Smart Home, a oszczędności – Komputronik podpowiada

Inteligentne urządzenia to zarówno komfort i wygoda, jak i bezpieczeństwo. Wbrew pozorom, nowoczesne sprzęty mają pomóc nam nawet w oszczędnościach. Brzmi paradoksalnie? Komputronik podpowiada, jak wykorzystać Smart Home na korzyść portfela.

Smart Home, a oszczędności

Automatyzacja procesów może brzmieć dla laika w zakresie technologii co najmniej dziwnie. Wbrew pozorom, ta przydałaby się w mieszkaniu każdego z nas. Ręka do góry, komu nie zdarzyło się wyłączyć światła, klimatyzacji lub zasłonić rolet w upalne dni. Możliwość sterowania funkcjami z poziomu smartfona to istotna kwestia, jednak nie jest jedyną korzyścią Smart Home.

Komputronik zaznacza, że podanie konkretnych danych względem oszczędności jest dość trudne, ponieważ jest zależne m.in. od zastosowanych rozwiązań, dla których należałoby stworzyć indywidualne wyliczenia. Niemniej, możliwość mniejszego zużycia energii i rachunków za prąd jest jak najbardziej możliwa. Pytanie, z czego skorzystać i na jakie urządzenia Smart Home się zdecydować?

Smart Home, Komputronik

Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Na rynku możemy wyróżnić dwa typy sprzętów. Mowa tu o urządzeniach dostosowujących się do warunków zgodnie z zaprogramowanymi procesami oraz tych, które wykorzystują ku dostosowaniu sztuczną inteligencję. Innymi słowy, zbierają rzeczywiste dane i na ich podstawie dopasowują swoje działanie. Pora przejść do konkretnych rozwiązań, które odpowiedzą na indywidualne potrzeby.

Smart Home

Zaoszczędź na oświetleniu dzięki Smart Home

Wbrew pozorom, powyższa kategoria nie jest dedykowana wyłącznie dla sklerotyków. Wśród podstawowych funkcji wyróżniamy rzecz jasna włączanie i wyłączanie, ale również regulację intensywności oświetlenia w zależności od pomieszczenia. Wiele urządzeń posiada funkcję trybu ekologicznego, co pozwala na oszczędności gdy nikogo z domowników nie ma w domu. W tym zakresie, do naszej dyspozycji są zarówno dość prozaiczne produkty takie jak żarówki, ale i cała masa zaawansowanych, zintegrowanych systemów oświetleniowych.

Oszczędzaj na ogrzewaniu i klimatyzacji dzięki Smart Home

Odpowiednia temperatura w domu to podstawa, jednak trudno zachować stałą wartość w wielu pomieszczeniach, ponieważ uwarunkowana jest wieloma czynnikami. W tym zakresie możemy skorzystać m.in. z inteligentnych termostatów, ale również systemów sterowania roletami i zasłonami. Nie, to nie żart – światło wpadające do pomieszczeń ma duży wpływ na temperaturę wewnątrz. Cieplejszy dzień? Promienie słoneczne mogą zastąpić ogrzewanie. Jeśli męczą nas upały, nie ma konieczności pracy klimatyzacji na wysokich obrotach – pomocna okazuje się odpowiednia sterowalność wspomnianych rolet. Wszystkie elementy mogą ze sobą współgrać, efektem czego utrzymane zostają ustalone wartości nawet podczas naszej nieobecności.

Strzeż się przed zalaniem i dbaj o bezpieczeństwo dzięki Smart Home

Marnotrawienie wody to temat, który powraca jak bumerang. Niestety jej niepożądany napływ może skutkować równie wieloma konsekwencjami. W tym zakresie, Komputronik zaleca stosowanie inteligentnych systemów nawadniania, a także czujników wycieku. Mamy szansę nie tylko oszczędzać, ale również ustrzec się tragedii – nawet wówczas, gdy użytkowane sprzęty nie są z samego założenia Smart. Wystarczy, że ich zasilaniem będziemy sterować dzięki inteligentnym gniazdkom lub listwom.

Nad bezpieczeństwem czuwać może monitoring – począwszy od budżetowej kamery i czujników ruchu, skończywszy na zaawansowanym systemie alarmowym. W tym miejscu warto wspomnieć także o wideodomofonach i zamkach sterowalnych przez aplikację. Właścicielom garaży i aut przydadzą się natomiast systemy związane z otwieraniem i zamykaniem bram.

Smart Home

Rozwiązań jest na tyle sporo, że mogą sprawiać wrażenie produktów szytych na miarę. Każdy z nas, może wykorzystać Smart Home w inny sposób, choć możliwość oszczędności i zwiększenia bezpieczeństwa zdaje się być wspólnym mianownikiem. Warto pamiętać, że do korzystania z większości sprzętów konieczna jest bramka lub router.

Może zainteresować Cię również: Przejrzałam ofertę Smart Home w Lidlu, szmelc czy okazja?