

Cena: 539,90 zł, 579,99 zł na Xbox Series X/S oraz 579 zł na PS5.

Edycja kolekcjonerska

W przypadku serii Assassin’s Creed nie mogło być inaczej i dostępna jest także Edycja Kolekcjonerska, która zawiera mnóstwo ciekawych elementów.

Edycja kolekcjonerska Assassin's Creed Shadows
 • Gra w Edycji Ultimate z całą jej zawartością na wybraną platformę
 • Figurka z postaciami Naoe i Yasuke
 • Steelbook
 • Artbook
 • 2 litografie
 • Rzeczywistych rozmiarów tsuba katany Naoe
 • Mapa świata
 • Wiszący zwój z Kredem
Wiszący zwój z Kredem z edycji kolekcjonerskiej Assassin's Creed Shadows Tsuba katany Naoe z edycji kolekcjonerskiej Assassin's Creed Shadows Steelbook z edycji kolekcjonerskiej Assassin's Creed Shadows Mapa świata z edycji kolekcjonerskiej Assassin's Creed Shadows Figurka z edycji kolekcjonerskiej Assassin's Creed Shadows Artbook z edycji kolekcjonerskiej Assassin's Creed Shadows

Edycja Kolekcjonerska gry Assassin’s Creed: Shadows została wyceniona na 279,99 euro, co w przeliczeniu po aktualnym kursie daje kwotę około 1200 zł.