Windows 10. Jak usunąć hasło? Jak logować się do systemu bez hasła? Sprawdź

Hasło to zabezpieczenie systemu przed osobami niepożądanymi. Jednak jeśli używasz go tylko w domu, konieczność każdorazowego wpisania hasła do wyszukiwarki jest na dłuższą metę nużąca. Jak usunąć hasło z Windows 10 lub Windows 11? Czy jest to w ogóle możliwe?

Skąd bierze się hasło do systemu?

Za każdym razem, gdy instaluje się system Windows, korzystasz do tego albo z konta Microsoft, albo też musisz założyć konto lokalne. Co ciekawe, można obejść ten warunek, ale w tym celu maszyna, na której instalujesz Windows, musi być odcięta od internetu. Jeśli jednak użyjesz któregoś z kont, konieczność wpisania hasła pojawia się za każdym jej włączeniem.

Jak usunąć hasło i zamiast ekranu logowania widzieć od razu swój pulpit? Zacznę od tego, że można o tym pomyśleć, gdy ma się pewność, że nikt niepowołany nie będzie mieć dostępu do naszych plików. O ile w domu to całkowicie zrozumiałe, o tyle w biurze czy firmie nie jest wskazane. Dlatego poniższą poradę przeznaczam dla użytkowników domowych.

Jak usunąć hasło do systemu Windows 10?

Usunięcie hasła logowania nie jest specjalnie trudnym procesem. Jeśli się na to zdecydujesz, zaloguj się na konto z uprawnieniami administratora. Następnie wykonuj kolejno następujące czynności:

  • wciśnij kombinację klawiszy Windows + R
  • wpisz netplwiz i zatwierdź Enterem
Jak usunąć hasło
  • wybierz na liście konto, które nie będzie musiało wpisywać hasła
  • odznacz checkbox pokazany na poniższym zrzucie ekranu
  • podaj nazwę użytkownika i hasło, a potem jeszcze raz hasło
  • zatwierdź zmiany, wybierając Zastosuj, a następnie OK
Jak usunąć hasło

I to właśnie sposób na to, jak usunąć hasło z systemu Windows 10 oraz Windows 11. Jednak uwaga, czasami ta metoda może nie działać. W innych sytuacjach pokazuje się dziwne zjawisko, konto użytkownika zostaje zdublowane. Podczas uruchamiania systemu widać wówczas dwa takie same konta, z których jedno nie wymaga logowania, wystarczy na nie kliknąć.

Oczywiście nie jest to dokładnie to, o co nam chodziło, jednak w takim przypadku i tak zaoszczędzamy czas. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mechanizm netplwiz nie sprawdza poprawności hasła. Jeśli więc wpiszesz je niepoprawnie, traktuje konto jako nowe i takie ad hoc tworzy. No cóż, nic, póki co na to nie poradzimy.