Jak cofnąć aktualizację Windows 10/11? To prostsze niż myślisz, sprawdź

Aktualizacja Windows pojawia się co najmniej raz na miesiąc. Niestety, nie zawsze zmienia system na lepsze. Ba! Czasem nawet potrafi znacznie pogorszyć sytuację. Co wtedy? Po prostu ją cofnij — pokażę Ci, jak to zrobić.

Trefna aktualizacja Windows? Wycofaj się z niej!

Microsoft to firma, która zaskoczy czasem na plus, a czasem na minus. Niestety — to drugie zdarza się znacznie częściej. Zwłaszcza gdy dochodzi do aktualizacji. Czy jest ona mniejsza, czy większa, zawsze okazuje się, że — obrazowo rzecz opisując — dodawane są dwie nowe rzeczy, ale trzy już istniejące zostają zepsute. Nie jest to złośliwość czy też czarny PR, ale po prostu fakty. Niestety.

Dlatego jeśli masz system Windows 10 lub Windows 11 i skorzystasz z Windows Update w celu zaktualizowania go, możesz mieć nieprzyjemną niespodziankę. Jak bardzo nieprzyjemną? Cóż, to zależy od tego, co zostało popsute przez Microsoft. Czasem może przestać działać drukarka, innym razem aplikacja lub gra, usługa sieciowa — po prostu wszystko jest możliwe.

Jeśli Twój system Windows został zaktualizowany i spostrzegasz, że coś jest nie tak — możesz powrócić do poprzedniego stanu. W jaki sposób? Oto sposoby dla Windows 10 i Windows 11.

Jak cofnąć aktualizację Windows 10?

W przypadku Windows 10 wejdź do systemowych Ustawień, a następnie do działu Aktualizacja i zabezpieczenia. Tam znajdziesz opcję o nazwie Wyświetl historię aktualizacji. Wybierz ją, a opcję Odinstaluj aktualizację.

aktualizacja Windows

Zostaną wyświetlone wszystkie zainstalowane aktualizacje. Kliknij lewym przyciskiem myszki na tej, która powoduje problemy (ponieważ przy każdej jest data wprowadzenia, nie będzie problemów ze znalezieniem odpowiadającej za kłopoty), a następnie prawym i wybierz Odinstaluj.

Po przeprowadzeniu desinstalacji konieczny będzie restart systemu.

Jak cofnąć aktualizację Windows 11?

Sposób postępowania przy Windows 11 jest niemal identyczny, jak przy Windows 10. Czyli — wchodzimy w Ustawienia, wybieramy Historia aktualizacji, a następnie Odinstaluj aktualizacje.

aktualizacja Windows

W kolejnym okienku wybierz aktualizację, którą chcesz usunąć, zaznacz w menu kontekstowym opcję Odinstaluj — i gotowe. W ten sposób powrócisz do sprawnie działającego systemu.

Aktualizacja Windows — o czym należy pamiętać?

Gdy Microsoft wypuszcza nową aktualizację, nie wprowadzaj jej od razu. Odczekaj parę dni i zobacz, co będą pisać o niej serwisy technologiczne. Wprowadź ją dopiero wówczas, gdy wszystko będzie w porządku. A jeśli nie — po prostu ją zignoruj. Zaoszczędzisz sobie czasu i nerwów.