Zestawy komputerowe do edycji zdjęć – wejdź w świat cyfrowej fotografii

Choć wydawać by się mogło, że dziś programy do cyfrowej obróbki zdjęć nie mają dużych wymagań, nie jest to do końca prawdą. Dalej odpowiednio skonfigurowana stacja robocza pomoże CI znacząco przyspieszyć cały proces edycji obrazów. Jednak na co zwrócić uwagę kupując nowy komputer z myślą o zastosowaniu w programach graficznych?  

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się profesjonalnie obróbką zdjęć, czy dopiero zaczynasz, w tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zbudować odpowiedni komputer dla grafika. 

Od czego zacząć? 

Raz jeszcze przypomnę, podczas składania nowego komputera, zakupu laptopa, monitora czy nawet myszy, kluczowym aspektem jest przede wszystkim określenie budżetu. To właśnie on determinuje, w jaki poziom wydajności możemy celować. Niestety najwydajniejsze komputery, które pozwalają na łatwą obróbkę zdjęć, są dość drogie. Warto jednak odróżnić pracę profesjonalną od amatorskiej czy hobby. Jeśli komputer do edycji obrazów jest narzędziem pracy, warto potraktować go jako inwestycję, która się opłaci. W drugim przypadku, jeśli dopiero próbujesz swoich sił w tej dziedzinie, to nie powinieneś kupować sprzętu „na rozwój”, jeśli nie jesteś pewien, że jest to obszar dla Ciebie. 

Oprogramowanie i jego wymagania 

Choć programów do cyfrowej obróbki zdjęć jest naprawdę dużo, to tak naprawdę liczą się dwa. Mowa oczywiście o Photoshop oraz Lightroom od Adobe. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie te dwie aplikacji zdominowały rynek i stanowią standard w świecie cyfrowej edycji zdjęć. Obojętnie czy zdecydujesz się na skorzystanie z tych aplikacji, czy z innych być może darmowych odpowiedników zawsze zwróć uwagę na ich wymagania systemowe. Te mogą stanowić dobrą podstawę, zwłaszcza gdy składasz nowy komputer w dość mocno ograniczonym budżecie. 

Składamy komputer do edycji zdjęć – na co zwrócić uwagę? 

Znasz już swój budżet oraz wiesz, jakie wymagania ma program, z którego będziesz korzystał. Przyszła pora by wybrać odpowiednie komponenty do twojego nowego PC. 

Procesor i chłodzenie 

W przeciwieństwie do programów do obróbki wideo, edycja zdjęć nie wykorzystuje w tak dużym stopniu wielordzeniowych układów. Jednak pamiętajmy, że wymagania będą rosły wraz z rozdzielczością edytowanych obrazów. Mimo upływu lat dalej większość aplikacji stawia na pojedyncze rdzenie. Z tego względu powinno Ci zależeć, by te były jak najszybsze. To właśnie z tego powodu układy Intela przez lata były polecane jako najlepsze w zastosowaniach profesjonalnych przy obróbce zdjęć. Na szczęście jednostki AMD najnowszych generacji doganiają już procesory “niebieskich” i mogą stanowić dobrą, często tańszą alternatywę. Jakich różnic możemy się spodziewać? 

Dobry podgląd w wydajność systemów do edycji fotografii dają testy w PudgetBench udostępnionych przez Puget Systems. Łatwo zauważymy, że obojętnie czy mówimy o Photoshopie, czy Lightroomie, najwyższą wydajność osiągają jednostki wyposażone w rdzenie o najwyższym taktowaniu. Jednak różnice wcale nie są tak wysokie, jakich doświadczaliśmy choćby w przypadku programów do edycji wideo. Z tego względu polecam zakup układów wyposażone w min. 6 rdzeni i z odpowiednio wysokim zegarem.

Wybierając procesor nie można zapomnieć też o jego odpowiednim chłodzeniu. Musimy pamiętać, że większość najwydajniejszych układów jest dostarczana bez radiatora w kartonie. Co prawda wybór konstrukcji na pewno będzie zależał od waszego budżetu, jednak musicie zdawać sobie sprawę, że ma ona ogromny wpływ na wydajność. Nieodpowiednio schłodzony procesor nie osiągnie tak wysokiego taktowania, a z czasem jego zegar zacznie się obniżać, co spowoduje utratę wydajności. A przecież chcemy tego uniknąć.  

Pamięć RAM 

O ile w przypadku procesora nie musimy kupować najdroższych układów, to dobierając ilość pamięci RAM, nie powinniśmy oszczędzać. Pamiętajmy, że obrazy, które edytujemy, powinny być w formacie nieskompresowanym, tak zwanym RAW. Te jednak są dość duże. Poniższa tabela pokazuje przybliżony rozmiar zdjęć zależnie od parametrów, w jakich zostały wykonane. Te dotyczą rozdzielczości oraz palety barw. 

Megapiksele 8-bit kolor 10-bit kolor 16-bit kolor 32-bit kolor 
8 MP 24 MB 30 MB 48 MB 96 MB 
12 MP 36 MB 45 MB 72MB 144MB 
16 MP 48 MB 60 MB 96 MB 192MB 
20 MP 60 MB 75 MB 120MB 240 MB 

Na pierwszy rzut oka wartości te wydają się niewielkie. Trzeba mieć na uwadze, że to waga samego zdjęcia. Każda warstwa i twoje działanie zwiększą ilość zajętej pamięci operacyjnej. Na przykład, edytując obraz, zawsze możesz cofnąć 20 działań, ale jak myślisz, gdzie są one zapisywane? Oczywiście, że w RAM-ie. Miejsce w pamięci systemowej zajmują również dodatkowe czcionki, pędzle, tekstury czy tła. A co, jeżeli chciałbyś zwiększyć ilość kroków, które możesz cofnąć?  

I choć minimalna ilość pamięci do wygodnej pracy z Photoshopem i Lightroomem i jednocześnie otwartą na komputerze przeglądarką wynosi 16 GB, to poszedłbym o krok dalej. Nie będzie przesadą jak powiem, że przy obecnych cenach RAM, powinniśmy celować w minimum 32 GB. 

W przypadku doboru pamięci należy również zwrócić uwagę na prędkość modułów. Wysoka częstotliwość oraz niskie opóźnienia zainstalowanych modułów przyspieszy działanie komputera jako całości i pozwoli szybko załadować dane do pamięci RAM. Nie ma jednak co popadać w skrają przesadę. W przypadku modułów DDR4 wystarczą kości pracujące efektywnym taktowaniem na poziomie 3600 MHz, a DDR5 ok. 6000 MHz. 

Jaka karta graficzna? 

Nowoczesne karty graficzne tworzone są głównie do pracy w środowisku 3D, więc ich moc, jeśli chodzi o przetwarzanie obrazów dwuwymiarowych, jest mocno przeceniana. Nawet podstawowe modele z najnowszych serii doskonale radzą sobie obróbką nawet z ciężkich zdjęć. Dodatkowo liczba funkcji obsługiwanych przez same karty graficzne nie jest tak duża, jakby się mogła wydawać.  

Zwróć uwagę, że cześć rozwiązań dostępnych w programach Adobe i nie tylko coraz częściej korzysta z pomocy sztucznej inteligencji. I o ile te nie bazują na chmurze, to być może lepiej będą działać na układach danego producenta. Przeglądając jednak testy na portalu Pudget System zauważymy, że nie ma zbyt dużej różnicy w wydajności pomiędzy poszczególnymi kartami graficznymi AMD, NVIDII. Jako minimum powinniśmy jedynie rozważyć jednostki wyposażone w 8 GB pamięci VRAM. 

Dysk twardy 

Każdy komputer w 2024 roku powinien być wyposażony w dysk SSD. To niedrogie rozwiązanie kilkukrotnie zwiększy twoją produktywność. Jeśli jednak kupujesz komputer w ograniczonym budżecie pamiętaj, że nie ma potrzeby stosowania najpojemniejszych nośników i często wystarczy przynajmniej 500 GB. Zmieścisz na nim bez problemu system operacyjny, niezbędny zestaw programów i twój aktualny projekt, nad którym pracujesz. Gotowe prace można zapisać w chmurze bądź na dodatkowym dysku twardym czy nawet na pamięci zewnętrznej.  

Zasilacz oraz obudowa 

Wydajny procesor, dedykowana karta graficzna, czy nawet kilka dysków twardych, to elementy, które pod obciążeniem absorbują znaczną ilość energii. Nie chodzi tylko o wybór zasilacza, który sprosta zapotrzebowaniu, ale także o wybór jednostki gwarantującej efektywność i stabilne zasilanie przez długie godziny pracy. Dlatego warto skupić się na modelach posiadających wysoki certyfikat 80 plus. Dobrą praktyką jest wybór jednostki o odrobinie większej mocy, ponieważ zazwyczaj pracują one ciszej i umożliwiają przyszłą rozbudowę, na przykład poprzez zamontowanie bardziej wydajnego procesora. 

Zasilacz do komputera - Certyfikaty 80 PLUS

Ostatnim punktem na liście zakupów naszej stacji do edycji zdjęć jest obudowa komputerowa. Chociaż może się wydawać, że jest ona mniej istotna niż pozostałe podzespoły, to jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów podczas jej wyboru. Bez wątpienia musi ona być zgodna z resztą komponentów. Trzeba zwrócić uwagę na format płyty głównej (ATX, mATX, E-ATX). Ponadto warto sprawdzić, czy pomieści ona kartę graficzną, jeśli zdecydowaliśmy się na naprawdę długi model oraz czy istnieje możliwość zamontowania odpowiedniego chłodzenia procesora.

Jeśli chodzi o estetykę, można zrezygnować z podświetlenia RGB, które nie wpływa na wydajność systemu. Ważniejsza jest funkcjonalność obudowy, zwłaszcza jej przewiewność. Musi ona umożliwiać łatwy dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz oraz skuteczne usuwanie nagromadzonego ciepła. Wspomagają to zainstalowane wentylatory i panele z otworami wentylacyjnymi. Niektórzy producenci zwracają uwagę na te aspekty w nazwach swoich produktów, jak np. ENDORFY Air, Corsair Airflow, NZXT FLOW itp. 

Dobór zestawów  

Przygotowałem dla Was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych, które zostały tak dobrane, by odzwierciedlić realne różnice w wydajności poszczególnych konfiguracji. Pozwoli Wam to w łatwy sposób dopasować prezentowany zestaw do Waszego budżetu.  

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów – jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów. 

Jeśli jednak jesteście w stanie poradzić sobie z samodzielnym montażem nowego PC, możecie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych. Postanowiłem zaprezentować produkty dostępne w trzech popularnych sklepach takich jak: X-kom, Sferis oraz Media Expert. Mając możliwość udostępnienia Wam trzech linków, niwelujemy ryzyko wystąpienia sytuacji, gdzie produkt przestaje być dostępny w jednym z punktów sprzedaży.  

Wiemy już czym kierować się przy składaniu nowego komputera dla grafika. Przejdźmy zatem do omówienia kilku naszych propozycji. 

Zestaw za 3000 zł – solidne podstawy 

AMD

Najniższa cena zestawu ~2882,85 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~2989 zł

Składając komputer do edycji zdjęć, wcale nie musicie niszczyć swojego budżetu. Co prawda prezentowane zestawy należałoby, by traktować jako minimum umożliwiające płynną pracę w takim zastosowaniu. Z tego względu polecam je amatorom bądź ludziom niezajmującym się obróbką grafiki zawodowo. 

Zaczynamy od dwóch najtańszych, niemal bliźniaczych zestawów. Jeden wykorzystuje procesor od AMD, drugi od Intela. W obu przypadkach postawiłem na sześciordzeniowe jednostki. W przypadku pamięci RAM zdecydowałem się na konfigurację z 16 GB. Jak wspominałem, pozwoli to na podstawową edycję zdjęć, nawet w wysokiej rozdzielczości z kilkoma włączonymi warstwami.  Wszystko to osadziliśmy na płytach głównych od Gigabyte. Pozwalają one na instalacje dwóch dysków NVMe czy podłączenie dodatkowych czterech napędów SATA. Chcąc zmieścić się w zakładanym budżecie postanowiliśmy, jednak zrezygnować z dołożenia kolejnego dysku, ten bez problemu dodamy w przyszłości. Zamiast tego skupiliśmy swoją uwagę na zasilaczu posiadającym certyfikat 80 Plus Bronze od Endorfy oraz przewiewnej obudowie wyposażonej w aż 4 wentylatory od tego samego producenta

Zapewne dla wielu z Was zaskoczeniem będzie wybrana karta graficzna. Jednak pamiętajmy, że Radeon RX 6600 to obecnie najtańsza konstrukcja posiadająca 8 GB pamięci VRAM. Dodatkowo wpływ samego GPU na wydajność w programach do obróbki zdjęć nie jest tak duży, o czym już wspominałem. 

Komputer dla grafika za 5500 zł

Najniższa cena zestawu ~5181,97

Zestaw, który śmiało można by polecić już nie tylko amatorom, ale pół-profesjonalistom czy freelancerom. Bazą jest 14-rdzeniowy procesor Intela Core i5-14600KF. Ten hybrydowy układ został wyposażony w 6 wydajnych jednostek Raptor Cove, oraz aż osiem Gracemont cechujących się wysoką sprawnością energetyczną. Nas jednak w przypadku programów do edycji zdjęć interesuje maksymalne taktowanie, które dla pojedynczego rdzenia może wynosić aż 5,3 GHz. Co powinno przełożyć się na dodatkowy wzrost wydajności. Procesor jest chłodzony przez wydajny cooler od Endorfy – Fortis 5 wyposażony w dwa wentylatory. Dzięki temu dbamy nie tylko o niskie temperatury, ale i kulturę pracy całego zestawu. 

Chłodzenie Endorfy Fortis 5 Dual

Płyta główna to pełnowymiarowa konstrukcja ATX od Gigabyte, bazująca na chipsecie Z790. Co więcej, umożliwia instalację wciąż tańszych modułów DDR4, dzięki temu proponowany zestaw posiada aż 32 GB pamięci RAM. Z kolejnych zalet konstrukcji Gigabyte warto wymienić solidną konstrukcję sekcji zasilania, możliwość zainstalowania aż trzech dysków NVMe, oraz 6 napędów SATA. Opcji rozbudowy na pewno mam zatem nie zabraknie. 

Postanowiłem nie zmieniać obudowy i dalej całość instalujemy w przewiewnej konstrukcji ENDORFY Ventum 200 Air. W przypadku zasilacza dalej stawiamy na model Vero L5 jednak tym razem dysponujący 700 Watami mocy. 

Komputer do edycji zdjęć – 9000 zł 

Najniższa cena zestawu ~9030,98 zł

Przejdźmy zatem do omawiania najwydajniejszego zestawu na naszej liście. Najdroższą proponowaną konfiguracją jest jednostka oparta na procesorze Intela 14. generacji. Nowa I7-14700K została wyposażona w aż 20 rdzeni. Co prawda ponownie mamy do czynienia z hybrydowym układem, jednak konfiguracja 8C+12c na pewno poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami zwłaszcza, po sparowaniu z 64 GB pamięci RAM. Oczywiście by zadbać o niskie temperatury tak mocnego procesora zmuszeni poniekąd jesteśmy sięgnąć, po dużo wydajniejsze chłodzenie. Dalej stawiamy na jednostkę Endorfy, tym razem jednak na układ AIO – Navis 280.  

Zmianie uległa również płyta główna. Co prawda dalej stawiam na jednostkę od Gigabyte wykorzystującą chipset Z790, jednak zdecydowałem się na wyższy model. Dzięki temu możemy pokusić się nawet o delikatne podkręcenie jednostki centralnej czy instalację aż 4 dysków NVMe. Oczywiście nie mogło zabraknąć karty sieci bezprzewodowej pracującej w standardzie Wi-Fi 6E, czy 2,5 Gbitowego portu LAN. 

W przypadku karty graficznej wybór padł po raz kolejny na konstrukcję od NVIDII. Zdecydowałem się polecić jednego z tańszych modeli RTX 4070 Super. Karta zapewni nie tylko akceleracje CUDA, ale podobnie jak wszyscy przedstawiciele serii Ada Lovelace charakteryzuje się niskim poborem energii. 

Tak mocne komponenty wymagają porządnej jednostki zasilającej. Postawiłem na ENDORFY Supremo FM5 o mocy 1000 Watów i posiadającej certyfikat sprawności 80 Plus Gold. Co prawda cały zestaw bez problemu działaby nawet na jednostce dysponującej 850 Watami, jednak dodatkowa moc pozwoli nam  na przyszłą rozbudowę bez zamartwienia się o konieczność zmiany zasilacza. Całość została zamknięta w przewiewnej obudowie ENDORFY Arx 500 ARGB wyposażonej w aż 4 wentylatory. 

Wiecie już czym, powinien charakteryzować się wydajny komputer dla początkujących grafików. Oczywiście sam komputer to tylko podstawa. Pamiętajcie również o doborze odpowiedniego monitora. Możecie skorzystać z mojego poradnika, gdzie skupiam się na najlepszych ekranach do pracy. Oczekujcie moich następnych dedykowanych poradników już w następnym miesiącu. 

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.