Xiaomi Pad 6 – test tabletu za mniej niż 2000 złotych. Jak urządzenie sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Czy bateria wytrzyma maraton filmowy?

Xiaomi Pad 6 jest tabletem ze średniej półki cenowej i jednocześnie bezpośrednim oponentem takich modeli konkurencji jak Galaxy Tab S6 Lite czy tańsza wersja iPad’a 9. generacji. Urządzenie jest obecnie dostępne do kupienia w większości popularnych sklepów z elektroniką, a jego cena waha się między 1500 złotych a 1999 złotych (w zależności od wersji pamięciowej). Czy Xiaomi Pad 6 jest wart tych pieniędzy? Tego dowiesz się w niniejszej recenzji.

Konstrukcja tabletu Xiaomi Pad 6

Xiaomi Pad 6

Konstrukcja modelu Pad 6 to z całą pewnością jedna z największych zalet omawianego urządzenia. Tablet został wykonany z aluminium, przez co sprawia wrażenie produktu z wyższej półki cenowej. Jednocześnie posiada on plecki z matowym wykończeniem, dzięki czemu nie zostają na nich irytujące odciski palców, które zaburzałyby estetykę sprzętu.

Na uwagę zasługuje także wyspa z obiektywem o rozdzielczości 13 Mpix, nawiązująca swoim designem bezpośrednio do flagowych modeli azjatyckiego producenta. Wygląda ona niemalże identycznie jak ten sam element konstrukcji w Xiaomi 13 czy Xiaomi 13 Pro. Nie mógłbym również nie wspomnieć o wymiarach tabletu, które prezentują się następująco: 254 mm x 165.2 mm x 6.5 mm. Posiada on więc raczej standardowy rozmiar, ale za to jest bardzo cienki oraz lekki – dzięki czemu przenoszenie urządzenia jest wygodne.

Xiaomi Pad 6

Na froncie modelu Pad 6 znajduje się ekran o przekątnej 11-cali z dosyć cienkimi ramkami. Nie jest to może poziom flagowych tabletów, ale omawiany produkt kosztuje mniej niż 2000 złotych. Do istotnych informacji warto zaliczyć także obecność portu USB-C oraz jasność wyświetlacza, która wynosi 550 nitów. Jest to jednak panel typu LCD i kąty widzenia w niektórych przypadkach mogą odbiegać od możliwości, jakie oferują ekrany AMOLED.

Codziennie korzystanie oraz wydajność Xiaomi Pad 6

Xiaomi Pad 6

W codziennym użytkowani Xiaomi Pad 6 sprawdza się bardzo przyzwoicie. Tablet działa płynnie i szybko reaguje na komendy wydawane przez użytkownika. Są jednak momenty, w który urządzenie łapie lekką zadyszkę – co najczęściej widać podczas otwierania wielu aplikacji w tle. Z jednej strony nie miałem więc problemu z obsługą dwóch programów na raz przy podzielonym ekranie, a z drugiej miałem wrażenie, że pamięć RAM nie zawsze odpowiednio radzi sobie z dużą ilością procesów.

Przechodząc do specyfikacji chciałbym zauważyć, że Pad 6 korzysta z dość standardowych podzespołów jak na tę półkę cenową. Serce urządzenia stanowi procesor Snapdragon 870, a w zależności od ceny na pokładzie znajdziemy także 6 GB lub 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB lub 256 GB przestrzeni dyskowej. Różnica między poszczególnymi konfiguracjami wynosi między 200 złotych a 400 złotych.

Xiaomi Pad 6

Tablet pracuje na aktualnej wersji systemu Android (13), a jego nakładka oferuje bliźniacze funkcje do tych, które znajdziecie w smartfonach marki Xiaomi. Mamy więc mnóstwo preinstalowanych aplikacji od producenta, ale w tym przypadku dostrzegam użyteczność każdej z nich. Nie są to więc jakieś losowe gry ze Sklepu Play, których będziecie chcieli się pozbyć w przeciągu kilku minut od konfiguracji urządzenia.

Na minus muszę jednak zaliczyć brak możliwości zabezpieczenia tabletu przy pomocy odcisku palca. Producent zdecydował bowiem, że odpowiedni skaner nie zostanie umieszczony ani pod ekranem, ani na bocznej krawędzi urządzenia. Na bokach znalazło się natomiast miejsce dla czterech głośników, sygnowanych Dolby Atmos. Zapewniam was, że są one naprawdę głośne, dzięki czemu zarówno słuchanie muzyki, jak i oglądanie filmów jest na modelu Pad 6 bardzo komfortowe.

Na to składa się z resztą także ekran o przekątnej 11-cali, którego maksymalna częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 144 Hz. Tablet oferuje także możliwość dynamicznego ustalania wartości omawianego parametru, w zależności od treści wyświetlanych na tablecie.

Xiaomi Pad 6

Podczas moich testów korzystałem również z rysika oraz etui połączonego klawiaturą. W przypadku pierwszego z akcesoriów nie byłem jakoś specjalnie zachwycony. Działa on oczywiście poprawnie, ale nie oferuje rozbudowanej ilości ukrytych funkcji. Co innego mogę jednak powiedzieć o klawiaturze, ponieważ ta – poza jej oczywistą użytecznością – umożliwia także szybkie otwieranie poszczególnych programów przy pomocy skrótów klawiszowych. Działa to bardzo dobrze i może okazać się bardzo przydatne dla np. studentów wykonujących na szybko notatki w trakcie wykładów.

Na koniec chciałbym również zaznaczyć, że modelu Pad 6 wykorzystywałem głównie do oglądania filmów, choć czasem zdarzało mi się również uruchomić na nim mniej wymagające tytuły ze Sklepu Play. W obu przypadkach nie miałem problemów z nadmiernym przegrzewaniem się urządzenia i chociaż niekiedy tablet robił się delikatnie cieplejszy, to nie wpływało to drastycznie na komfort jego użytkowania.

Xiaomi Pad 6 – bateria oraz ładowarka

Xiaomi Pad 6

Xiaomi Pad 6 dotarł do mnie w zestawie z odpowiednią ładowarką, której maksymalna moc to 33 W. Naładowanie tabletu do pełna (przy jej pomocy) zazwyczaj trwało w moim przypadku około 1 godziny i 25/30 minut. Nie jest to może przesadnie szybko, ale ogniwo zaaplikowane do testowanego modelu jest dosyć spore. Pad 6 oferuje bowiem baterię o pojemności 8840 mAh. Czy taka wartość wystarczy w przypadku maratonów filmowych?

Częściowo tak, co z resztą sprawdziłem osobiście. Podczas nieustannego oglądania filmów na Netflixie, tablet stracił 85% baterii w ciągu 4 godzin i 50 minut. W praktyce byłem więc w stanie obejrzeć prawie 3 filmy, a na baterii nadal widniało 15% pozostałej energii. Xiaomi Pad 6 spokojnie umożliwia więc obejrzenie kilku dłuższych materiałów, ale nie liczyłbym na seans reżyserskie edycji Władcy Pierścieni. Tego niestety bateria może nie wytrzymać.

Czy warto kupić Xiaomi Pad 6?

Xiaomi Pad 6 to naprawdę przyzwoity tablet, który w swojej cenie (między 1500 złotych a 1900 złotych) oferuje przyzwoity czas pracy na baterii, solidną wydajność, dobre głośniki i zadowalającą konstrukcję. Do największych zalet urządzenia mogę zaliczyć ekran z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu, szeroki wybór akcesoriów (które otrzymały także odpowiednią funkcjonalność) oraz cienką i lekką obudowę.

Niestety model Pad 6 posiada również pewne wady, a najważniejszą z nich jest brak czujnika, dzięki któremu moglibyśmy zabezpieczyć tablet przy pomocy odcisku palca.

Aktualizacja – opinia po 4 miesiącach użytkowania

Od momentu opublikowania niniejszej recenzji minęły już 4 miesiące, a ja przez ten czas korzystałem z modelu Pad 6 na co dzień. Po tak długim czasie użytkowania średniopółkowego tabletu od Xiaomi mogę śmiało powiedzieć, że to urządzenie jest naprawdę warte zakupu. Przez cały okres testów nie miałem praktycznie żadnych problemów ze spadkami wydajności omawianego sprzętu, bateria nadal działa podobnie jak na początku, a dodatkowo w tym tygodniu Pad 6 otrzymał aktualizację do systemu HyperOS.

Decydując się na zakup urządzenia wybrałbym jednak jego tańszą wersję, bo nie widzę zbyt wielkiego sensu w dopłacaniu do wyższej konfiguracji pamięciowej. Tablet nie jest bowiem urządzeniem, którym będziecie robili mnóstwo zdjęć, a 128 GB przestrzeni dyskowej powinno wystarczyć na kilkanaście gier mobilnych czy zapas plików lokalnych z portali streamingowych. Być może dodatkowe 2 GB pamięci RAM mogłyby pozytywnie wpłynąć na jego działanie, ale polecam tę inwestycje jedynie osobom, dla których tablet ma być substytutem laptopa.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.